Jak Bezpečně Investovat do Bitcoinu z České Republiky? | Krok za krokem

V minulém roce jsme mohli vidět, jak hodnota Bitcoinu vystoupala ze zhruba 375 000 Kč opět na cenu okolo 1 000 000 Kč. To znamená že BTC vzrostl o více než 60 % za pouhých 9 měsíců. K tomu došlo zejména v kontextu inflace a velké nejistoty na trzích. Proto stále spoustu lidí tvrdí, že právě tato kryptoměna funguje jako uložiště hodnoty. Krypto nadšenci ji označují za „digitální zlato„.

jak investovat do bitcoinu

Ačkoli je ještě příliš brzy na to, srovnávat Bitcoin se skutečným zlatem (tedy aktivem, které je s námi již několik století), není pochyb o tom, že je Bitcoin zajímavou alternativou. Rozhodně se tedy vyplatí alespoň sledovat jeho vývoj. V tomto článku vám vysvětlíme, proč a jak bezpečně investovat do Bitcoinu.

Co je Bitcoin?

Bitcoin je úplně první a vůbec nejstarší existující kryptoměna. Vytvořil ji v roce 2008 Satoshi Nakamo. Pod tímto pseudonymem se skrývá někdo, jehož skutečná identita je světu doposud neznámá. Jeho cílem bylo vytvořit alternativní platební systém k tradičním penězům, tak jak je známe. Bitcoin je zcela decentralizovaný. To znamená, že není závislý na žádné centrální bance jako běžná fiat měna. Bitcoin je v rukou pouze obyčejných zainteresovaných lidí.

Tato nejznámější kryptoměna se vyznačuje tím, že je konečným aktivem. Tento termín označuje fakt, že existuje přesně stanovený počet, kolik Bitcoinu může být a bude vytvořeno. Tento koncept je odlišný od tzv. fiat měn (např. USD nebo EUR), které mohou neomezeně tisknout centrálním banky. Tím se navyšuje objem těchto měn v oběhu, což vede k tomu, že následně ztrácí na hodnotě. V případě Bitcoinu je maximální možný pevný počet mincí stanoven na 21 milionů. Toto omezení zajišťuje, že Bitcoin není náchylný vůči inflaci, ke které dochází mimo jiné nadměrným tiskem peněz, a může tak sloužit jako uchovatel hodnoty.

Skutečná hodnota BTC spočívá právě v tom, že se jedná o omezené aktivum, kterého nemůže být vytvořeno větší množství. Z celkového množství Bitcoinu již bylo vytěženo přibližně 91 %. Navíc se odhaduje, že až 1/5 všech Bitcoinů v oběhu je ztracena. Za posledních 10 let na 3,7 milionu Bitcoinu nikdo nesáhl a odhaduje se, že až 3 miliony z nich jsou ztracené navždy. Přibližně třetina netknutých Bitcoinů leží na adrese zakladatele Satoshiho Nakamota, o jehož totožnosti nikdo nic neví. Některé ztracené mince leží na tzv. mrtvých adresách. Na další lidé zapomněli nebo k nim ztratili přístup. Často bývá příčinou ztráty také úmrtí majitele.

Blockchain

Jak už jsme řekli v úvodu. Bitcoin je decentralizovaná digitální měna. Decentralizovaná znamená, že není v rukou žádného státu. Bitcoin neřídí žádná centrální banka. Celý systém Bitcoinu je v rukou obyčejných lidí.

Bitcoin je podporován prostřednictvím Blockchainu. Což je technologie, která funguje jako digitální účetní kniha, ve které jsou uloženy všechny transakce provedené s Bitcoiny. Když je dosaženo určitého počtu transakcí, vytvoří se blok, který je propojen s předchozím blokem, čímž vytváří bezpečný, transparentní a neměnný záznam neboli řetězec bloků (blockchain).

Technologie Blockchainu je vzácná, jelikož umožňuje důvěryhodné, rychlé a efektivní provádění transakcí bez potřeby centrální autority nebo zprostředkovatele.

Investování do Bitcoinu

4 nejlepší způsoby, jak investovat do Bitcoinu:

 • Těžba Bitcoinu
 • Skutečný nákup Bitcoinu
 • Nákup Bitcoinu prostřednictvím fondů (ETF, ETN, ETC)
 • Obchodování s deriváty

👉 Pokud chcete spíše riskovat a spekulovat, než investovat, nenechte si ujít našeho průvodce Obchodování s kryptoměnami.

