Nejlepší kryptoměny 2024: Bitcoin, Ethereum a další

Analyzovali jsme pro vás ty nejlepší kryptoměny roku 2024 na základě jejich tržní kapitalizace a objemu transakcí a projdeme si spolu, jak do nich investovat. Proč je Bitcoin stále lídrem ve světě kryptoměn?

Nejlepší kryptoměny

Trh s kryptoměnami se vyznačuje silnými pohyby. Od vzniku Bitcoinu v roce 2009 se objevilo velké množství dalších digitálních měn. Některým těmto kryptoměnám se podařilo vyniknout a udržet se v „první desítce“ žebříčku nejlepších kryptoměn na základě jejich tržní kapitalizace. Jiné naopak upadly v zapomnění.

Jak uvidíte níže, každá z těchto kryptoměn má své specifické vlastnosti a také osobnost. Přece jenom trh rozhoduje, které projekty budou mít nejvíce pozornosti a získají tak místo mezi deseti nejlepšími kryptoměnami roku 2024.

Jaké jsou nejlepší kryptoměny v roce 2024? Podle největší tržní kapitalizace

Bitcoin (BTC)

Bitcoin je nejstarší kryptoměna a první v žebříčku podle své tržní kapitalizace; a to s velkým náskokem před svými následovníky (více než 1,4 trilionů amerických dolarů).

Je považován za krále digitálních měn a udává veškerý trend na trhu. Díky němu se zrodil vesmír kryptoměn a blockchainu.

Přibližný výnos z investice do Bitcoinu, od nejstarší známé ceny, je přes 11 000 %.

Jednou z jeho hlavních vlastností, která ho činí cenným aktivem, je omezení jeho nabídky: v okamžiku, kdy síť dosáhne celkového počtu 21 milionů Bitcoinů, nebude již možné vytěžit další. V současnosti je v oběhu celkem 19 724 275 Bitcoinů.

Jeho nedostatek způsobuje, že poptávka je čím dál tím silnější a způsobuje tak velmi silné pohyby na ceně, které s sebou táhnou i další kryptoměny. Stačí se pro potvrzení podívat na jeho historické ceny. V červenci 2013 byla jeho hodnota 65,13 USD. Pět let později, v prosinci 2017, dosáhl maxima 20 089 USD. A v roce 2021 stanovil nové ATH 64 110 USD. A v dosavadně nejvyšší maximum stanovil v březnu roku 2024, na 73 780,07 USD

Ethereum (ETH)

Na druhém místě v žebříčku nejlepších kryptoměn roku 2024, je Ethereum, jedna z nejstarších a nejvýznamnějších kryptoměn.

Ve skutečnosti je Ethereum název sítě nebo platformy. Digitální měna, která na této platformě používá, se nazývá Ether (ETH).

ethereum

Ethereum bylo spuštěno v roce 2015 (šest let po Bitcoinu). Jeho cílem bylo vytvořit otevřenou síť odlišnou od Bitcoinu. Jeho specifikum spočívá v tom, že umožňuje vytváření tzv. „smart contracts“ (chytrých kontraktů). Jinými slovy software, který transakce na Etheru povoluju jsou výhradně zcela automatické, pokud je ovšem splněna řada podmínek.

Smart contracty poskytují pro blockchain bezpečnost všem transakcím a eliminují tak zásah třetí strany, která potvrzuje splnění dohodnutých podmínek pro uvolnění platby příjemci.

V době psaní těchto řádků dosahuje Ethereum tržní kapitalizace asi 455,7 miliard amerických dolarů a existuje 120 milónů Etherů v oběhu.

👉 Názory na Ethereum

Tether (USDT)

Tether byl vytvořen pod ticker symbolem USDT a jeho úkolem je mít stejnou hodnotu jako americký dolar (USD). Tímto způsobem se eliminuje riziko, které představuje volatilita jiných kryptoměn. Je to tzv. stabilní kryptoměna, známá také jako „stablecoin“(stabilní mince).

Tether je jednou z těch nejlikvidnějších kryptoměn (obvykle má denní obchodní objem dokonce vyšší než Bitcoin). Zatímco jeho tržní kapitalizace dosahuje něco málo přes 111 miliard a umisťuje se tak na třetím místě v žebříčku.

