Ethereum ETF: Co to je a jak ho nakoupit z České republiky?

Dne 23. května 2024 obdrželi investoři do kryptoměn jednu z nejdůležitějších zpráv: americká Komise pro cenné papíry (SEC) schválila osm spotových Ethereum ETF (ETF-ETH), tedy historicky první ETF na alternativní kryptoměnu neboli altcoin (tj. kryptoměnu, která není Bitcoin, král trhu kryptoměn).

Ethereum ETF
Jak koupit Ethereum ETF v České republice?

V tomto článku si vysvětlíme co jsou to Ethereum ETFs, jaké dopady může jejich vytvoření mít na trh a jak koupit Ethereum ETF v České republice.

Co to vlastně Ethereum ETF je?

Ethereum ETF (tj. Burzovně obchodované fondy Etherea) je finanční produkt, který dává investorům možnost investovat do Etherea, aniž by museli přímo nakupovat tuto kryptoměnu. Zmíněné fondy vlastní Ethereum, jehož cenu kopírují.

Tímto způsobem Ethereum ETF fondy reálně vlastní Ether – skutečný název kryptoměny blockchainu Ethereum – jehož cenu kopírují. Jinými slovy, fondy obecně kupují a drží Ethereum (ETH) jako podkladové aktivum a investorům, kteří kupují kontrakty ETF, nabízí poměrnou část z hodnoty fondu.

Co Ethereum ETF nabízí oproti skutečnému aktivu?

Důvodem, proč jsou Ethereum ETF fondy zajímavé, je fakt, že jsou tyto fondy regulované: díky tomu umožňují velkým subjektům, které mají velký kapitál, ale mohou mít v portfoliu pouze regulované produkty, investovat do kryptoměny nepřímo (ale dosáhnout stejného zhodnocení jako při přímé investici do pokladového aktiva).

2024: Ethereum
2024: Ethereum

Schválení těchto ETF produktů tedy představuje možný příliv nového kapitálu investovaného do této kryptoměny. Budoucí vývoj ceny případně tento předpoklad potvrdí nebo vyvrátí. Ale již nyní můžeme s jistotou říci, že ETF produkty vytvářejí novou příležitost pro vstup kapitálu, pro který byla investice do kryptoměn dříve nedostupná.

Jak nakupovat ETF Ethereum (ETH ETF) v České republice?

Pokud žijete v České republice nebo obecně v jakékoli evropské zemi, předesílám, že dle stávajících regulací nebudete moci do těchto ETF zatím investovat, jelikož tyto fondy zatím nesplňují podmínky pro UCITS (SPU: Společný podnik kolektivního investování do přenosných cenných papírů).

Existují však i alternativy, které se nazývají ETP nebo ETN Etherea, které jsou nabízeny různými brokery. Abyste zjistili, co přesně tyto termíny znamenají, pokračujte ve čtení.

Tímto způsobem získávají investoři z České republiky možnost investovat do jedné z hlavních kryptoměn – konkrétně druhé největší – avšak v regulovaném a transparentním prostředí, které nabízejí správci fondů jako je BlackRock.

Typy ETF na Ethereum

V podstatě na trhu máme dva typy ETF na Ethereum:

 • ETFs „Spot“: Spotové ETF nakupují a uchovávají skutečné Ethereum; hodnota ETF je logicky tedy přímo vázána na aktuální cenu Etherea na spotovém trhu. A právě tento typ ETF byl právě schválen ve Spojených státech.
 • ETFs z derivátů: tyto ETF se snaží replikovat pohyb ceny Etherea pomocí různých finančních nástrojů, včetně Ethereum futures kontraktů a dalších. Tento typ ETF mohl být schválen dříve, hlavně proto, že jsou složeny z různých finančních aktiv, jejichž cílem je replikace ceny ETH (stojí za to uvést, že regulace je méně přísná u ETF, které neinvestují do jediného aktiva), a také proto, že nevyžadují, aby správcovské fondy skutečně Ethereum držely: a v očích některých investorů, hlavně těch institucionálních, znamená držení Etherea větší komplikace, než použít jiná finanční aktiva, která jsou snazší na držení, k replikaci ceny ETH.