Jak investovat do Bitcoinu? | 5 různých způsobů

Způsobů, jak investovat do Bitcoinu, existuje několik. Postupně si je po jednom představíme. V Česku jsou dostupné následující možnosti:

vyplatí se investovat do bitcoinu

Těžba Bitcoinu

Těžba Bitcoinu je jedním ze způsobů, jak můžete získat Bitcoiny. V podstatě jde o získání této kryptoměny jako odměny výměnou za provedení těžby Bitcoinu.

Pro těžbu kryptoměn je nutné mít počítač s velkým výkonem. Těžaři Bitcoinů jsou zodpovědní za ověřování transakcí prováděných s Bitcoinem, kdy řeší složité úlohy, které je potřeba verifikovat.

Jak už jsme zmínili, celkový počet Bitcoinů je 21 milionů jednotek. Jakmile budou zcela vytaženy, znamená to konec těžby. Úplně poslední Bitcoin bude vytěžen v roce 2140, naprostá většina ale již kolem roku 2032.

Ověřování transakcí v blockchainu funguje prostřednictvím konsenzu. Počítače používané pro těžbu Bitcoinu se nazývají „uzly“. Síť nezávislých uzlů (tedy počítačů, respektive těžařů) společně kontroluje a schvaluje bitcoinové transakce. Uzly ověřují platnost každé nové transakce a zajišťují, zda nedochází k podvodům nebo duplicitám. Pokud je transakce platná, zařadí se do nového bloku. Tomuto principu se říká Proof of Work (těžba).

Přímý nákup Bitcoinu

Pokud vás těžba Bitcoinu neláká nebo se vám zdá příliš složitá. Případně jednoduše hledáte jiný způsob, jak investovat do této kryptoměny, můžete si Bitcoinkoupit přímo. Tento typ investice spočívá v nákupu digitální měny a jejím držení v naději, že se hodnota tohoto aktiva časem zvýší.

Nejvýhodnější je nákup napřímo, nikoliv prostřednictvím složitějších finančních produktů. V tomto případě stačí aktivum někde uložit a skladovat.Když jeho cena klesne, můžete jej dále držet a čekat, až v budoucnu opět poroste.Jedná se o méně riskantní metodu.

Pokud se ptáte, jak nebo kde Bitcoin koupit, to je možné prostřednictvím kryptoměnovésměnárny, což je platforma pro výměnu kryptoměn za hotovost. Některé z těchto platforem nabízejí i skladovací služby, o tom si ale povíme později.

Nejznámější krypto směnárny pro nákup Bitcoinu jsou následující:

 • Binance
 • Coinbase
 • Coinmate
 • Kraken
 • SimpleCoin
 • eToro
hodnota bitcoinu

Aktuálně je největší burzou na světě směnárna Binance. Drží 475 000 Bitcoinů v rezervách.

Je logické, že máte obavy o bezpečnost svých zainvestovaných peněz. V krypto světě již několikrát došlo ke krachu některých významných směnáren, nejsou neobvyklé ani podvody nebo krádeže kryptoměn na těchto směnárnách. Důležité tedy není, kde kryptoměny nakupujete, ale kde a jak je uchováváte. O tom se také rozepíšeme později.

V každém případě je přímý nákup Bitcoinu tou nejideálnější formou ze všech forem investování do Bitcoinu. Zvláště pokud Bitcoin vnímáte jako uchovatel hodnoty a ne jako nástroj pro rychlé zbohatnutí.

ETP a investiční fondy

ETP a investiční fondy umožňují investovat do Bitcoinu nepřímým způsobem.

Začněme s ETP (exchange traded product). Jsou to finanční produkty obchodované na burze, které kopírují chování jiného produktu, ať už jde o určitý index, komoditu nebo měnu. Podle toho, jaké aktivum kopírují, bývají označovány jako ETF, ETC nebo ETN.

Investiční fondy na druhou stranu shromažďují peníze mnoha investorů, které jsou poté spravovány profesionálním správcem. Na trhu existují investiční fondy kryptoměn, které disponují několika měnami. Pak můžete najít i další podílové fondy zaměřené na technologie, které se mohou orientovat také na Bitcoin, například.

