XTB Recenze: Bezpečnost, poplatky a platforma

V této recenzi XTB se podíváme na nejdůležitější aspekty tohoto brokera, jako je regulace, poplatky, investiční produkty, obchodní platforma a mobilní aplikace a spoustu dalšího.

XTB je díky vlastnostem, které si představíme níže, již řadu let jedním z předních online brokerů v Česku. Jeho klientská základna se od zavedení nabídky obchodování s akciemi a ETF bez poplatků velmi rozrostla.

XTB: Co to je a jak funguje?

Začneme-li historií XTB, zjistíme, že broker byl založen v roce 2002 ve Varšavě a dnes má více než 935 000 klientů. Je pod dohledem ČNB a od roku 2016 je kótován na burze jako X Trade Brokers (9PR.F), takže jeho účty jsou veřejné, transparentní a má k nim přístup každý.

Broker XTB
Broker XTB

XTB je lídrem na trhu nejen v Polsku, kde sídlí centrála, ale má pobočky také ve 13 zemích, mimo jiné v Česku, Německu, Španělsku, Portugalsku a Velké Británii.

Skupina otevřela svou pobočku v České republice v roce 2007. Vždy vynikala vzdělávacími službami, které nabízela a stále nabízí svým klientům, a přehlednou intuitivní platformou s pokročilým vyhledávačem akcií.

V roce 2018 spustilo XTB nabídku akcií a ETF v hotovosti, čímž došlo k významném diverzifikaci nabídky pro své klienty. A od 5. října 2020 se na tyto akcie a ETF vztahují 0% poplatky za nákup a prodej, jak uvidíme dále v části o poplatcích.

Investování s XTB
Investování s XTB

Zároveň XTB ještě více zdemokratizovalo svůj investiční katalog a umožnilo přístup k tzv. frakčním investicím, (tedy investicím do dílčích akcií, kdy si můžete pořídit pouze zlomek akcie, nikoliv celou akcii), a to již od minimální částky 10 EUR.

Nejedná se však o brokera zaměřeného pouze na začátečníky, i když mnoho lidí začalo investovat právě prostřednictvím této platformy a jsou velmi spokojeni. Středně pokročilí a pokročilí obchodníci jsou stejně tak spokojeni s bohatou nabídkou trhů a aktiv, ke kterým mají přístup.

Abychom mohli posoudit, zda by XTB mohlo být tím správným řešením pro správu vašeho majetku, dovolte nám, abychom vám poskytli naše hodnocení XTB a řekli vám, kdy a pro koho může být XTB vhodnou volnou.

Klíčové vlastnosti XTB

Předtím, než se ponoříme do hluboké analýzy, podívejme se na XTB v několika klíčových bodech:

 • 🏆 Regulace: ČNB (Česko), FCA (UK) a KNF (Polsko)
 • 🔒 Pojištění vkladů: Až do 100 000 EUR
 • 💼 Finanční aktiva: Akcie (i frakční), ETF a účet s úročeným zůstatkem
 • 🌐 Trhy: Přístup k 16 světovým burzám
 • 💻 Typy účtů: 1; Standard
 • 💲Poplatky:
  • Akcie a ETF od 0 EUR
  • Deriváty: Zkontrolujte spready
 • 💰 Minimální vklad: 0 EUR
 • 📈 Platforma: Vlastní, xStation 5 a XTB App
 • 📧 Kontakt:
 • 🗣️ Podpora v češtině: Ano
 • 🌟Nejlepší produkt: Účet s úročeným zůstatkem v CZK (6 %)

Je XTB bezpečné? | Regulace a garance

Zaprvé, v případě České republiky je společnost XTB registrována a regulována Českou národní bankou, která činí finanční dohled nad touto institucí.

Česká národní banka (ČNB) je regulátorem finančního sektoru v České republice. Má za úkol dohlížet na banky, pojišťovny, investiční fondy a další finanční instituce, včetně online brokerů. Regulace online brokerů jako je XTB zahrnuje licencování a autorizace, dohled a kontrolu, ochranu zákazníků nebo podávání zpráv ČNB a další. Tyto úkony provádí zejména proto, aby zajistila bezpečnost a transparentnost finančních trhů a ochránila tak zákazníky.

