Ethereum: co to je, jak vzniklo a jaké jsou jeho výhody?

V tomto příspěvku se ponoříme do druhé nejdůležitější kryptoměny: Etherea (ETH). Podíváme se na vše, co obklopuje její ekosystém, co je to, jak funguje a mnoho dalšího. Pusťte se do toho a dozvíte se o Etheru více.

Co je Ethereum?

Etherium je platforma, kde se měna (Ether) spravuje, a není to měna samotná, na rozdíl od Bitcoinu, který používá stejný název pro platformu i měnu. Ether je kryptoměna, tj. virtuální měna spravovaná na internetu, která nemá fyzickou podobu.

Jak se Ethereum zrodilo?

Vitalik Buterin je mladý zakladatel Etheru ruského původu, jehož projekt vznikl koncem roku 2014. Buterin byl vynikajícím studentem v oboru informatiky, a to natolik, že v roce 2012 získal bronzovou medaili na mezinárodní olympiádě informatiky. Přestože se mu podařilo dostat se na univerzitu, v roce 2014 studium přerušil, aby získal stipendium, které mu umožnilo pracovat na plný úvazek s Bitcoinem, což mu umožnilo ve stejném roce vytvořit vlastní kryptoměnu Ether.

Jak funguje kryptoměna Ether (ETH)?

Ether je digitální měna, která běží na blockchainu Ethereum, což je v podstatě sdílená elektronická účetní kniha, do níž se zaznamenávají všechny transakce. Je naprosto otevřená a transparentní a také mimořádně obtížně dodatečně manipulovatelná.

Blockchain je nezměnitelná digitální účetní kniha, která je vytvářena pomocí praxe dolování dat, jak už název napovídá.

Těžaři jsou zodpovědní za ověřování skupin transakcí v etheru za účelem vytvoření „bloků“ a řešení složitých hádanek pro jejich zakódování. Tyto algoritmy mohou být více či méně složité, přičemž cílem je udržet konstantní dobu zpracování bloků (přibližně jeden každých 14 sekund).

Po forknutí jsou nové bloky propojeny s předchozím blockchainem a dotyčný těžař obdrží odměnu. Ta obvykle činí 5 jednotek etheru, i když toto číslo se může snížit, pokud digitální měna dále stoupá.

Jak funguje síť Ethereum? Objevte chytré smlouvy

Blockchain Etherea je v mnoha ohledech podobný bitcoinu, ale díky svému programovacímu jazyku umožňuje vývojářům vytvářet programy, které spravují transakce a automatizují výsledky. Chytrá smlouva je typ programu, který prostřednictvím softwaru automatizuje určité činnosti.

Chytrá smlouva ověřuje splnění podmínek vztahu tím, že je zapíše do kódu, na rozdíl od běžné smlouvy, která pouze popisuje parametry spojení. Jedná se o programy, které automaticky provedou smlouvu, jakmile jsou splněna zadaná kritéria, čímž se eliminuje čas a náklady na ruční implementaci smlouvy.

Základní téma lze extrapolovat na složitější struktury a jeho potenciál je téměř jistě nekonečný, přičemž společnosti již významně zasahují do oblastí, jako je pojišťovnictví, nemovitosti, finanční služby, právní služby a mikrofinancování.

Výhody chytrých smluv
Eliminují prostředníka, dávají zákazníkovi plnou kontrolu a snižují transakční náklady.
Zaznamenávají se, šifrují a duplikují ve veřejném blockchainu, kde každý vidí aktivitu na trhu.
Eliminují čas a úsilí potřebné pro manuální procesy.

Na druhou stranu jsou chytré kontrakty stále v rané fázi. Protože se kód překládá doslovně, může mít jakákoli chyba při vytváření smlouvy nezamýšlené důsledky, které nelze napravit.

Chytré smlouvy versus DApps

DApps jsou decentralizované aplikace, které běží na platformě Ethereum a jsou podobné chytrým smlouvám, ale jsou mezi nimi významné rozdíly.

DApp je decentralizované síťové rozhraní typu peer-to-peer, které spojuje uživatele se službou poskytovatele. Naproti tomu DApps nemají žádné omezení počtu uživatelů, které mohou obsloužit. Inteligentní smlouva naproti tomu vyžaduje určitý počet účastníků, aby mohla vzniknout.