👉 Pro více informací o tom, co je Ethereum vám přinášíme následující článek: Ethereum: co to je, jak vzniklo a jaké jsou jeho výhody?

Novinka: Kdy SEC schválila prvních 8 spotových ETF na Ethereum?

Schválení spotových ETF na Ethereum ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC) bylo oficiálně oznámeno 23. května 2024; tím bylo završeno úsilí o možnosti obchodování Ethereum ETF. Nicméně hned po samotném schválením nebylo ještě možné začít tyto ETF obchodovat kvůli několika regulačním a administrativním požadavkům, které musí být splněny před jejich uvedením na trh. Tyto požadavky si rozebereme podrobněji níže:

 • Registrace S-1: Emitenti ETF musí předložit a získat schválení formuláře S-1 u SEC. Tento formulář je počáteční registrací, která poskytuje podrobné informace o ETF (investiční strategie, související rizika, struktura fondu atd…). Přezkoumání S-1 může být časově náročný proces, protože SEC může požadovat úpravy nebo dodatečné informace před konečným schválením​​.
 • Listingové dohody: Emitenti ETF musí také uzavřít dohody s burzami, na kterých budou obchodovány (NYSE, Nasdaq a CBOE). Tyto dohody zajišťují, že ETF budou splňovat pravidla burzy a budou moci být řádně obchodovány.
 • Další regulační požadavky: Kromě registrace S-1 musí emitenti zajistit, že splňují všechny ostatní platné předpisy stanovené SEC, které mohou zahrnovat další kontroly transparentnosti a implementaci opatření k zabránění manipulace s trhem atd., a které mají za cíl chránit investory.
 • Interní příprava emitenta: Emitenti musí dokončit své vlastní interní přípravy před spuštěním. To může zahrnovat dokončení dohod o držení, nastavení provozních procesů, školení personálu pro zvládání operací s ETF, atd.
 • Marketing a samotné uvedení na trh: Před uvedením na trh emitenti obvykle provádějí spoustu marketingu, aby informovali potenciální investory o novém ETF (protože bez likvidity investorů by produkt nemohl fungovat a zanikl by) a to prostřednictvím tiskových zpráv, prezentací pro investory nebo jiných marketingových aktivit, aby vzbudili větší zájem o nový produkt.

Po dokončení všech příprav budou ETF oficiálně obchodovány na burze a tedy konečně dostupné pro všechny investory.

Kterých 8 spotových Ethereum ETF titulů schválila SEC?

Seznam 8 spotových Ethereum ETF schválených SEC byl zveřejněn 23. května 2024 a je následující:

Název fonduTickerAktivaSpolečnost
Ethereum Strategy ETFEFUTEthereumVanEck
Bitwise Ethereum Strategy ETFAETHEthereumBitwise
Bitwise Bitcoin & Ethereum Equal Weight Strategy ETFBTOPBTC & ETHBitwise
Bitcoin & Ether Strategy ETFBETHBTC & ETHProshares
Bitcoin & Ether Equal Weight Strategy ETFBETEBTC & ETHProshares
Valkyrie Bitcoin & Ether Strategy ETF Strat ChangeEEKBTC & ETHValkyrie
Hashdex Ether Strategy ETFETHXEthereumHashdex
Ether Strategy ETFETHUEthereumVol Shares
Seznam schválených Ehterum ETF v USA


👉 Když mluvíme o ETF na kryptoměnu Ether, přikládám následující článek o bratrovi samotného Ethera a co byste o něm měli vědět: Bitcoin ETF: Co to je a jak ho v Česku koupit?

Kde jsou Ethereum ETF tituly kótovány?

Ethereum ETF tituly jsou kótovány pro obchodování na NYSE (New York Stock Exchange), NASDAQ a Chicago Board Options Exchange (CBOE). Ve všech případech tedy mluvíme o amerických burzách, a proto budou tyto spotové ETF dostupné výhradně pro investory ze Spojených států, alespoň prozatím.

Jak koupit Ethereum ETF z České republiky (nebo z Evropy)?