XTB Regulační orgány
XTB: Regulační orgány

Kromě toho je tento broker regulován také polským úřadem pro finanční dohled (KNF) v Polsku pro několik evropských zemí, ve kterých působí. Jak je vidět na obrázku níže a výše.

XTB je regulován KNF v Polsku
XTB – regulace (KFN)

Je XTB důvěryhodný? | Garanční fond XTB

XTB klade velký důraz na ochranu majetku klientů uloženého na účtech brokera. A to do té míry, že prostředky klientů jsou uloženy u německé banky na různých oddělených účtech, které samozřejmě splňují předpisy německého Fondu pojištění vkladů („EdB“).

Peníze uložené u brokera (ale nezainvestované) jsou však pojištěny do maximální výše 100 000 EUR na jednoho klienta.

Každý účet XTB je totiž propojen s bankovním účtem společnosti JP Morgan SE, která působí podle německého práva, je autorizována a podléhá dohledu BaFin, německé centrální bance a ECB.

Hlavní finanční aktiva XTB

XTB rozšiřuje svou nabídku produktů o různé finanční nástroje, mezi nimiž vynikají následující:

 • Akcie a podílové listy: +3 000 na 16 akciových trzích
 • ETF: +300, do kterých lze investovat od 1 EUR

Akcie (také frakční):

XTB má v nabídce více než 3 000 akcií kótovaných na 16 hlavních světových trzích, přičemž vynikají především hlavní trhy Evropy a USA.

Mimo to XTB zahrnuje možnost nákupu více než 850 akcií a 125 frakčních ETF od minimální investice 10 EUR. Jedná se o zajímavou možnost, jak investovat do drahých společností, jejichž hodnota přesahuje 400-500 EUR za 1 akcii.

XTB: investice do akcií
XTB: investice do akcií

Možnost investovat do frakčních akcií navíc umožňuje vyplácet dividendy v poměru k nakoupenému dílčímu množství.

A samozřejmě, jak je u XTB zvykem, poplatky za nákup frakčních akcií jsou 0 EUR.

ETF

Nabízí také přibližně 300 ETF, do kterých lze investovat z jednoho účtu.

Stejně jako u frakčních akcií umožňuje XTB investovat do více než 125 frakčních ETF.

XTB: investování do XTB
XTB: investování do ETF

Účet s úročeným zůstatkem od XTB

Od listopadu 2023 se XTB přidává k nabídce brokerů, kteří uvádějí svůj program odměňování (úročení) neinvestovaného kapitálu svých klientů.

XTB: účet s úročeným zůstatkem
XTB: účet s úročeným zůstatkem

Tento odměňovací plán platí pro všechny klienty a není třeba dělat žádné speciální úkony (ani vyplňovat žádnou zprávu). Jednoduše se vám bude úročit hotovost, která vám leží na účtu a není zainvestována.

Avšak existuje důležitý rozdíl mezi jejich novými (ti, kteří otevřeli účet před méně než 90 dny) a starými klienty (ti, kteří otevřeli účet před více než 90 dny). Podívejme se na to:

XTB: účet s úročením volných zůstatků
XTB: účet s úročením volných zůstatků

Úroky jsou vypláceny během prvních pěti pracovních dnů každého měsíce. Pokud si však budete chtít vybrat prostředky uprostřed měsíce, vůbec nic se nestane, protože se úroky počítají denně.

Investiční plány

Dalším inovativním produktem XTB je investiční nástroj, s nímž si můžete vytvořit vlastní investiční plán podle svých preferencí.

Každý investiční plán tak umožňuje přidat až 9 ETF – volbou váhy, kterou jako investor považujete za optimální – a zároveň můžete přidat až 9 různých plánů na jeden účet.

Investiční plány s XTB
Investiční plány s XTB

Co se týče poplatků, platí samozřejmě stejná politika 0 EUR za obchod jako u akcií a ETF (pokud nepřekročíte měsíční limit 100 000 EUR).