V letošním roce byly v Americe schválené také dlouho očekávané Bitcoin ETF, což je jedna z nejvýznamnějších událostí ze světa kryptoměn v tomto roce. Budeme se jí věnovat v další části.

Pokud nechcete investovat do kryptoměn napřímo, tyto nástroje vám umožní získat výnos z Bitcoinu jiným způsobem.

Bitcoin Futures (Termínované kontrakty)

Futures jsou dalším typem finančních derivátů, u kterých se sjednává nákup a prodej s budoucím datem. To znamená, že pokud investor předvídá, že cena aktiva, do kterého chce investovat, v následujících měsících poroste, může souhlasit s nákupem a prodejem za aktuální cenou, ale s termínem 3 měsíce předem.

Termínované kontrakty jsou produkty s pákovým efektem, protože zúčastněné strany neposkytují celou částkou dané operace, ale pouze část jako záruku. Upozorňujeme, že se jedná o poměrně riskantní typy produktu, které nejsou vhodné pro úplné nováčky.

Jak bezpečně koupit Bitcoin v 5 krocích?

Nyní, když už znáte několik možností, jak investovat do Bitcoinu, se zaměříme na ten nejjednodušší z nich. A tím je přímý nákup Bitcoinu. V této sekci se podíváme na 5 jednoduchých kroků, jak si bezpečně pořídit Bitcoin na platformě Coinbase:

 1. Otevřete si účet na Coinbace
 2. Proveďte první vklad
 3. Vyhledejte v nabídce Bitcoin
 4. Nakupte Bitcoin
 5. Sledujte svou investici

Krok 1: Otevření účtu na Coinbase

Začněme od začátku, pro nákup Bitcoinu je třeba otevřít si účet na burze. Níže uvádíme postup na příkladu pomocí burzy Coinbase.

předpokládaný vývoj bitcoinu

4 hlavní důvody, proč jsem si vybrali tuto burzu a ne jinou, jsou:

 • Jednoduché a uživatelsky přívětivé rozhraní: Coinbase nabízí intuitivní a snadno použitelné rozhraní, které usnadňuje nákup, prodej a správu kryptoměn i začátečníkům.
 • Bezpečnost a spolehlivost: Coinbase je známá svou vysokou úrovní bezpečnosti. Většina kryptoměn je uložena offline, což snižuje riziko před napadením hackerů. Platforma také nabízí dvoufázové ověření pro ochranu účtů uživatelů.
 • Široká škála kryptoměn: Coinbase nabízí možnost obchodovat s řadou různých kryptoměn, nejen s Bitcoinem. Uživatelé tak mají možnost diverzifikovat své investice do různých digitálních měn.
 • Regulovaná platforma: Coinbase je regulovaná a licencovaná platforma ve Spojených státech a dalších zemích. To zajišťuje, že dodržuje místní zákony a předpisy týkající se kryptoměn a finančních transakcí, což poskytuje uživatelům vyšší úroveň jistoty a ochranu jejich finančních prostředků.

Pro samotné otevření účtu na Coinbase následujte tyto kroky:

 1. Přejděte na webovou stránku: Navštivte oficiální webovou stránku Coinbase na adrese coinbase.com. nebo mobilní aplikaci Coinbase.
 2. Zaregistrujte se: Klikněte na tlačítko „Sign up“ nebo „Zaregistrovat se“ a vyplňte základní osobní údaje, jako je vaše jméno, e-mailová adresa a heslo.
 3. Ověřte svůj e-mail: Po registraci obdržíte potvrzovací e-mail. Kliknutím na odkaz v e-mailu ověříte svou e-mailovou adresu.
 4. Ověřte svou identitu: Budete vyzváni k ověření identity pomocí dokladů totožnosti, jako je občanský průkaz nebo pas. Toto je nezbytné pro dodržení regulačních předpisů. Nebojte, jedná se o běžný proces. Stejná regulace platí i při založení běžného bankovního účtu.
 5. Nastavte si platební metodu: Přidejte způsob platby, například bankovní účet nebo platební kartu, abyste mohli začít nakupovat kryptoměny.

Po dokončení těchto kroků budete mít účet na Coinbase připravený a budete moci začít nakupovat, prodávat a spravovat kryptoměny.

