Co jsou dividendy? Průvodce pro začínající investory

Existují dva způsoby, jak můžete vydělat peníze nákupem akcií. Zaprvé, samotným zhodnocením akcie anebo pomocí dividend. Přičemž druhý způsob spočívá v pasivním příjmů z vlastnictví podílů společnosti. Co přesně je dividenda? Jaká mám jako akcionář práva? Kdy se dividendy vyplácí? Jak se daní? Jaké společnosti v Česku vyplácí největší dividendy? V článku najdete nejčastějších otázky ohledně dividend, které mohou pomoci začínajícím investorům.

Dividendy
Zdroj: depositphotos.com

Co jsou dividendy?

Dividenda je část zisku, který společnost vyplácí svým akcionářům. Jednoduše se jedná o část zisku, který firma rozděluje mezi své akcionáře jako odměnu za držení akcií. Výši dividend stanovuje správní rada a schvaluje představenstvo společnosti.

Když daná společnost dosáhne zisku, její vedení rozhodne, zda se tyto zisky reinvestují, nebo zda se část zisku rozdělí v podobě dividend mezi její akcionáře. Takže tyto odměny jsou součástí firemních zisků, které investor – akcionář získá za držení akcií dané společnosti. Spousta stabilních společností pracuje se ziskem tak, že určité procento reinvestuje a zbytek pak vyplácí ve formě dividend akcionářům. Odměna je kalkulovaná jako částka za jednu vlastněnou akcii.

👉 Více informací: Jak investovat do akcií?

Jaká má akcionář práva?

Připomínáme, že akcie je část vlastnictví určité společnosti. Vlastnictví akcie poskytuje akcionářům jak politická práva (hlasování na valných hromadách), tak ekonomická práva (účast na ziscích společnosti). Právě pod těmi ekonomickými právy se rozumí již zmíněné dividendy.

Kdo má nárok na vyplacení dividendy? Musím vlastnit minimální počet akcií?

Není stanoven žádný minimální počet akcií, který musí akcionář vlastnit, aby získal nárok na dividendu. Jinými slovy, každý vlastník byť jedné akcie, má právo na výplatu dividendy, kterou tato akcie generuje.

Totéž platí i v případě tzv. frakčních akcií (kdy akcionář vlastní pouze zlomek akcie, menší než jednu celou), které je možné obchodovat u některých brokerů. I v tomto případě má investor nárok na poměrné hlasovací právo a na dividendu odpovídající danému poměru.

Jinak to funguje v případě politického práva, kde může existovat minimální počet akcií potřebných k účasti na valné hromadě společnosti.

Jaké typy dividend existují?

Existují dva hlavní typy dividend: běžné a mimořádné

Běžné dividendy jsou ty, které vycházejí z výnosů za určité období (například dividendy ze zisku za rok 2023).

A pak jsou zde mimořádné dividendy, které se distribuují bez souvislosti se ziskem za určité období. Ty společnosti vyplácí, když nastane nějaká neobvyklá událost, například prodej dceřiné společnosti nebo části společnosti.

Typ dividendyDefinicePříklady
Běžné dividendyPravidelné, odvozené z výnosů společnosti během roku nebo konkrétního období.Coca Cola, McDonald´s, Starbucks, ČEZ, Erste Group
Mimořádné dividendyNesouvisejí s výnosy. Jsou poskytovány na základě neobvyklé události.Komerční banka (navrženo v roce 2020)

Dále můžeme dividendy klasifikovat podle způsobu distribuce:

  • Dividendy na účet: Dividendy, které se akcionáři vyplácejí v hotovosti přímo na jeho účet u brokera.
  • Dividendy v akciích: Nejsou distribuovány v hotovosti, ale v podobě cenných papíru (akcií).

Co je flexibilní dividenda?

Flexibilní dividenda je forma vyplácení odměny, která akcionářům umožňuje volbu, jak si přejí přijmout svůj podíl z výplaty zisku společnosti. Dividendy mohou být vypláceny v hotovosti nebo v podobě dalších cenných papírů (akcií).