Tento investiční plán však kombinuje ETF různých tříd aktiv, aby snížil volatilitu každé z nich zvlášť, a snaží se sestavit rozumný investiční plán pro jakýkoli typ scénáře, včetně aktiv, jako jsou dluhopisy, komodity (zlato) nebo hlavní indexy (S&P 500, NASDAQ, DAX…).

Na jakých trzích můžete obchodovat s XTB?

Jak jsme již uvedli, je k dispozici 16 hlavních světových akciových trhů: Německo, Belgie, Česká republika, Dánsko, Španělsko, Spojené státy, Finsko, Francie, Itálie, Norsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Velká Británie, Švédsko a Švýcarsko.

Charakteristickým znakem XTB ve srovnání s ostatními brokery je přístup na severské a polské trhy.

A jako místa provádění pokynů využívá přední světové finanční instituce.

Zde je dokument 3_3cbb1f2147.pdf (raxcdn.com) o politice provádění pokynů společnosti xtb.

Typy účtů XTB: Standard

XTB nabízí pouze jeden typ účtu: Standard

Tento typ účtu je určen pro drobné investory i pro nezkušené investory, kteří nedisponují velkým kapitálem. Může jej však využít každý investor, i když se chystá investovat vetší částky peněz.

V následujících bodech si můžete prohlédnout hlavní funkce:

 • Typ provedení: okamžité/tržní
 • Kotace v reálném čase: bezplatný přístup
 • Nástroje: +3 000 akcií a 300 ETF
 • Minimální spread (např. EUR/USD): 0,00008
 • Ochrana proti zápornému zůstatku: ano
 • Minimální objednávka: 0,01 lotu*
 • Vedení účtu: zdarma (1 obchod/rok, jinak provize 10 €/měsíc)
 • Výběry hotovosti: zdarma (bez ohledu na částku)
 • Provize za hotovostní podíly: 0 % pro měsíční objemy do 100 000 EUR
 • Minimální vklad: 0 EUR

Účet XTB Pro

XTB kdysi nabízela druhý účet určený pro zkušenější investory s větším kapitálem. Ve skutečnosti bylo pro přístup k němu vyžadováno minimálně 300 000 EUR. Aktuálně však již tato možnost není k dispozici.

DEMO účet XTB

Podobně XTB nabízela bezplatný funkční demo účet po dobu 30 dnů od okamžiku registrace.

Tato doplňková služba však již není k dispozici.

Jak otevřít účet XTB v Česku v 5 krocích?

Proces otevření účtu v XTB je zcela digitální a jednoduchý. Nezabere více než 10 minut.

Kroky k otevření účtu XTB:

 1. Přejděte na webové stránky XTB nebo si stáhněte mobilní aplikaci xStation.
 2. Zadejte svou e-mailovou adresu a zemi bydliště.
 3. Vyplňte své osobní údaje, zejména ty povinné.
 4. Zvolte obchodní platformu. Zpočátku si můžete zvolit demo účet, ale vždy bude nutné vybrat si budoucí volbu, abyste s ním mohli pokračovat po 30 dnech.
 5. Aktivujte svůj účet ověřením své totožnosti a adresy.

Poplatky a provize XTB

Hlavním tahákem poplatků XTB bylo to, že odpadají poplatky za úschovu, správu a dividendy, což z něj dělá jednoho z ideálních zprostředkovatelů pro ty, kteří hledají portfolio s cílem zajistit si příjem.

Právě díky tomu lze XTB považovat za součást skupiny nových brokerů bez poplatků. Díky tomu je jedním z nejkonkurenceschopnějších brokerů na světě, pokud jde o poplatky a provize.

Pojďme se na poplatky podívat do hloubky.

Poplatky za akcie a ETF

Pokud jde o poplatky za nákup a prodej akcií a ETF v hotovosti, jsou tyto poplatky 0 % pro transakce s objemem nepřesahujícím 100 000 EUR, a to při zachování osvobození od poplatků za úschovu, správu a vyplácení dividend. Pokud objemy přesáhnou 100 000 EUR, bude účtován poplatek ve výši 0,2 % s minimálním poplatkem 10 EUR.