Krok 2: Proveďte minimální vklad

Jakmile je Váš účet verifikován, můžete rovnou přejít ke kroku vložení finančních prostředků.

Vložení prostředků na platformě Coinbase je jednoduché a zabere jen pár minut, postupujte takto:

 1. Přihlášení: Přihlaste se ke svému účtu na Coinbase.
 2. Přejděte na stránku s financemi: V horní části stránky by měla být nabídka nebo ikona, která vás navede na sekci pro vklady a finance.
 3. Zvolte možnost „Vložit“: Najděte tlačítko nebo možnost, která umožňuje vklad prostředků na váš účet.
 4. Zvolte platební metodu: Vyberte platební metodu, kterou chcete použít pro vklad. Můžete použít bankovní převod, platební kartu nebo jinou podporovanou metodu.
 5. Zadejte částku: Zadejte částku, kterou chcete vložit na svůj účet.
 6. Potvrďte transakci: Potvrďte transakci a počkejte na zpracování. V závislosti na zvolené platební metodě může být vklad okamžitý nebo trvat několik pracovních dnů.

Jakmile je vklad dokončen, prostředky se objeví na vašem účtu na Coinbase a můžete začít obchodovat s kryptoměnami nebo je používat pro jiné účely na platformě.

Krok 3: Vyhledejte v nabídce Bitcoin

Vyhledání bitcoinu na Coinbase je jednoduché:

 1. Přejděte do nabídky: V horní části stránky nebo v hlavní nabídce najděte sekci s nabídkou nebo obchodními páry.
 2. Vyhledejte Bitcoin: Do vyhledávacího pole zadejte „bitcoin“ nebo „BTC“. Měl by se vám zobrazit Bitcoin.
 3. Vyberte Bitcoin: Vyberte Bitcoin z výsledků vyhledávání.

Nyní byste měli vidět přehled tržních informacích o Bitcoinu. Můžete si prohlédnout aktuální cenu, grafy a další historické údaje o Bitcoinu.

Krok 4: Nákup Bitcoinu

Jakmile máte na účtu dostatek finančních prostředků, můžete přejít k samotnému nákupu Bitcoinu. Opět je to velice intuitivní, nákup bitcoinu na Coinbase probíhá jednoduše:

 1. Vyhledejte Bitcoin: Vyhledejte Bitcoin nebo „BTC“ v nabídce.
 2. Zvolte nákup: Zvolte možnost „Koupit“ u Bitcoinu.
 3. Zadejte částku: Zadejte částku v měně nebo množství Bitcoinu, které chcete koupit.
 4. Potvrďte pokyn k nákupu: Potvrďte nákup a zvolte zdroj financí (např. bankovní účet, karta, nebo zůstatek na účtu).

Po potvrzení transakce uvidíte Bitcoin a aktuální hodnotu ve svém portfoliu na Coinbase.

Krok 5: Sledujte svou investici

Nákupem Bitcoinu však celé investování teprve začíná. Je třeba pravidelně sledovat naši peněženku, abychom věděli, jak se našim investicím daří. Podívejme se, jak na to:

 1. Přehled účtu: Na hlavní stránce po přihlášení uvidíte celkový přehled svého účtu včetně zůstatku a hodnoty svých investic.
 2. Portfolio: V sekci „Portfolio“ můžete sledovat jednotlivé kryptoměny, které vlastníte, jejich aktuální hodnotu a změny v čase.
 3. Historie transakcí: Zde uvidíte seznam svých nákupů, prodejů a dalších transakcí. Můžete zde sledovat své investiční aktivity.
 4. Upozornění a notifikace: Můžete si nastavit upozornění na změny cen nebo jiné události týkající se vašich investic.
 5. Grafy: Coinbase nabízí grafy, které ukazují cenové změny a vývoj trhu pro jednotlivé kryptoměny.

Tímto způsobem můžete sledovat svou investici na Coinbase a být informovaní o tom, jak si vaše kryptoměna vede na trhu.

Doporučený krok: Uložte své Bitcoiny na bezpečné místo

Na závěr musíme upozornit, že doporučujeme skladovat kryptoměny na bezpečném místě. Vyhnete se tak nepříjemnostem nebo potenciálním ztrátám či krádežím vaší investice.

Pro tyto účely slouží krypto peněženky. Bitcoin můžete držet v tzv. „Cold wallet“ nebo „Hot wallet“. Rozdíly mezi nimi si vysvětlíme za chviličku.