Tato možnost poskytuje akcionářům větší flexibilitu a umožňuje jim přizpůsobit si výplatu svým individuálním potřebám a strategiím. Flexibilní dividendy mohou být atraktivní pro investory, kteří hledají různorodé způsoby výnosů z investice do určité společnosti.

Kdy se vyplácí dividendy?

To záleží čistě na vedení společnosti, je to velice individuální. Společnosti vyplácejí dividendy obvykle pravidelně, na základě rozhodnutí správní rady nebo valné hromady. Termíny vyplácení dividend mohou být stanoveny ve stanovách společnosti nebo mohou být oznámeny veřejně. Dividendy firmy nejčastěji vyplácí kvartálně, ročně, ale často také pololetně či měsíčně.

Většina českých společností oznamuje předem přesný den výplaty dividend. Stačí jít na webové stránky Pražské burzy, kde najdete podrobnější informace nebo přímo na webových stránkách konkrétních společností.

Abychom věděli, kdy budou společnosti vyplácet dividendy, je třeba vědět, co znamenají následující termíny:

  • Datum oznámení dividendy (declaration date): Datum, kdy vedení společnosti oznámí výši dividendy.
  • Ex-dividend date: Nejdůležitější datum pro dividendové investory. Označuje den, od kterého již noví kupující akcií nebudou mít nárok na příslušnou dividendu. Vzhledem k tomu, že nákup akcií může trvat nějakou dobu, stanovuje společnost ex-dividend datum, které bývá obvykle několik dní před datem, kdy je dividendový výnos vyplácen akcionářům. Jinými slovy, pokud koupíte akcie před tímto datem, budete mít nárok na dividendu. Pokud však koupíte akcii až po tomto datu, na dividendu již nemáte nárok.
  • Rozhodný den (record date): V tento den společnost oficiálně kvalifikuje všechny akcionáře, kteří mají nárok na výplatu dividendy.
  • Datum výplaty (payment day): Den, kdy se vyplácí dividendy akcionářům. Mezi ex-dividendovým datem a datem výplaty může uplynout různá doba, většinou okolo jednoho měsíce. Opět ale záleží na jednotlivých společnostech, kdy provedou výplatu.
pasivní příjem
Zdroj: depositphotos.com

Nejlepší dividendy na pražské burze

V tabulce níže můžete vidět přehled nejvyšších dividend vyplacených na pražské burze včetně částky vyplacené na jednu akcii.

Přehled nejlepších dividend v roce 2023:

 SpolečnostČistý výnos
z dividendy (%)
Dividenda za
akci (hrubá)
1.ČEZ9,96%117* Kč
2.Moneta Money Bank8,59%8 Kč
3.Komerční banka7,76%60,42 Kč
4.Philip Morris ČR6,60%1 310 Kč
5.Erste Group5,31%1,90 EUR
Údaje k 31. 5. 2023. Zdroj: Fio banka, Burza cenných papírů Praha, ČNB.
*Dividenda ještě nebyla schválena valnou hromadou.

V Česku mezi top dividendovou akcii v posledních letech patří bez pochyby společnost ČEZ. Ta vyplácí svým akcionářům dividendy pravidelně nepřetržitě od roku 2001. Aktuálně vedení společnosti rozděluje mezi své akcionáře 60-80 % čistých zisků firmy. Skupina ČEZ v roce 2023 vydělala 29,6 mld. Kč. Jde o nejvyšší zisk za posledních 10 let s výjimkou mimořádného roku 2022. (Do budoucna se však očekává, že v dalších letech už ČEZ nebude vyplácet tak vysoké dividendy jako doposud. V letech 2024-2025 bude zisk výrazně menší, jelikož na firmu dopadne daň z mimořádných zisků, tzv. windfall tax).

Druhou hvězdou na poli dividend na českém trhu je společnost Komerční banka. Vyplácí akcionářům dividendy stabilně už 21 let. Rozděluje standardně zhruba 60-70 % čistých zisků. Také Komerční banku v následujících třech letech postihne daň z nadměrných zisků. Proto je i zde potřeba počítat v příštích letech s nižšími zisky a nižší dividendou. I přesto však Komerční banka nabízí stabilní, poměrně vysoký příjem z dividend.