Vzhledem k tomu, že jeho hodnota se vždy přizpůsobuje americkému dolaru, jeho směnný kurz se udržuje kolem 1 USD (ve skutečnosti, své historické maximum dosáhl 27. května 2017 s kurzem 1,22 USD).

Názory na Tether

Cardano (ADA)

Cílem blockchainové platformy Cardano na principu Proof-of-stake, je umožnit inovátorům, vizionářům a těm, kteří hledají změnu, vytvářet pozitivní globální změny.

Projekt byl založen v roce 2017 a od svého počátku získal mnoho pozornosti a vždy byl velmi v povědomí investorů známý. Jeho komunita je jednou z největších v celém kryptosvětě. Jeho zakladatel a CEO Charles Hoskinson je jednou z nejrespektovanějších osob. Nedávno Cardano uvedli na trh stejně tak jako Etherum již dřívě zmiňované smart contracty a cena Cardana ihned vzrostla

Názory na Cardano

Binance Coin (BNB)

Binance Coin je utilitní token největší burzy na světové burzy Binance. Burza jej vydala v červnu 2017. Binance coin má za sebou decentralizovanou síť s velmi nízkými poplatky, která má odebírat tržní podíl Ethereu.

Binance coin zažil boom, když vývojáři přišli s tzv. „dexem pancakeswap“, který učinil síť BNB mimořádně užitečnou. Aktuálně se nachází v žebříčku TOP 5ti kryptoměn světa

 • Její tržní kapitalizace je 87 miliard dolarů.

Názory na Binance Coin

XRP (XRP)

XRP je kryptoměna vytvořená společností Ripple. Zde musíme ovšem rozlišovat mezi samotnou platformou zvanou Ripple a kryptoměnou, která se na ní obchoduje: XRP. Protože tato měna byla dříve také nazývána Ripple, hodně lidí si to plete.

Stručně řečeno, XRP je kryptoměna navržená k nápravě některých nedostatků Bitcoinu. Konkrétně rychlosti transakcí. Bitcoin má ověřovací systém, kterému trvá až hodinu na dokončení jakékoliv transakce. Mezitím transakce s XRP jsou prakticky okamžité (obvykle trvají asi 5 sekund).

Mnoho bank a institucí využívá řešení právě od společnosti Ripple Labs (společnost, která vyvinula protokol Ripple) pro vytvoření svého vlastního platebního systému. Prostřednictvím RippleNet je možné používat naprosto jakoukoli měnu s touto sítí.

Důležitou je poznamenat, že je na světě 100 bilionů XRP, které tvoří celkovou maximální nabídku na trhu. XRP oproti Bitcoinu ale nelze těžit. Na trhu je dnes v oběhu něco přes 55 miliard těchto mincí. Tržní kapitalizace dnes dosahuje zhruba 28 miliard dolarů.

Názory na XRP

Solana (SOL)

Solana je jedním z velkých objevů roku 2021, o kterém se mluvilo i ve zprávách. Je to vysoce funkční open-source projekt založený na principu blockchainu pro poskytování decentralizovaných finančních řešení (DEFI).

Její uvedení na trh bylo v roce 2020 jako ICO na CoinList mezi 0,04 USD a 4 USD v závislosti na tom, kdy jste nakoupili… Zisk kterého investoři dosáhli je neuvěřitelný (Solana překročila hranici 259 USD).

 • Aktuální kapitalizace je 76 miliard. To je za tak krátkou dobu na trhu neuvěřitelné.

Názory na Solanu

USD Coin (USDC)

USDC je oficiálním stablecoinem burzy Coinbase. Tato měna je vázána na americký dolar v poměru 1:1.

Tato stabilní měna je jednou z nejužitečnějších. Poskytuje výnos a umožňuje platby prostřednictvím platební platformy vytvořené a vlastněné Coinbase.

 • Aktuálně má kapitalizaci 32 miliard dolarů.

Názory na USD Coin

Polkadot (DOT)

Nyní se zaměříme na multi-chainovou kryptoměnu: Polkadot. Polkadot technologie zajišťuje vzájemnou komunikaci různých blockchainů. A co je její cílem? Zlepšit bezpečnost a výkon.

