Jak funguje ETF a jaké jsou jeho typy?

Exchange Traded Funds (ETF) nebo obchodované investiční fondy jsou jedním z nejdůležitějších a nejvšestrannějších investičních produktů posledních desetiletí. S téměř 30 lety existence nabízejí ETF mnoho výhod a pokud jsou správně využity s vhodnou strategií, mohou být dobrým nástrojem pro dosažení vašich investičních cílů.

etf

Co je ETF?

Exchange Traded Funds (ETF) jsou hybridním investičním nástrojem mezi investičními fondy a akciemi, které se snaží replikovat referenční index, ale které lze nakupovat a prodávat na burze jako běžnou akcii, což se u investičních fondů neděje, protože se předplácejí a likvidují za likvidační hodnotu po uzavření každého obchodního dne. Stejně jako akcie mají ETF také kótovací symbol (ticker).

👉 Více informací: Co jsou ETF fondy? Kompletní příručka

Na druhou stranu, podobně jako investiční fondy, investují do koše aktiv (akcie, dluhopisy, měny atd.), čímž podporují diverzifikaci rizika, ale je třeba být opatrný, protože některé ETF trpí rizikem koncentrace, což znamená, že jsou vystaveny pouze jednomu průmyslu nebo úzkému segmentu trhu, i když jsou v rámci něj diverzifikovány.

Původ ETF

V roce 1992 přijal John Bogle ve své kanceláři ve Filadelfii, Pensylvánie, návštěvu Nate Mosta, který mu navrhl myšlenku vytvořit nástroj, který by byl levnější, efektivnější a snadněji nakupovatelný a prodávatelný než indexované investiční fondy: ETF. To, že by byly snadněji nakupovatelné a prodávatelné, se však zakladateli Vanguardu nelíbilo, a proto tento nápad odmítl.

Most se obrátil na State Street, kde vytvořili SPY od SPDR, který byl prvním ETF obchodovaným v USA v roce 1993.

Nate Most strávil většinu své kariéry v CFTC vytvářením nových indexů pro komodity a futures, které byly poté aplikovány na finanční opce. A právě tam si uvědomil, že na straně akcií něco chybí, něco lepšího a inovativnějšího než investiční fondy. Zejména po krachu v roce 1987, kdy také futures, které se používaly k zajištění portfolií, selhaly a zvýšily pokles SP500.

Na začátku byly všechny ETF pasivně spravované, to znamená, že sledovaly index. Nedávno byla vytvořena nová generace aktivně spravovaných ETF, které nesledují žádný index, ale jsou diskrečně spravovány manažery. Tyto nové ETF si zachovávají výhody struktury ETF, jako je transparentnost a efektivita provozních a daňových nákladů.

V tomto článku se zaměříme na pasivně spravované ETF.

Jak funguje ETF

Rozdíly oproti indexovým fondům

Hlavní rozdíly mezi ETF a indexovými fondy souvisí se slovem „kotované“, což znamená, že se obchodují jako akcie a mohou být koupeny a prodány kdykoli, kdy je trh otevřený. To není možné u tradičních investičních fondů, které nemají stejnou flexibilitu při obchodování.

Další rozdíly jsou:

 • Známe jejich likvidační hodnotu v každém okamžiku, která je známá jako iNAV.
 • Obecně mají nižší poplatky, protože jejich interní operace je efektivnější.
 • Mají proces tvorby a náhrady, který je efektivnější a univerzálnější než u investičních fondů, nejen z daňového hlediska, ale také proto, že jsou méně náchylné k tomu, že masivní odliv účastníků ovlivní správu a výnosy.
 • Mají mnohem širší škálu různých expozic a strategií než investiční fondy.

👉 Indexové Fondy vs ETF – V Čem je Rozdíl?

Typy replikace

Je třeba poznamenat, že existují ETF s fyzickou replikací a jiné se syntetickou replikací. V prvním případě správnce pomocí různých statistických metod kupuje podkladové hodnoty indexu, který má být replikován, zatímco v případě syntetické replikace správce nakupuje swapovou smlouvu s investiční bankou, která mu bude vyplácet výnos indexu.