Jak investovat do Bitcoinu v Česku?

Nákup Bitcoinu na eToro

Platforma eToro není burza, ale multifunkční broker, kde můžeme kromě investování do běžných aktiv, jako jsou akcie, ETF nebo deriváty, nakupovat také skutečné kryptoměny.

V katalogu eToro najdeme více než 70 položek. A co je nejzajímavější, na rozdíl od ostatních brokerů, neinvestujete do finančního derivátu, ale kupujete přímo kryptoměnu, která se převede do vaší peněženky „eToro Money“. Navíc si odsud můžete své kryptoměny odeslat do jiných peněženek.

A navíc, pokud chcete obchodovat aktivněji nebo v rámci kratšího časového horizontu, můžete provádět obchodování s deriváty, jako je obchodování na páku.

předpokládaný vývoj ceny bitcoinu

V současné době činí provozní poplatky na eToro 1 % z transakce.

Platforma umožňuje nejen investování do kryptoměn, ale nabízí i nejrůznější doplňkové informace, které se mohou investorům hodit:

 • Podrobný graf pro obchodování
 • Předpovědi analytiků
 • Nejnovější zprávy ze světa kryptoměn
 • Statistiky

Klíčové vlastnosti eToro:

 • 🏆 Regulace: CySEC (Kypr)
 • Skutečné Bitcoiny: Ano
 • 💲 Poplatky: 1 % z transakce
 • 🪙Další kryptoměny: Více než 70; Bitcoin, Cardano, Ethereum, IOTA, Cosmos…

Výhody eToro:

✅ Pravděpodobně nejpohodlnější broker pro nákup kryptoměn

Můžete si koupit skutečné Bitcoiny

✅ Umožňuje copytrading jako součást vaší krypto investiční strategie

Nevyžaduje pákový efekt, i když je k dispozici

Nevýhody eToro:

Nenabízí programy pro staking

❌Nenabízí ani další služby, jako jsou airdropy, kryptoměnové půjčky nebo cash-back

Kde bezpečně uchovávat své Bitcoiny?

Již jsme již naznačili, pořízené Bitcoiny (digitální, nikoli fyzickou měnu) nedoporučujeme nechávat delší dobu, zvláště pokud jde o větší sumy, na burzách. Své Bitcoiny si můžete bezpečně uložit do krypto peněženky (crypto wallet).

Pak se můžeme bavit buďto o „Cold wallet“ nebo „Hot wallet“, v závislosti na tom, zda se jedná o hardwarovou (offline) nebo elektronickou peněženku (online).

Znovu zdůrazňujeme, že je důležité důkladně prověřit informace o burze, přes kterou se rozhodnete Bitcoin nakupovat. Jako příklad nebezpečí, které hrozí při obchodování přes burzu, jejíž regulace je neprůhledná, se stačí podívat na to, jak dopadl osud burzy FTX.

Nepodceňujte tento krok. 

jak začít investovat do bitcoinu

Chcete-li se vyhnout podvodům jako je tento, existují dvě možnosti bezpečného uchování kryptoměn:

 1. „Hot wallets“: jedná se o online úložiště, ke kterému se dostanete pomocí hesla. Výhodou online krypto peněženek je, že jsou přístupné z jakéhokoli zařízení, což je velmi užitečné pro ty, kteří provádějí časté transakce. Nevýhodou pak je, že jsou náchylnější k napadení hackery.
 2. „Cold wallets“: kryptoměny jsou uloženy offline, tj. mimo internet. Může se jednat o úložiště na stolním počítači, úložiště na USB nebo prostřednictvím QR kódu na papíře. Jsou méně náchylné k hackerským útokům. Jsou také dražší než online peněženky. I přesto se investice do hardwarové peněženky určitě vyplatí. Mezi nejznámější typy hardwarových peněženek v Česku patří český vynález Trezor nebo Ledger.

Proč investovat do Bitcoinu v roce 2024?

Může se to zdát lehkovážné, ale pravdou je, že existuje hned několik pádných důvodů, proč pořízení Bitcoinu v roce 2024 může být investice, která z dlouhodobého hlediska může dávat velký smysl.