Dlouhodobě nejvyšší dividendový výnos zajišťuje svým akcionářům tabáková společnost Philip Morris ČR. Může se pyšnit vůbec nejdelší dividendovou historií z akcií na pražské burze. Svým akcionářům vyplácí každoročně dividendy už od roku 1997. Na dividendách vyplácí až 100 % svého zisku. Dlouhodobě vykazuje nejvyšší dividendový výnos, který se pohybuje okolo 6-7 % ročně.

Nejlepší dividendy na světě

Pokud chcete zjistit, které firmy vyplácejí nejlepší dividendy vůbec, můžete použít stock screener. Tyto platformy vám umožňují třídit a porovnávat nejlepší akcie. Můžete si zadat filtry podle několika ukazatelů, včetně největší vyplácené dividendy.

Kolik vyplatila na dividendách pražská burza

Podniky obchodované na pražské burze za loňský rok vyplatily na dividendách přes 122 miliard korun.

Kolik na dividendách vyplatili firmy na pražské burze v roce 2023:

EmitentTrhObjem
1.ČEZPrime78 mld. Kč
2.Erste GroupPrime19,40 mld. Kč
3.Moneta Money BankPrime11,48 mld. Kč
4.Vienna Insurance GroupPrime4,09 mld. Kč
5.Philip Morris ČRPrime3,95 mld. Kč
Zdroj: Pražská burza

Nyní se podíváme na seznam nejvýhodnějších brokerů pro investování do dividend:

Nejlepší online brokeři pro investování do dividend
DEGIRO
Interactive Brokers
XTB
eToro

Klasifikace společností, které vyplácejí dividendy

Mezi společnostmi, které vyplácejí dividendy již v průběhu celé řady let, existují dvě exkluzivní kategorie. Pojďme se na ně podívat.

Dividendoví aristokraté

Dividendoví aristokraté jsou společnosti, které zvyšují své dividendové výplaty pravidelně každý rok po dobu minimálně 25 let. Tyto společnosti jsou považovány za obzvláště spolehlivé a finančně stabilní. Jedná se o vysoce kvalitní firmy, protože dokázaly udržet nebo dokonce navyšovat své dividendy i v obdobích ekonomické nejistoty. Kvalifikace jako dividendový aristokrat je indikátorem dlouhodobého úspěchu společnosti.

Investoři, kteří hledají stabilní příjem z dividend, často zařazují tyto společnosti do svého portfolia. Mezi dividendové aristokraty zaslouženě patří například společnosti Coca-Cola, Johnson & Johnson or Procter & Gamble Company.

Dividendoví králové

Dividendoví králové jsou vybraná skupina společností, které se vyznačují tím, že udržují stabilní a rostoucí historii dividend po ještě delší dobu než dividendoví aristokraté. Tyto společnosti vyplácí a zvyšují dividendy bez přerušení po dobu minimálně 50 let v řadě. (Ano, z toho vyplývá, že společnost, která se může pyšnit titulem dividendového krále, se automaticky řadí i do kategorie dividendových aristokratů).

Stejně jako dividendoví aristokraté jsou i dividendoví králové považováni za defenzivní investice, ale ještě v daleko větším měřítku. V České republice zatím neexistují žádní dividendoví králové, zatímco v USA z tisíců kótovaných společností jich tohoto milníku dosáhlo nejméně 26. Patří k nim například firmy Kimberly-Clark Corp. nebo PepsiCo.

Jaký je vztah mezi cenou akcie a jejími dividendami?

Téměř všechny indexy na akciovém trhu jsou ex-dividendové, což znamená, že se dividenda odečte od ceny akcie v den, kdy je vyplacena. Protože tyto peníze již nepatří společnosti, neměly by již být součástí její kapitalizace.

