Bitcoin (BTC) vs Ethereum (ETH): Která kryptoměna je lepší?

Každý, kdo se alespoň trochu orientuje ve světe kryptoměn ví, že na ostatními silně vyčnívají dvě jména: Bitcoin a Ethereum. A ne bezdůvodně, protože jsou to dvě kryptoměny s největší tržní kapitalizací jak v současnosti, tak i historicky. Jedná se tak o nejvýznamnější a nejvlivnější projekty v rámci celého ekosystému.

ethereum vs bitcoin

Ačkoli obě kryptoměny sdílejí základ využití technologie blockchainu, jejich účely, struktury a základní myšlenky se velmi významně liší. V tomto článku si tyto rozdíly probereme, abychom lépe pochopili, co dělá každou z nich jedinečnou a která by mohla být považována za „lepší“ na základě různých kritérií.

O Bitcoinu

Bitcoin byl vytvořen v roce 2008 anonymní osobou nebo skupinou anonymních osob pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Vznikl jako první kryptoměna na světě, s cílem být decentralizovanou digitální měnou, která umožňuje bezpečné transakce bez potřeby centrální autority (jako jsou centrální banky pro fiat měny).

Socha Satoshiho Nakamota v Budapešťi
Zdroj: wikipedia

Bitcoin je známý svou neinflační povahou, protože jeho nabídka je omezena na 21 milionů bitcoinů, což ho činí potenciální alternativní uchovatel hodnoty oproti inflačním fiat měnám (alespoň teoreticky, protože většina investorů ho považuje za rizikový, ba dokonce spekulativní aktivum, kvůli jeho vysoké volatilitě, která se však časem pravděpodobně sníží).

👉 Pro více informací: Jak bezpečně investovat do Bitcoinu v České republice?

O Ethereumu

Ethereum, na druhou stranu, bylo navrženo v roce 2013 Vitalikem Buterinem a spuštěno v roce 2015. Na rozdíl od Bitcoinu, Ethereum nebylo navrženo pouze jako kryptoměna (ačkoli má Ether/ETH), ale i s cílem být platformou pro realizaci smart contractů (chytrých kontraktů) a decentralizovaných aplikací (DApps).

Foto: Vitalik Buterin | Zdroj: cryptonews

Díky tomu uživatelé mohou v síťi Etherum vytvářet, publikovat a využívat decentralizované aplikace, přičemz mohou provádět množství akcí a transakcí, což v případě blockchainu Bitcoinu není tak snadné (nebo v některých případech ani možné).

👉 Více informací: Jak koupit Ethereum v Česku?

Bitcoin vs Ethereum v 1 minutě: hlavní charakteristiky

Bitcoin (BTC)Ether (ETH)
🙋‍♂️ TvůrceSatoshi Nakamoto (anonymní)Vitalik Buterin
🗓️ Datum vydání31. října 200830. července 2015
💡 Myšlenka kryptoměnyAlternativa k FIAT měnovému standarduSmart contracty a decentralizované aplikace
🔧 ZabezpečeníProof of WorkProof of stake
🕐 Validace bloku10 minut15 sekund
🌐 SíťBitcoinEthereum
💲Celková nabídka21 milionůNeomezená
🏢 SprávaDecentralizovanáCentralizovaná

Bitcoin vs Ethereum: původní myšlenka

Bitcoin a Etherum se výrazně liší svým původem a účelem. Bitcoin, vytvořený anonymně Satoshi Nakamotem, byl zamýšlen jako decentralizovaná alternativa k fiat měně, zaměřená na soukromí, svobodu jednání a rozhodování a odolnost vůči cenzuře. Jeho design propaguje decentralizovanou ekonomiku, bez centrální autority, založenou na humanistických principech a hledající ochranu kupní síly a svobody jednání s majetkem běžných občanů.

Skupina zakladatelů Ethera v roce 2014
Skupina zakladatelů Ethera v roce 2014 | Zdroj: Duncan Rawlinson

Naproti tomu Ethereum bylo vytvořeno Vitalikem Buterinem a jeho týmem, s více centralizovaným a podnikatelským přístupem. Etherum je více než jen jednoduchou digitální měnou, Ethereum od svého počátku usilovalo o to stát se globální platformou pro decentralizované aplikace (DApps) a smart contracty, která se snaží rozšířit využití blockchainové technologie nad rámec jednoduchých finančních transakcí.

Co je lepší, proof of work Bitcoinu nebo proof of stake Etherea?

Pojďme se nyní podívat na výkonnost obou dvou hlavních kryptoměn, porovnáme jejich výhody a nevýhody v různých oblastech:

Efektivita

Proof of stake (PoS) Etherea je výrazně energeticky efektivnější než proof of work (PoW) Bitcoinu. Je to proto, že PoS vybírá validátory na základě množství kryptoměn, které vlastní a jsou ochotni „stakovat“ neboli vložit jako zástavu, místo použití velkého množství hardwaru, výpočetního výkonu a elektřiny, jak vyžaduje PoW.