Pojďme se podívat na obecné zásadní důvody, proč je Bitcoin zajímavá investice a vyplatí se jej minimálně sledovat:

 • Je ho pouze omezené množství
 • Je imunní vůči inflaci
 • Je obtížné jej padělat
 • Nepodléhá žádné vládní politice
 • Je skladovatelný
 • Je přijímán jako platební prostředek

Ve skutečnosti má hned několik podobností se žlutým kovem, což z něj činí zajímavou investici. Právě proto se Bitcoinu přezdívá „digitální zlato“ nebo „zlato 2.0“.

A nyní si pojďme rozebrat aktuálnější důvody související s tímto rokem:

Institucionální přijetí

Mnoho velkých společností a fondů se rozhodlo investovat do Bitcoinu a držet ho jako rezervu svého vlastního majetku. Fakt, že velké instituce sází své peníze na digitální měnu, znamená, že velcí investoři oceňují budoucí potenciál Bitcoinu, což je velmi zajímavé.

Některé z velkých společností, které vsadily na Bitcoin, jsou:

 1. Microstrategy: společnost vlastní přibližně 0,54 % všech Bitcoinů a vzhledem k tomu, že její investice byla v rané fázi, dosáhla velkých zisků. Bitcoin je součástí jejího vlastního kapitálu, což ukazuje, že má v kryptoměnu dlouhodobou důvěru.🪙Rezervy: Drží přibližně 175 000 BTC
 2. Marathon Digital: Jedná se o společnost, která se věnuje výhradně těžbě kryptoměn, což je skutečnost, díky které drží v zásobě stále více a více této měny, vzhledem k odměnám za těžbu. V současné době zvýšila počet svých těžebních center, aby před halvingem v dubnu 2024 nashromáždila co nejvíce Bitcoinů prostřednictvím odměn.
  🪙Rezervy: V rezervách má 13 286 BTC    
 3. Tesla: Vztah Elona Muska ke kryptoměnám má své vzestupy a pády, a to i proto, že slova tohoto generálního ředitele nelze vždy brát vážně. O Bitcoinu se však vyjadřuje nejen v dobrém, ale nadnesl i možnost přijímat jej jako platidlo pro svá elektrická vozidla.
  🪙Rezervy: K dnešnímu dni má přibližně 4 200 BTC

Bitcoin ETF

Jak už jsme zmínili v článku o pár odstavců výš, jednou z klíčových událostí pro celý kryptosvět, ke které letos došlo, bylo zásadní rozhodnutí v USA.

Americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) schváliladlouho očekávaná bitcoinová ETF, tedy burzovně obchodované fondy, které kopírují vývoj ceny Bitcoinu. Zákazníci přes ně mohou do nejznámější kryptoměny na světě investovat, aniž by ji museli nakupovat nebo přímo držet. Investování do Bitcoinu se tak stalo dostupnějším pro ještě širší publikum.

Po jedenácti schválených ETF se spotovým Bitcoinem byla vysoká poptávka hned první den obchodování. Tyto ETF jsou obchodovány na třech burzách: Nasdaq, NYSE Arca a BZX. Jedním z nejznámějších z nich je ETF od skupiny BlackRock, které můžete vidět hned na první příčce níž. Na burzách jsou dále k dispozici fondy od předních finančních společností, jako je Fidelity, Franklin a další. 

Na Binance si můžete pořídit například tyto ETF zaměřené na Bitcoin:

 • BlackRock’s iShares Bitcoin Trust (IBIT)
 • Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC)
 • Franklin Bitcoin ETF (EZBC) 

Jednalo se o důležitý krok, jelikož Bitcoin ETF zvyšují důvěryhodnost Bitcoinu jako „třídy aktiv“ a posouvají kryptoměny blíže k mainstreamové veřejnosti. Bitcoin tak již není považován za nějaký pochybný nástroj pro kriminálníky. Významně se mění vnímání širší veřejnosti.

Halving 2024

Bitcoin Halving (což by se dalo přeložit jako „snížení na polovinu“) je plánovaná událost, která snižuje na polovinu odměnu, kterou těžaři dostávají za ověřování a přidávání nových transakcí do bitcoinového blockchainu.

K této události dochází přibližně každé čtyři roky nebo po vytěžení 210 000 bloků. K této dlouho očekávané události došlo právě letos, konkrétně 19. 4. 2024.