 • Akcie (a frakční akcie):
  • Operace do 100 000 EUR: 0 EUR
  • Operace nad 100 000 EUR: 0,2 % (minimálně 10 EUR)
 • ETF (a frakční ETF):
  • Operace do 100 000 EUR: 0 EUR
  • Operace nad 100 000 EUR: 0,2 % (minimálně 10 EUR)

K těmto příznivým sazbám je však třeba připočítat daně z burzovních investičních transakcí, které se samozřejmě přenášejí na klienty. (Např. americké akcie – 0,0022 % z operace)

Minimální vklad a poplatky za vklady a výběry na XTB

Nakonec se podíváme na řadu neobchodních poplatků, které jsou také velmi zajímavé.

PoplatkyStandardní účet
Otevření účtu0 EUR
Minimální vklad0 EUR
Vklad kapitáluBez limitu
NeaktivitaZdarma nebo až 10 EUR*
Úschova0 EUR
Směna měny0,5 %
Poplatek za výběr
(bez ohledu na částku)
0 EUR

Pokud jde o poplatek za nečinnost, je zpravidla zdarma, avšak při současném splnění obou podmínek se účtuje poplatek 10 EUR:

 • V posledních 365 dnech nebyly provedeny žádné transakce.
 • V posledních 90 dnech nebyl proveden žádný vklad.

A pokud jde o poplatek za úschovu, ten neexistuje pro kapitál do 250 000 EUR, nad tuto částku se platí roční poplatek ve výši 0,2 %.

Platformy XTB: xStation 5 a xStation Mobile

XTB nabízí dvě vlastní platformy: xStation 5 a XTB App Tyto platformy jsou velmi snadno použitelné, intuitivní, s velkou rychlostí provedení.

xStation 5

xStation5 je platforma, která umožňuje nejrychlejší provádění příkazů, což velice oceňují krátkodobí tradeři (skalpeři, day traders).

XTB: xStations 5
XTB: xStations 5

Lze ji používat v systému Windows i iOS, a to prostřednictvím webové verze nebo aplikací pro mobilní telefony.

Je zdarma a obsahuje zprávy, analýzy a školení.

Snad jedinou nevýhodou je, že její používání není nejjednodušší a chvíli trvá, než se v ní zorientujete.

Mobilní aplikace XTB

Díky aplikaci XTB mohou obchodníci přistupovat ke svému účtu a obchodovat odkudkoli a kdykoli prostřednictvím svých mobilních zařízení.

XTB: mobilní aplikace
XTB: mobilní aplikace

Platforma nabízí širokou škálu funkcí, jako jsou pokročilé grafy, široký výběr nástrojů, zprávy v reálném čase a cenová upozornění.

Aplikace XTB je zdarma ke stažení v obchodě Apple App Store a na Google Play pro zařízení se systémem Android.

Zákaznický servis XTB

Zákaznický servis společnosti XTB je jedním z nejoceňovanějších. Od pondělí do pátku je k dispozici 24 hodin denně v češtině a lze jej zajistit následujícími způsoby:

 • Kancelář v Česku: Boudníkova 2506/3, 180 00 Praha 8-Libeň
 • Kontaktní telefon: +420 228 884 063
 • E-mail: [email protected]
 • Služby v češtině: Ano
 • Chatbot: Ano

Vzdělávací programy XTB

Jedním z aspektů, ve kterém společnost XTB nejvíce vyniká, je nabídka průběžných školení kurzů a webinářů pro své zákazníky.

Kromě toho nabízejí živé semináře, tržní novinky v podobě e-booků a příruček a mají velkou skupinu analytiků, kteří doplňují všechna výše uvedená školení.

Na svých webových stránkách nabízejí 18 hodin online školení, 30 analýz týdně a více než 100 lekcí pro různě zkušené investory.

Je XTB pro začátečníky nebo pro pokročilé?