Mnoho investorů preferuje fyzickou replikaci, protože vlastní skutečný podkladový majetek, zatímco syntetické replikátory nikoli. Syntetické nebo swapové repliky navíc zvyšují riziko protistrany.

V rámci fyzické replikace existují různé metody:

 • Úplná replikace: nakupují se všechny podklady indexu.
 • Optimalizovaná nebo výběrová replikace: nakupují pouze výběr, který je reprezentativní pro celkové portfolio indexu. Obvykle se to dělá kvůli úspoře provozních nákladů, když je index příliš široký a/nebo mnoho jeho podkladových aktiv je nelikvidních.

ETF mohou mít expozici na nejrůznějších trzích, regionech, sektorech, dílčích odvětvích a dokonce i strategiích v jejich rámci. Například:

 • Můžeme najít nejklasičtější, které replikují S&P500, jako je SPDR S&P500 ETF (SPY), který je prvním ETF uvedeným na trh společností State Street Global Advisors.
 • Existují i další, které kopírují více tematické indexy: Lithium & Battery Tech ETF (LIT), Cannabis ETF (POTX), Uranium ETF (URA) atd. V tomto smyslu je průkopníkem v oblasti tematických ETF společnost Global X ETFs, na jejíchž webových stránkách najdete rozsáhlý seznam produktů.

Výhody a nevýhody ETF

Výhody

ETF mohou být pro investory velmi užitečné, protože kombinují silné stránky fondů a akcií, a to vše při nízkých nákladech. Nabízejí také širší škálu expozic než podílové fondy.

 • Diverzifikace

Při investování do košů akcií, obvykle akciových indexů, jsou ETF diverzifikovány a nesou menší riziko než jednotlivé akcie. U ETF s jedním trhem můžete nákupem jediného produktu držet v portfoliu mnoho různých akcií.

Ale zde je důležité objasnit, že i když ETF má diverzifikované portfolio různých akcií, může se také dostat do rizika koncentrace, pokud je počet akcií nízký a/nebo pokud jsou koncentrovány v rámci jednoho sektoru, odvětví nebo mezery.

Je proto důležité mít na paměti index, který sledují, a jeho volatilitu.

 • Transparentnost, flexibilita a jednoduchost v obchodování

Jako hybrid těží z flexibility a snadnosti obchodování s akciemi s možností nakupovat a prodávat v reálném čase. To je výhoda oproti indexovým fondům, kde je obchodování pomalejší. Proto můžeme kdykoli znát hodnotu své investice, protože čistá hodnota aktiv a cena jsou neustále aktualizovány, což není případ podílových fondů, kde musíme čekat na uzavření trhů, abychom se dozvěděli hodnotu svých pozic.

 • Efektivita nákladů

ETF se vyznačují nízkými poplatky ve srovnání s investičními fondy, protože jejich správa je mnohem snazší, s nižšími provozními náklady a nepotřebují tým analytiků pro rozhodování, protože sledují index. Proto je jejich konečný výnos velmi podobný indexům nebo sektorům, které replikují.

Jsou zde však dvě důležité nuance:

 • Někdy se má za to, že indexové ETF jsou řízeny automaticky a že u jejich kormidla není žádný člověk. Jsou částečně automatizované, ale některá provozní rozhodnutí činí manažer nebo manažerský tým a obchodníci, kteří plánují a provádějí rebalancování, půjčování cenných papírů a synchronizaci s oprávněnými účastníky, aby celá operace ETF byla co nejméně frikční a tím se snížily náklady.
 • Poslední generace aktivně spravovaných ETF sice využívá analytiky a manažera při diskrečním rozhodování, ale využívá strukturu ETF ke snížení provozních nákladů, a tím poskytuje nižší poplatky než podílové fondy. Je to dáno především procesem vytváření a odkupování podílových jednotek, který je daňově i provozně mnohem efektivnější než prodej a nákup podílových jednotek fondu.