Účelem halvingu je kontrolovat inflaci Bitcoinu prostřednictvím omezením nabídky nových Bitcoinů, což sníží počet nově přicházejících BTC do oběhu. Kvůli snížení odměn těžařům se při halvingu snižuje rychlost generování nových Bitcoinů, čímž se měna stává vzácnější a v dlouhodobém horizontu potenciálně také hodnotnější.

proč investovat do bitcoinu

Odměny těžařům se tak po halvingu, ke kterému došlo 19. dubna 2024, snížily z 6,25 BTC za vytěžený blok (před halvingem) na 3,125 BTC (po halvingu), tedy o polovinu. V důsledku toho spousta těžařů přestane přispívat do Bitcoinové sítě, protože se jim to již nevyplatí, což sníží nabídku nově vytěžených Bitcoinů.

Po halvingu Bitcoinu zpravidla následuje výrazný nárůst hodnoty. Minimálně se tak dělo v minulosti. Například po halvingu v roce 2012 vzrostla cena Bitcoinu v následujícím roce o více než 8 000 %. Podobně po halvingu v roce 2016 se cena Bitcoinu zvýšila o více než 1 000 % v následujících 18 měsících. Tyto trendy naznačují, že halving může vést k růstu ceny díky snížené nabídce a zvýšené poptávce.

Zvýšené povědomí a adopce

Ještě před několika lety bylo nemyslitelné, aby jakákoli firma uvažovala o Bitcoinu jako o platební měně. Společenská akceptace však narůstá a spousta malých podniků již Bitcoin přijímá jako platidlo. V současné době přijímá Bitcoin jako platební prostředek po celém světě přibližně 15 000 společností (z toho 2 000 se sídlem v USA).

A nejen ony, protože s kryptoměnami úzce souvisí i ekonomika sociálních médií a tvorba obsahu. Mnoho influencerů tímto způsobem přijímá platby za kampaně (vzhledem k tomu, že transakce jsou zaznamenávány v blockchainu, což jim umožňuje využívat transparentnost a bezpečnost).

A navzdory skandálům s některými burzami je zřejmé, že existuje čím dál víc lidí, kteří tomuto aktivu dlouhodobě důvěřují.

Předdefinovaná nabídka

Bitcoin je konečné aktivum a přestane se zcela těžit, jakmile bude vytěženo 21 milionů jednotek. Tato vlastnost mu dodává velkou hodnotu vzhledem k tomu, že jeho nabídka je omezená. Takže dokud je po něm vysoká poptávka, zůstane vysoká i jeho cena, což je chování, které by mělo být podobné jako u zlata. Co je vzácné, to má hodnotu.

Očekávání snížení úrokových sazeb

Při úrokových sazbách na úrovni kolem 5,25-5,5 % trh očekává snížení úrokových sazeb ze strany Fedu v průběhu roku 2024 o zhruba 1 %. A to z obavy, že by bankovní panika mohla pokračovat a že by se mohly nadále hroutit mnohem významnější instituce než jen středně velké banky.

V souvislosti s tím Fed přislíbil první snížení sazeb v červnu 2024 (mimochodem velmi blízko termínu halvingu) a následné snižování sazeb v následujícím půlroce. To vše za předpokladu, že se inflace bude nadále přibližovat svému inflačnímu cíli ve výši 2 % a podaří se ji na těchto hodnotách stabilizovat.

Existuje však riziko, že se tak nestane. A to vzhledem ke špatným výsledkům údajů o inflaci ve Spojených státech, která se v roce 2024 nezastavila v růstu a dosahuje již 3,5 %, což je od 2% cíle stále daleko. Z tohoto důvodu budeme muset pozorně sledovat příští zasedání Fedu a uvidíme, jaké indicie nám poskytne ohledně začátku obratu v jeho měnové politice.

Je zřejmé, že nižší úrokové sazby by mohly Bitcoinu prospět, protože přístup k likviditě by byl snazší a investoři by měli více kapitálu na nákup kryptoměny. Proto do Bitcoinu nyní mnozí investují v očekávání, že se zvýší poptávka a cena poroste.

Volatilita

Uvádět volatilitu jako pozitivní důvod pro investování do Bitcoinu se může konzervativnějším investorům zdát zvláštní, ale pro ty, kteří jsou ochotni podstoupit větší riziko, znamená vyšší volatilita větší šanci na lepší výnos.