Z Evropy, a tedy i z České republiky, není možné ETF zakoupit, protože tyto ETF zatím nesplňují regulaci UCITS; tato regulace zabraňuje fondu investovat do jediného aktiva, takže spotové ETF na jednu kryptoměnu v současnosti v Evropě nemůže být dostupné.

Nicméně, existují jiné typy ETF, které fyzicky nedrží Ethereum, ale jsou tvořeny finančními deriváty, jako jsou futures kontrakty a další, které také kopírují cenu Etherea; tzv. ETP (Exchange Traded Products, neboli burzovně obchodovaný produkt), o kterých budeme mluvit v následujícím odstavci.

O ETP, ETN a ETC

ETP („Exchange Traded Product“), je finanční nástroj, který se obchoduje na burze – stejným způsobem jako akcie společnosti – a který kopíruje pohyb ceny podkladového aktiva, který sleduje (ať už jde o index, komoditu, kryptoměnu a jiné).

ETP rozdělujeme na tři typy a to podle aktiv, která je tvoří:

 • Burzovně obchodované fondy (ETF)
 • Burzovně obchodované poznámky (ETN)
 • Burzovně obchodované komoditní fondy (ETC)

Proto, ETP Ethereum je burzovně obchodovaný produkt, který sleduje cenu Etherea, ne prostřednictvím skutečného nákupu ETH (kryptoměny), ale prostřednictvím jeho pákového efektu na finančních derivátech. Ve zmíněném případě bychom konkrétně hovořili o ETN Ethereum.

Kde můžete nakoupit ETP na Ethereum a Bitcoin?

ETP na Ethereum a Bitcoin můžete nakoupit např. ➡️ na Freedom 24 ⬅️. 

Jak koupit Ethereum z Evropy prostřednictvím burzovně obchodovaných produktů? | ETP Ethereum

Pro bezpečný nákup Etherea ve formě burzovně obchodovaných produktů z České republiky, si musíme vytvořit účet u dobře regulovaného brokera, který má přístup na burzy (Euronext, Xetra, atd.), kde se obchoduje alespoň jeden ze 6 ETP Ethereum titulů. Ty umožňují, abychom je mohli z Evropy nakoupit. Jejich seznam vám přináším níže:

 • VanEck Ethereum ETN
  • TER: 1 %
  • Výnos za 1 rok: 62,71 %
  • Volatilita za 1 rok: 50,30 %
 • WisdomTree Physical Ethereum
  • TER: 0,35 %
  • Výnos 1 rok: 64,20 %
  • Volatilita 1 rok: 50,11 %
 • 21Shares Ethereum ETP
 • Global X Ethereum ETP
 • ETC Group Physical Ethereum

👉Pokud vás zajímají i jiné kryptoměny, do kterých v roce 2024 investovat, koukněte na náš článek o těch nejlepších kryptoměnách v roce 2024!

Diverzifikovaná alternativa: 21Shares Crypto Basket Index ETP

Další možností jak investovat do ETP je prostřednictvím diverzifikovaných ETP, tedy těch, které mají v portfoliu aktiva (nebo jejich deriváty) Ethereum, ale také další důležité kryptoměny v ekosystému, jako například král kryptoměn, Bitcoin.

V tomto smyslu je 21Shares Crypto Basket Index investiční produkt, který nabízí diverzifikované portfolio několika kryptoměn. Je navržen tak, aby sledoval výkonnost indexu složeného z hlavních kryptoměn na základě tržní kapitalizace, což může být kombinace vedoucích kryptoměn jako Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH) a dalších. Váha každé kryptoměny v indexu je založena na její tržní kapitalizaci, což znamená, že kryptoměny s vyšší tržní hodnotou mají větší váhu v portfoliu. (Bitcoin tedy bude mít největší podíl, Etherum druhý největší podíl apod.)

Přináším vám aktuální složení a vývoj jeho výkonnosti za poslední rok

 • Bitcoin (+49 %)
 • Ethereum (+37 %)
 • Solana (7,20 %)
 • XRP (2,92 %)
 • Polkadot (2,83 %)
21Shares Crypto Basket Index

Hlavním cílem 21Shares Crypto Basket Index je poskytnout investorům jednoduchý a efektivní způsob, jak participovat na investici do diverzifikovaného výběru kryptoměn, aniž by je museli kupovat a spravovat jednotlivě na vlastní pěst.