Ve světe se objevují instituce, které vytvářejí své vlastní blockchainy. A každý z těchto blockchainů pracuje se svými vlastními daty a přesouvá své vlastní kryptoměny. Polkadot jim tyto přesuny umožňuje.

Dříve jsme se na našem webu zmiňovali o důležitosti škálovatelnosti projektu, Polkadot saturaci eliminuje tím, že umožňuje transakce na několika řetězcích současně.

 • Zaujímá jednu z hlavních pozic v žebříčku nejlepších kryptoměn v roce 2024 s kapitalizací kolem 10 miliard dolarů.

Názory na Polkadot

Dogecoin (DOGE)

Slavný meme coin, který do značné míry oživil známý Elon Musk.

Dogecoin (DOGE) je založen na populárním internetovém meme „doge“ a ve svém logu zobrazuje rasu psa, Shiba Inu. Tuto digitální měnu s otevřeným kódem vytvořili Billy Markus z Portlandu, Oregon a Jackson Palmer ze Sydney, Austrálie, a v prosinci 2013 forknuli projekt z litecoinu.

 • Jeho kapitalizace dosahuje 23 miliard dolarů.

Názory na Doge coin

Jak investovat do těchto kryptoměn?

Chcete-li investovat do bitcoinu, který je na prvním místě v žebříčku, můžete do něj investovat hned několika způsoby: od krypto burz, investičních fondů nebo až po CFDs.

Většina těchto kryptoměn je k dispozici na burze Bitpanda. Bitpanda je jednou z největších a nejbezpečnějších směnáren a nabízí přístup k více než 30 různým kryptoměnám a 4 další druhy drahých kovů, včetně zlata.

Jaké jsou nejlepší kryptoměny pro investici v roce 2024?

Mezi vynikajícími kryptoměnami můžete najít cardano, polygon, polkadot nebo ethereum.

Ether je jednou z nejzajímavějších kryptoměn pro investování v roce 2024. Jako bezpečnější, udržitelnější a lépe škálovatelné aktivum, ho činí mezi ty nejlepší „kryptoměny pro investici v roce 2024”.

Mezi kryptoměnami s největší tržní kapitalizací vynikají Bitcoin, Ethereum a l2 layery jako je: Solana, Polkadot a Polygon, a některé z nich mají „velký potenciál pro růst v roce 2024“. Tyto kryptoměny se v případe toho nejhoršího scénáře budou držet zuby nehty a budou tak snažit co nejlépe odolat poklesu cen. Mezi ně patří například:

 • Solana
 • Polygon (Matic)
 • Polkadot
 • Cardano
 • Bitcoin
 • Ethereum (ETH)

Jak poznat, které kryptoměny mají potenciál?

 • Mezi základní parametry patří:
 • Udržitelnost (proof of stake)
 • Škálovatelnost (měřeno v transakcích za sekundu)
 • TPS
 • Interoperabilita

Za zmínku stojí kryptoměny, které dokážou snížit gas náklady pro validaci chytrých kontraktů. Zde vyniká například Polygon. Transakce na Ethereum totiž stojí v průměru 15 dolarů, a u Polygonu (Matic) stojí stejná transakce v průměru 0,001 dolaru, což je velmi podstatný rozdíl.

Nejlepší kryptoměny podle tržní kapitalizace 2024

KryptoměnyTržní kapitalizace
Bitcoin / BTC1 420 483 706 459 USD
Ethereum / ETH454 559 592 655 USD
Tether / USDT112 057 678 732 USD
Binance Coin / BNB87 855 959 739 USD
Solana / SOL76 640 199 509 USD
USD Coin / USDC32 371 245 433 USD
Ripple / XRP28 829 372 831 USD
Dogecoin / DOG23 021 974 165 USD
Cardano / ADA15 287 174 399 USD
Toncoin / TON15 287 708 285 USD
Shiba Inu / SHIB14 867 506 301 USD
Avalanche / AVAX14 164 319 410 USD
Chainlink / LINK10 876 201 003 USD
Polkadot / DOT10 153 943 769 USD
Tron / TRX9 780 801 327 USD

*Data k květnu 2024

Související články