Navíc nejsou omezeny na finanční DApps jako chytré smlouvy: DApps lze použít k jakémukoli myslitelnému účelu, včetně nových forem peněz a digitálních aktiv, necenzurovatelných webových stránek a decentralizovaných organizací.

Výhody platformy Ethereum

V podstatě jsou výhody etherea, pokud jde o tradiční měny, velmi podobné výhodám jakékoli jiné kryptoměny, v tomto smyslu velmi podobné výhodám bitcoinu, a lze je shrnout následovně:

 • Nejsou kontrolovány žádnou centrální vládou, takže nemohou kontrolovat jejich hodnotu.
 • Je obtížnější je padělat než měny, které používáme, jako je euro nebo dolar.
 • Neexistují zprostředkovatelé při provádění transakcí nebo plateb, takže jsou levnější.
 • Open source systém, jako je Bitcoin, který umožňuje vytvářet vylepšení.
 • V rámci sítě můžete vytvářet DApps.
 • Jeho token ERC 20 je nejrozšířenějším tokenem většiny kryptoměnových projektů.
 • Existence chytrých smluv.

Rozdíly mezi bitcoinem a Ethereem

Na druhou stranu mezi bitcoinem a etherem existuje také poměrně dost rozdílů, na které můžeme upozornit:

 • Na rozdíl od Bitcoinu, který má maximálně 21 milionů jednotek, není počet Etherů omezen.
 • Pevná odměna 5 Etherů za těžbu, zatímco v případě Bitcoinu se snižuje na polovinu za každých 210000 vytěžených bloků.
 • Transakční časy Etheres jsou mnohem rychlejší než u Bitcoinů, s možností provádět obchody v řádu sekund, nikoli minut.
 • Inteligentní kontrakty jsou integrovány do samotné platformy Ethereum, aniž by byl potřeba jakýkoli externí software.

Jak investovat do Etherea (ETH)

Abychom se dozvěděli, jak investovat do Etherea, vytvořili jsme zvláštní příspěvek, ale pojďme se v hrubých rysech podívat, na jakých platformách můžete do této kryptoměny investovat:

Investování prostřednictvím burz

Nejlepší burzy pro investování do Etherea
Coinbase
Bitpanda
Binance

Investování prostřednictvím brokerů pomocí CDF

Nejlepší brokeři pro investování do ETH
Etoro
IG
XTB

Často kladené otázky o druhé hlavní kryptoměně

Zde jsou nejčastější otázky o Ethereu, se kterými se denně setkáváme

Dohoní Ethereum bitcoin z hlediska tržní kapitalizace?

Ethereum je jediná kryptoměna, o které se má za to, že by mohla zaujmout místo bitcoinu na vrcholu pyramidy, a to i přesto, že bitcoin má mnohem větší tržní kapitalizaci.
Někteří kritici se domnívají, že jediným účelem bitcoinu je být penězi, zatímco hlavním účelem etheru je umožnit chytré kontrakty a DApps. V důsledku toho může být obtížné naplnit jeho pověst alternativní měny, a tím ztratit kapitalizaci.

Existuje nějaký limit na počet etherů, které lze uvolnit?

Neexistuje žádné omezení počtu jednotek etheru, které lze uvolnit, ale je stanoven roční limit 18 milionů. Díky tomu je nabídka etheru na trhu konstantní.

Je Ethereum (ETH) kryptoměna?

Slovo ethereum označuje základní platformu, nikoli kryptoměnu. Jinými slovy, ethery jsou „kryptobenzín“ (neboli kryptoměna) sítě ethereum.
Kotace, které uvidíte při obchodování, jsou kotace etherů. Všimněte si však, že kryptoměna je často označována jako ethereum.

Související články

Strategie DCA: Jak Investovat Chytře a Bezpečně
Toto je komplexní průvodce metodou DCA (Dollar Cost Averaging), která spočívá v pravidelných příspěvcích, jež umožňují využívat dlouhodobé složené úročení. Tímto způsobem se budeme zabývat nejdůležitějšími tématy, a to; co to je a jak to fu...