Odpověď je, že XTB je vhodné pro obě skupiny. Podívejme se podívat, proč si to myslíme.

Ideální broker pro začátečníky

XTB je poměrně snadno použitelný online broker, se kterým se rychle seznámí i začínající investor. To však neznamená, že je nejintuitivnější na trhu. I tak je ale obchodování s platformou xStation opravdu snadné: stačí vyhledat cenný papír ve vyhledávači, vybrat ho a otevřít pozici.

Další výhodou, kterou jsme shledali obzvláště atraktivní, jsou již zmíněné vzdělávací nástroje, které jsou téměř bezkonkurenční. XTB poskytuje akademii pro všechny trhy, které nabízí, včetně technické a fundamentální analýzy, řízení rizik a lekce, jak z xStation vytěžit maximum… Akademie je přizpůsobena úrovni investora podle zkušeností, kde si můžete vybrat mezi základní úrovní, střední, expertem a profi.

Služba XTB Analýza trhu je také fascinující. Ukazuje nejnovější zprávy z trhu a ekonomický kalendář upozorňující na hlavní ekonomické a finanční události. To je důležitá věc, kterou je třeba mít na paměti, protože tyto události mohou hýbat trhy a způsobit kolísání cen. Z toho důvodu mít nástroj, který na tyto věci upozorňuje, to značně usnadňuje.

Ideální broker pro pokročilé

XTB nabízí xStation 5 a její aplikaci (XTB App) jako obchodní platformy. Jejich použití je jednoduché a mohou je používat jak nováčci, tak odborníci. Ti z nich vytěží ještě více, protože budou vědět, jak lépe použít nástroje technické analýzy, které nabízejí. Navíc vám umožňují přizpůsobit grafy tak, aby zobrazovaly vaše oblíbené položky a indikátory.

Stejně jako začátečníci ocení vzdělávací programy od XTB i pokročilí obchodníci. Tento učební plán pokrývá širokou škálu témat a lze jej přizpůsobit požadavkům všech uživatelů, takže se vždy budete moci naučit něco nového!

Názory uživatelů na XTB

Názory na XTB se v posledních letech velmi různí. Závazek ke vzdělávání uživatelů a přístup ke skupině renomovaných analytiků, spolu s nabídkou akcií a ETF bez poplatku, se staly hlavními příčinami, proč je XTB jedním z preferovaných brokerů pro investory v Evropě. A podle počtu aktivních klientů patří mezi 5 největších evropských brokerů na trhu.

Jedním z nejpopulárnějších míst, kde lidé píší recenze a hodnotí různé služby, je Trustpilot.com. Na této webové stránce můžeme najít přes tisíc vyjádřených názorů na XTB. Obecně vidíme, že názor na tohoto brokera je dobrý.

Zdůrazňujeme, že XTB má velmi vysoký počet recenzí, více než 1 000. Z toho 60 % považuje XTB za vynikající, s průměrným hodnocením 3,8 hvězdiček (z 5), které se během posledního roku neustále zvyšuje, díky jejich závazku ke vzdělávacím akcím pro své publikum.

XTB Recenze: Trustpilot
XTB Recenze: Trustpilot

Pokud se podíváme na obecný názor uživatelů XTB v aplikaci Google Play, můžeme vidět v podstatě shodu s tím, co říká Trustpillot. Tedy znovu vidíme průměrné hodnocení okolo 4 hvězdičkek (z 5), ale v tomto případě se jedná o výsledek z více než 40 000 názorů.

XTB Recenze: Google Play
XTB Recenze: Google Play

Náš názor na XTB: Recenze 2024

Názory na XTB se v posledních letech hodně změnily a zlepšily, a to hlavně díky jejich evoluci z brokera zaměřeného čistě na obchodování, na brokera s širokou nabídkou investiční produktů, která zahrnuje hodnotové, dividendové, růstové investování, tak i obchodování.

Vedle toho, neméně pozoruhodný je závazek XTB k finančnímu vzdělávání, kde se skupina renomovaných analytiků snaží pravidelně nabízet všechny typy akcí, od webinářů, e-booků až po vlastní YouTube kanál.