Co Bitcoin a daně?

Nakonec se ještě musíme věnovat zásadnímu bodu, a sice zdanění kryptoměn v Česku, mezi které patří i Bitcoin. V tomto ohledu vás bohužel asi zklameme, když vám prozradíme, že za investování do kryptoměn skutečně musí platit daně.

V České republice je zdanění Bitcoinu a dalších kryptoměn považováno za zdanění kapitálových příjmů, na které se vztahuje daňový zákon. Zisky z prodeje nebo směny Bitcoinu jsou považovány za příjem a musí být zahrnuty do daňového přiznání. Fyzické osoby musí platit daň z příjmu fyzických osob ve výší 15 %. Zdanění se vztahuje na zisky, které přesahují částku 30 000 Kč za kalendářní rok. Pokud zisk nepřesáhne tuto částku, je od daně osvobozen.

Pro právnické osoby je zisk z obchodování s kryptoměnami součástí jejich celkového zisku a podléhá dani z příjmu právnických osob, která je aktuálně ve výši 19 %.

A co se týče ztrát, ty se musí pouze deklarovat. Samozřejmě se ze ztrát daně neplatí. Naopak, dokonce se dají ztráty využít k vyrovnání kapitálových zisků.

Názory na Bitcoin

Stejně jako u jiných aktiv se názory na Bitcoin liší a obecně se dělí na ty, kteří kryptoměny obhajují, a ty, kteří jejich dlouhodobému vývoji nevěří.

Ti, kteří jsou proti investicím do této digitální měny, uvádějí argumenty, jako jsou podvody ve světě kryptoměn, nejistota jejich uložení nebo prostě to, že nevěří, že mohou být bezpečným aktivem, jako je zlato.

Na opačné straně stojí obhájci Bitcoinu, kteří uznávají, že trh s kryptoměnami má za sebou mnoho excesů, ale věří v jeho potenciál. A vzhledem k narůstajícímu zájmu institucí o něj jsou přesvědčeni, že jeho cena bude i nadále růst. Jeho skutečná hodnota však spočívá právě v tom, že by se jednalo o návrat ke skutečným penězům bez manipulace a zasahování ze strany centrálních bank nebo dalších státních orgánů. Pokud jde o bezpečnost, je pravda, že může být nevýhodou, i když existují bezpečné alternativy, jako jsou online/offline krypto peněženky, které mají zabránit hackerům.

Navíc, jak jsme již zmínili, Bitcoin je konečný a v dobách nejistoty na trhu prokázal svůj růstový potenciál, takže skutečně aspiruje na to, aby se stal digitální alternativou zlata.

Shrnutí: Výhody a nevýhody investování do Bitcoinu

Na úplný závěr se v rámci shrnutí podívejme na seznam výhod a nevýhod v rámci investování do Bitcoinu:

Výhody

 • ✅ Decentralizovaný
 • ✅ Omezené množství
 • ✅ Těžko padělatelný
 • ✅ Institucionální adopce
 • ✅ Globální měna

Nevýhody

 • Stále není přijímán v mnoha institucích
 • Složitá technologie
 • Vysoce neekologický, kvůli vysoké energii potřebné pro jeho těžbu
 • ❌ Stále přetrvává vysoká volatilita

Stručně řečeno, v tomto článku jsme zhodnotili různé varianty a nástroje, jak je možné investovat do Bitcoinu. Uvedli jsme přesné kroky, jak Bitcoin koupit a bezpečně skladovat a také v čem tkví jeho největší hodnota. Zmínili jsme několik klíčových událostí, které nás letos čekají, a proč je dobré vývoj Bitcoinu minimálně sledovat.

Rádi bychom však znali Váš názor. Považujete investici do Bitcoinu jen za další spekulaci a bublinu, nebo Bitcoin naopak považujete za skutečné aktivum s mimořádnou hodnotou a dlouhodobým potenciálem? Dejte nám vědět, jaký je Váš názor.

Související články

Strategie DCA: Jak Investovat Chytře a Bezpečně
Toto je komplexní průvodce metodou DCA (Dollar Cost Averaging), která spočívá v pravidelných příspěvcích, jež umožňují využívat dlouhodobé složené úročení. Tímto způsobem se budeme zabývat nejdůležitějšími tématy, a to; co to je a jak to fu...