Dalším plusem je, že minimální požadavky pro přístup k těmto produktům jsou velmi nízké, což je činí velmi dostupnými pro investory s menším majetkem.

 • Velmi podobná výkonnost jako indexy v dlouhodobém horizontu

Tím, že kopírují index, se snaží dosáhnout velmi podobného výnosu, přesně nižšího než jsou účtované poplatky. Proto při nákupu ETF existuje vysoká pravděpodobnost, že naše dlouhodobá výkonnost bude velmi podobná výkonnosti trhu nebo s nižším tracking error než u mnoha investičních fondů.

Vždy bychom si však měli zkontrolovat tracking error a rozpětí, abychom se vyhnuli překvapením.

 • Možnost pákového efektu nebo krátkodobých investic

ETF dávají investorovi možnost využít pákový efekt vůči indexu a dokonce investovat do indexu směrem dolů, což je u podílových fondů obtížné. Poskytuje tedy nové spekulativní alternativy, které se více podobají investování do akcií než do podílových fondů.

Ze stejného důvodu však může docházet k zesilování pohybů tam, kde existují pákové a inverzní ETF. A také pozor na ty, kde jsou podkladová aktiva nelikvidní nebo kde má cena ETF velmi vysoké rozpětí.

Nevýhody

 • Méně výhodné zdanění než u investičních fondů v České republice

Poplatky a zdanění mohou být vyšší v závislosti na konkrétním typu ETF a daňovém režimu investora.

 • Transakční náklady

Zde je třeba vzít v úvahu také náklady, které účtují platformy brokerů při provádění nákupních a prodejních transakcí, a také za úschovu.

 • Složitější produkt

Vzhledem k velké rozmanitosti, která existuje, mohou být některé ETF složitější a nevhodné pro širokou veřejnost, a proto je třeba, aby investor byl dobře informován o jejich fungování, než začne do nich investovat. Například je třeba vědět, že ETF se nelikvidují následující den jako fondy, ale trvá to asi dva dny. To znamená, že pokud likvidujete ETF, abyste následující den investovali kapitál do jiného ETF nebo akcie, nemohli byste to udělat, pokud nemáte marginový účet.

Pokud je spread velký, lze říci, že ETF nebo trh, na kterém se obchoduje, je nelikvidní nebo jeho podkladové aktivum je nelikvidní, což investorovi ztěžuje prodej za cílovou cenu. Proto je důležité se před investováním vzdělávat.

Typy ETF

Níže je uveden seznam hlavních typů ETF, které najdete na trhu podle aktiv, která replikují:

 • ETF podle regionů: iShares Core MSCI World UCITS ETF (SWDA), Xtrackers MSCI Emerging Markets ESG Screened UCITS ETF, iShares NASDAQ 100 UCITS ETF (CSNDX).
 • Dluhopisové ETF: Xtrackers Eurozone Government Bond Yield Plus 1-3 UCITS ETF, Emerging Markets Bond ETF (EMBD)…
 • Sektorové ETF: Xtrackers MSCI World Information Technology UCITS ETF, Artificial Intelligence & Technology ETF (AIQ), SPDR MSCI World Health Care UCITS ETF (WHEA LN)…
 • Komoditní ETF: Global X Uranium UCITS ETF, Xtrackers IE Physical Silver EUR Hedged ETC.
 • Měnové ETF: Invesco DB US Dollar Index Bullish Fund (UUP), Invesco CurrencyShares® Euro Currency Trust (FXE), Invesco CurrencyShares Japanese Yen Trust (FXY)…
 • Inverzní ETF:ProShares UltraPro Short QQQ (SQQQ), ProShares Short S&P 500 (SH)…
 • ETF s pákovým efektem: Direxion Daily Semiconductor Bull 3x Shares (SOXL), Direxion Daily Financial Bull 3X Shares (FAS).
 • ETF podle země: Xtrackers MSCI Pakistan Swap UCITS ETF, Xtrackers Nikkei 225 UCITS ETF.
 • Strategické ETF: Global X XYLD S&P 500 Covered Call ETF, Global X QYLG Nasdaq 100 Covered Call & Growth ETF, VanEck MOAT Morningstar Wide Moat ETF
 • Tematické ETF: Global X RNRG Renewable Energy Producers ETF, Global X AIQ Artificial Intelligence & Technology ETF