Podle našeho názoru je XTB skvělý broker, který nabízí širokou škálu finančních nástrojů, kde se vyznačuje především katalogem více než 3 000 akcií a více než 300 ETF, s možností frakční investice už od 10 EUR (1 EUR v případě ETF). Z toho vyplývá, že se polský broker umí přizpůsobit různým investičním profilům. Dalším skvělým investičním produktem je účet s úročeným zůstatkem (kde se vám může nezainvestovaný kapitál úročit až 6 % v případě CZK) nebo investiční plán.

Kromě toho je možné investovat do akcií a ETF bez poplatků, což vedlo k tomu, že se stal pro investiční komunitu jedním z nejoblíbenějších brokerů v Evropě. A co se týče počtu aktivních klientů, je jedním z 5 nejlepších brokerů v Evropě.

Platforma XTB je snadno použitelná, avšak pokud jste úplný začátečník, nemusí být úplně nejjednodušší. Musíme vyzdvihnout také zákaznický servis v češtině.

Nakonec, jednou z nevýhod XTB jsou poplatky za směnu měny. Ty mohou být vysoké ve srovnání s jinými brokery, protože činí 0,5 % z investované částky.

Klady a zápory XTB

Stručně řečeno, tuto recenzi můžeme uzavřít shrnutím výhod a nevýhod používání tohoto brokera, které podrobně shrnujeme níže:

Výhody investování s XTBNevýhody investování s XTB
Místní dohled regulačních orgánů ve všech zemích, kde XTB působí Neumožňuje integraci s profesionálními obchodními platformami jako Tradingview nebo ProRealTime
Účet s úročeným zůstatkem (6 % v CZK, 2 % v EUR, 5 % v USD)❌ Relativně vysoký poplatek za směnu měny je 0,5 %
0% poplatky na akcie a ETFs
Investování dostupné již od 10 EUR (díky frakčním akciím)
✅ Ocenění na Rankia Awards v rámci nejlepšího zákaznického servisu v roce 2023
Vzdělávání s vysokou hodnotou a tým specializovaných analytiků
✅ Broker zaměřený na všechny typy investorů (od čistého tradera až po hodnotového investora)

V tomto článku jsme vám podali ucelenou recenzi platformy XTB. Zajímá nás ale, zda máte vy osobní zkušenost s tímto polským brokerem, který na našem trhu působí již 17 let a jehož popularita stále narůstá.

Co si o XTB myslíte? Jakou máte s investováním či obchodováním prostřednictvím této platformy osobní zkušenost? Můžete nám zanechat zprávu v komentářích. Stejně tak, pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se nás zeptat.

Časté otázky: XTB

Kdo reguluje XTB?

V případě Česka je XTB regulováno Českou národní bankou. Peníze evropských investorů jsou zajištěny garančním fondem až do výše 100 000 EUR na jednoho klienta. Navíc na XTB dohlíží několik dalších regulátorů, včetně FCA (Financial Conduct Authority) z Londýna a KNF z Polska.

Má XTB kanceláře v Česku?

Ano, XTB má kanceláře v Praze, nacházejí se na ulici Boudníkova 2506/3, 180 00 Praha 8-Libeň. Zákaznická telefonní linka (+420 228 884 063) v češtině je k dispozici ve všední dny 24 hodin denně. Případně můžete použít e-mail [email protected]

Kolik má XTB uživatelů?

Na začátku roku 2024 mělo XTB více než 840.000 aktivních účtů.

Jak dobrý broker je XTB?

XTB je 100% bezpečný broker a můžeme s jistotou říci, že se nejedná o žádný podvod. A to hned ze tří důvodů:
Je regulován finančními dozorci různých zemí FCA (Velká Británie), KNF (Polsko), ČNB (Česko).
garanční fond až do výše 100 000 EUR pro evropské investory v případě krachu společnosti.
Je kótován na burze, což svědčí o větší bezpečnosti a transparentnosti.

Související články