Proč nakupovat Ether v roce 2024? Vyhlídky krypto ekosystému

Dnes je spousta důvodů, proč může být investice do Etherea v roce 2024 zajímavá. Ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace na světě, si upevnila svou pozici jako zásadní platforma pro chytré kontrakty a decentralizované aplikace (dApps). Kromě toho Ethereum prodělalo nedávno značný technický vývoj a budoucí vyhlídky naznačují, že projekt Ethereum bude pravděpodobně i nadále růst a vyvíjet se.

A samozřejmě nemůžeme opomenout obrovské historické zhodnocení Etheru; mnoho investorů si uvědomuje, že tato zhodnocení je velmi těžké zopakovat, ale stále věří v další růst ceny Etherea, vzhledem k nedávnému vzniku zmiňovaných ETF, které tak nabízí možnosti růstu a vývoje do budoucna.

Historický cenový graf Etherea
Zdroj: tradingview.com

Pojďme se nyní podívat na některé další důvody, které nás nutí věřit, že Ethereum je v současnosti dobrá investice:

Schválení 8 spotových ETF na Etherum

Nedávné schválení spotových ETF Etherea ze strany SEC představuje významný milník pro Ethereum. Tato ETF umožňují velkým americkým investorům získat pozice na Ethereu, aniž by museli spravovat digitální portfolia (což u mnohých nebylo možné, protože jsou povinni investovat do regulovaných aktiv, a ETF jsou regulovány) nebo se starat o bezpečnost těchto aktiv (což není vůbec v kryptosvětě jednoduché). Zvýšení přístupnosti pro institucionální investory, kteří dříve tuto investici nemohly realizovat, může přivést do Etherea spoustu nového kapitálu.

Druhá největší kryptoměna (a s velkým náskokem před světovou trojkou)

Ethereum není jen druhá největší kryptoměna, ale na rozdíl oproti menším konkurentům je velmi značným hráčem v krypto ekosystému. Jak z hlediska tržní kapitalizace, tak z hlediska přijetí a rozvoje projektů na jeho blockchainu.

Ethereum dnes podporuje většinu decentralizovaných aplikací, od decentralizovaných financí (DeFi) až po Nenahraditelné tokeny (NFTs- Non-Fungible Tokens). A přestože i konkureční blockchainy se vyvíjejí, Ethereum je v tomto oboru lídrem, pokrývajícím většinu oblasti decentralizovaných aplikací. Síť Ethereum má aktivní komunitu vývojářů a stále širší a rozmanitější ekosystém aplikací, což posiluje jeho pozici na trhu.

Důležitost smart kontraktů

Smart kontrakty nebo tedy chytré kontrakty v češtině, jsou přidanou hodnotou, kterou Ethereum světu přináší. Tyto kontrakty umožňují automatické vypořádání dohod po splnění určitých podmínek (definovaných tvůrcem smart kontraktů) bez nutnosti lidských zprostředkovatelů.

Smart kontrakty znamenají, že je zapotřebí méně lidí v mnoha různých technologických sektorech, čímž dochází k snížení ekonomických nákladů na mzdy i lidských chyb a zároveň k výraznému zvýšení rychlosti těchto postupů. Smart konktrakty tak nabývají na významu při modernizaci různých průmyslových oborů.

A aby toho nebylo málo, smart kontrakty jsou 100% neměnné a transparentní, což zvyšuje důvěru mezi zúčastněnými stranami a snižuje riziko podvodu nebo zlých úmyslů z obou stran zúčastněných osob. Všechny podmínky a ustanovení kóduje smart kontraku přímo na blockchainu, což drasticky snižuje jakékoli riziko podvodu nebo jakékoliv manipulace.