Udržitelnost

Z hlediska ekologické udržitelnosti má PoS Ethera opět výhodu a to díky nižší spotřebě energie ve srovnání s PoW Bitcoinu; je pravda, že pokud by se 100% Bitcoinu těžilo s obnovitelnou energií, výsledky by se vyrovnaly, ale to je dnes stále daleko od reality.

Těžební farma na Bitcoin
Těžební farma na Bitcoin | Zdroj: El Espanol

Těžaři Bitcoinu koneckonců vyžadují velký výpočetní výkon, která vyžaduje značné zdroje energie

Rychlost

Ethereum, zejména po své aktualizaci na Ethereum 2.0 a přechodu na PoS, nabízí čas validace bloku mezi 12 a 14 sekundami, což je výrazně rychlejší než Bitcoin, kde to trvá asi 10 minut; opět zde Ethereum vyhrává na plné čáře.

Bezpečnost

Co se týká bezpečnosti, je Bitcoin považován za značně výhodnější ve srovnání s Ethereum, zejména díky jeho mnohem větší decentralizaci a rozsáhlé výpočetní síle potřebné k ohrožení sítě. Nicméně, ačkoli PoW Bitcoinu má svůj smysl pro svou bezpečnost, PoS také nabízí robustní bezpečnostní opatření, i když tento model stále čelí diskuzím o jeho zranitelnosti.

Koupit Bitcoin nebo Ethereum na Bit2Me

Více informací

BTC vs ETH: nabídka mincí

Bitcoin má svou maximální nabídku omezenou na 21 milionů, což nabízí jednoznačnou jistotu o jeho vzácnosti a potenciálu jako uchovatele hodnoty.

Ethereum, po svém přechodu na PoS, potenciálně snížilo svou dlouhodobou nabídku v oběhu zavedením mechanismu spalování části transakčních poplatků, ačkoli nemá pevný maximální limit jako Bitcoin, což je právě důvodem, proč mnoho investorů hodnotí Bitcoin jako lepší alternativu (ačkoli po přechodu Ethereum na PoS a jeho možné deflaci se tato debata znovu otevřela).

Kde bezpečně nakoupit ETH a BTC?

Bit2Me je jednou z nejlepších variant pro nákup BTC,ETH a dalších více než 250 kryptoměn. Bit2me doporučujeme z několika důvod jako: jejich zkušenostem na trhu, vývoji, přehledné platformě a jejím funkcím.

Logo Bit2Me | Zdroj: Bit2me

Pojďme se podívat na několik výhod:

  • Bezpečnost: V rámci přísných finančních regulací a s penězi uloženými v bance registrované u Banky Španělska a pojištěním na 150 milionů eur, je Bit2Me jednou z burz kryptoměn, která svým klientům nabízí největší bezpečnost na světě.
  • Nabídka kryptoměn: jak jsme již uvedli na začátku této části, Bit2Me nabízí více než 250 kryptoměn dostupných pro obchodování na jejich platformě. Je to burza, která má jednu z největší nabídek kryptoměn.
Nabídka kryptoměn na Bit2Me
  • Další služby: Bit2Me nabízí širokou škálu služeb a zdrojů pro své zákazníky, jako je nabídka stakingo a získávání tak odměny za naše kryptoměny, debetní kartu, se kterou lze platit vašimi kryptoměnami v jakémkoli obchodě a v neposlední řadě vynikající zákaznický servis a to jak písemný i telefonický.
  • Vzdělávání: Bit2Me nabízí obrovskou škálu vzdělávání a školení o kryptoměnách; je velmi běžné, že při hledání na Google o kryptoměnách najdeme odpověď na naše otázky z blogu Bit2Me nebo v jejich akademii, Bit2Me Academy, s více než 450 články publikovanými zdarma, kurzy pro všechny úrovně a stahovatelné průvodce.

Bitcoin nebo Ethereum: Která krypto je lepší?

Odpověď na tuto otázku závisí na cílech a potřebách uživatele. Bitcoin zůstává jako lídr celkového trhu, vyniká jako nástroj pro uchování hodnoty a je v komunitě velmi respektovaný, zatímco Ethereum nabízí univerzální platformu pro vývoj decentralizovaných aplikací a decentralizovaných financí.

Pokud jde o investory, je to jednoduché: na základě historie (zejména nejnovější), tržní kapitalizace (vyšší u Bitcoinu oproti Etheru) a v rámci obrovské volatility (nahoru a dolů) a ceně kryptoměn. Bitcoin je tou vítěznou alternativou, pokud investor hledá bezpečnost, ale Ether je z hlediska možné budoucí ziskovosti slibnější.

Avšak historie obou těchto kryptoměn je bohužel velmi krátká, ale budoucnost vypadá slibně a může nás překvapit, nikdy nevíte.

Obě kryptoměny hrají svou klíčovou roli v ekosystému a mohou spoluexistovat pro uspokojení různých potřeb trhu.

Související články