Jak ETF získávaly na popularitě, objevila se řada ETF, které využívají různé strategie k přilákání více investorů. Dva z nejzajímavějších jsou inverzní ETF, které profitují, když se konkrétnímu indexu nedaří, a ETF s pákovým efektem, které mohou zdvojnásobit nebo ztrojnásobit výnosy konkrétního indexu pomocí pákového efektu, jak název napovídá. Nicméně tyto dva produkty nejsou doporučeny pro dlouhodobé investory ani pro ty, kteří teprve začínají.

👉 Zde si můžete přečíst, jak vybrat nejlepší ETF pro váš rozpočet

Jak investovat do ETF?

Jakmile si ujasníme pojmy, co jsou ETF a kde je lze koupit, je také důležité si uvědomit, jaký typ portfolia ETF chceme vytvořit. To bude záviset na našem investorském profilu a našich potřebách.

Tipy:

 • Rozlišujte, které ETF jsou nejlepší pro dlouhodobé strategie a které pro krátkodobé.
 • Je třeba pochopit rozptyl historických výnosů různých typů ETF. Čím širší je portfolio ETF, tím větší je pravděpodobnost, že budoucí výnosy budou odpovídat rozdělení minulých výnosů. A naopak.
 • Nepodléhejte přechodné módě.
 • Rozlišujte, že nápad, který zlepší naše životy a změní svět, není vždy dobrou investicí.
Obrázek symbolizující ETF - investiční fond obchodovaný na burze

Nejlepší brokeři

ETF se obchodují především prostřednictvím platform brokerů a bankovních institucí. Zde je zvláště důležité hledat zprostředkovatele s nízkými poplatky. Protože jak jsme viděli dříve, jednou z nevýhod je, že někdy mohou být nákupní a prodejní poplatky vysoké, proto je důležité analyzovat, který je nejlevnější broker pro nákup ETF. Zde nabízíme seznam některých, kteří obchodují s ETF:

Saxo Bank

8/ 10

Burzy

Evropa, USA, Asie

Široká nabídka produktů

Transparentnost

Přístup na mezinárodní trhy.

Minimální vklad:

€50.00

* 77 % retailových účtů s CFD přichází o peníze
Minimální vklad:

€1.00

Minimální vklad:

€0.01

*Abyste získali bezplatnou frakční akcii v hodnotě až 100 EUR/GBP, můžete si otevřít účet u Trading 212 prostřednictvím tohoto odkazu . Platí podmínky.

👉 Nejlepší ETF broker pro Česko

ETF jsou velmi univerzální, takže mohou být dobrou alternativou pro:

 • Investory, kteří nevěří, že je možné překonat trh, a nejlepší alternativou je indexace. Dlouhodobě se tak zajistíme výnos podobný indexům, ale vždy nižší než ony.
 • Pro obchodníky s intradenními nebo swingovými strategiemi.
 • Pro ty, kteří mají rotační strategie.
 • Pro ty, kteří hledají krytí.
 • Pro ty, kteří chtějí využít pákový efekt bez rizik a nákladů na derivátové nástroje.
 • Pro top-down nebo makro investory, kteří hledají expozici k určitým tématům, sektorům nebo zemím.
 • Atd.

Závěr:

V Česku mnozí preferují investiční fondy kvůli daňovým výhodám. Což je zcela pochopitelné a zřejmé. ETF však mají své místo v mnoha portfoliích, protože často nenajdeme indexové fondy s expozicí k aktivu, které potřebujeme, nebo ke strategii, kterou chceme. Některé aktivně spravované fondy tuto expozici mají, ale vykazují špatný výkon ve srovnání se svými indexy a mají velmi vysoké poplatky.

Související články