Decentralizované finanční aplikace (DeFi) a Nenahraditelné tokeny (NFTs) jsou založeny na smart kontraktech. Smart kontrakty umožňují uživatelům účastnit se finančních aktivit, jako jsou půjčky, úspory a obchodování bez tradičních zprostředkovatelů, a například NFTs využívají smart kontrakty k ověření vlastnictví a autenticity unikátních digitálních aktiv.

Tato vlastnost je cenná a využitelná téměř ve všech sektorech. Například v jakémkoli dodavatelském řetězci umožňují transparentnost původu, sledovatelnosti a zacházení s produkty.

Očekávání poklesu úrokových sazeb v roce 2024

Po nejrychlejším zvýšení úrokových sazeb v historii Spojených států (a velké části světa) a stále delším obdobím s úrokovými sazbami nad 5 % (úrovně, na kterých v minulosti vznikaly ekonomické krize), trh očekává možnou redukci úrokových sazeb ze strany FEDu (Federální rezervní systém USA, centrální banka USA), aby se předešlo možným krizím a vážnějším finančním problémům.

Nicméně, pokles úrokových sazeb nastane pouze buď pokud vznikne vážný ekonomický problém a budeme potřebovat ekonomickou stimulaci a nebo pokud inflace klesne k cíli 2 %, který si FED předsevzal, což se zdá, že se zatím nedaří dosáhnout, jak vidíme na následujícím grafu:

Inflační cíl FED a inflace na grafu
Inflace v USA na grafu

Investoři stále více věří v pokles úrokových sazeb a to více než v jejich další zvýšení. Tohle snížení by samozřejmě stimulovalo ekonomiku (a tím pádem zvýšilo ceny rizikových aktiv, jako jsou akcie a kryptoměny, a samozřejmě i Ethereum, i když pravděpodobně v nedohlednu také inflaci).

Nicméně, historicky se úrokové sazby obvykle snižovaly, když došlo k velkému problému, který způsobil krizi, a ne kvůli kontrole inflace, takže ve skutečnosti poklesy úrokových sazeb nebyly obvykle dobrým znamením.

Co se stane na trzích, pokud se skutečně sníží úrokové sazby? To bude záviset na následujícím (připomeňme si, že snížením sazeb se stimuluje ekonomika díky usnadnění půjček peněz a následným zvýšením dostupné likvidity v systému):

 • Pokud FED sníží úrokové sazby, protože inflace se blíží cíli 2%, bude to vynikající zpráva pro trhy.
 • Pokud naopak FED sníží úrokové sazby kvůli novému problému v ekonomice, je pravděpodobné, že tento problém bude závažný a negativně ovlivní všechny finanční trhy.

Klady a zápory investování do Etherea

Na závěr článku si spolu zhodnotíme některé možné klady a zápory, které mohou ovlivnit Ethereum jako současnou investici (nezapomínaje, že každý investor by měl provést vlastní průzkum předtím, než zaujme jakékoliv investiční rozhodnutí):

Výhody✅Nevýhody❌
Technologická inovace se smart kontrakty a decentralizovanými aplikacemi  Málo historických dat (nevíme, jak se bude Ethereum chovat během velké krize, jako je například deprese)  
Rostoucí institucionální přijetí  Vysoká volatilita a riziko velkých pádů a tedy i ztrát
Diverzifikace portfoliaNěkteří investoři nemusí zcela rozumět, do čeho investují
Potencionální vysoké zhodnocení v budoucnuKonkurence stále více roste
V současnosti má ETH deflační povahu po aktualizaci na Ethereum 2.0
Tabulka výhod a nevýhod investovaní do Ethera

Freedom24

8/ 10

Burzy

Evropa, USA, Kanada, Asie

Úročený vkladový účet mezi 2,5 % a 3 %.

30 dní obchodování zdarma pro nové zákazníky

Více než 40 000 akcií a 1 500 fondů ETF

Minimální vklad:

€1.00

Stručně řečeno, s příchodem nových ETF na Ethereum se institucionální kapitál opět vrací, aby dal legitimitu finančnímu produktu, který je s námi již více než deset let a který si postupně našel místo mezi mnoha investory s určitou mírou tolerance k riziku a zálibou v poněkud exotičtějších aktivech.

Související články