Uveďme si to na příkladu: společnost vyplácí dividendy 19. den v měsíci. 18. uzavře den na hodnotě 12,20 USD a vyplatí dividendu ve výši 0,20 USD na jednu akcii. Následující den otevře se snížením ceny akcie o 0,20 USD (pokud by nedošlo k žádným dalším změnám). 19. den by tedy otevřela na hodnotě 12 USD.

Právě z tohoto důvodu není strategie investorů, kteří kupují akcie pár dní před výplatou dividend a prodávají je v den výplaty, příliš efektivní, protože tato strategie nepřináší žádný extra výnos.

Zdanění dividend

Pojďme se nyní podívat na často diskutované téma v rámci dividend, konkrétně jejich zdanění. Spousta lidí se obává, že kvůli pár korunám, které z dividend získají, bude muset řešit komplikované daňové přiznání. To však ve skutečnosti ve většině případů není potřeba.

Dividenda je obvykle zdaněna 15% srážkovou daní. Pokud však váš základ daně převyšuje 48násobek průměrné mzdy (v roce 2023 šlo o částku 1 935 552,- CZK), pak základ daně, který přesáhne danou hranici, bude zdaněn 23% sazbou.

Pokud vlastníte akcie české společnosti (s domicilem v České republice), tuto daň vám automaticky strhne sama společnost, u níž cenné papíry držíte. Vy tedy obdržíte čistou dividendu, po odečtení daně, která se už poté nedaní.

Pokud vlastníte dividendové akcie u zahraničních brokerů, zkuste zvážit, zda pro vás není výhodné podepsat formulář proti dvojímu zdanění. Jednoduše se tak můžete legálně vyhnout dvojímu zdanění dividend. Jak už jsme zmínili, v Česku dividendy daníte pouze 15% sazbou. Když tento formulář nevyplníte (musíte se o něj aktivně zajímat, není to povinnost ze strany brokera), byla by vám dividenda zdaněna i v zahraničí, tedy dvakrát. Navíc srážková daň v zahraničí bývá mnohdy ještě vyšší, v USA je to dokonce 30 %).

Dále je dobré vědět, že pokud vaše příjmy z prodejů (převodů) cenných papírů za 1 rok nepřesáhnou částku 100 000 Kč, pak tyto příjmy také nemusíte danit.

Výhody a nevýhody dividendových akcií v portfoliu

Jako každá jiná investice, tak i dividendy mají své klady a zápory. V následující tabulce proto rozebereme výhody a nevýhody investování do společností, které vyplácí dividendy:

VýhodyNevýhody
Jednoduché (bez zkušeností na finančních trzích)❌ Investor nemá 100% vliv
Pasivní příjem❌ Je složité, aby firma vydržela stovky let
✅ Odvíjí se od zisku firmyDaně z kapitálových výnosů z dividend
Dlouhodobá a klidná strategie  Společnost může kdykoliv změnit výši dividend
✅ Menší volatilita  Výplata v budoucnu není 100% zaručena

Dividendy: Shrnutí

Investování do dividendových akcií nabízí investorům atraktivní možnost pasivního příjmu. Akcionáři se mohou těšit z pravidelných výplat, které se odvíjí od výnosů firmy. Postupně tak mohou relativně bezpečně navyšovat hodnotu svého portfolia. Pokud navíc vlastní akcie kvalitních a úspěšných společnosti, které se na trhu pohybují už desítky let, jako jsou dividendoví králové a dividendoví aristokraté, může to přispět k celkové stabilitě jejich portfolia.

Forma investování do dividend láká investory, kteří hledají dlouhodobý pasivní příjem a snaží se snížit riziko spojené s volatilitou (kolísáním trhu), což tato strategie z dlouhodobého hlediska zajišťuje.

Související články

Kam investovat v roce? Nejlepší investice
Mnoho investorů se ptá, kam investovat v roce 2024. Nastal čas pro umělou inteligenci a je společensky odpovědné investování stále rostoucím trendem? Pravdou je, že investování vašich peněz je složitý úkol, který vyžaduje pečlivé zváže...