Kam investovat v roce? Nejlepší investice

Mnoho investorů se ptá, kam investovat v roce 2024. Nastal čas pro umělou inteligenci a je společensky odpovědné investování stále rostoucím trendem?

investovat 2024

Pravdou je, že investování vašich peněz je složitý úkol, který vyžaduje pečlivé zvážení. Existuje však několik věcí, které byste měli vědět, než začnete investovat do určitého odvětví. Vědět, jaký typ aktiva nebo produktu je pro vás vhodný.
Investování v roce 2023 může být jednoduchým úkolem, pokud máte finančního poradce, který vám pomůže.

Kromě toho, že si ujasníte svůj profil investora, je klíčovou otázkou, kterou je třeba si před investováním úspor zodpovědět, otázka: Jaký typ aktiva by byl pro mou současnou situaci nejvhodnější?

Jak trhy čelí roku 2024

Je samozřejmé, že ani já, ani nikdo jiný nemá křišťálovou kouli. Rok 2024 začal a nadále zůstává rokem s více neznámými než jistotami. Z makroekonomického hlediska klepe recese na dveře velkých ekonomik, přičemž Spojené státy a Německo se již nacházejí v technické recesi. Velká recese, v niž mnozí doufají a která by potlačila inflaci, však zatím nepřišla.

Hospodářské zpomalení je zřejmé dokonce i v Číně, která sice zažila letmý vzestup, ale poprvé čelí určitým demografickým pochybnostem. Nicméně podle Allianz Gl je globální ekonomika stále lepší, než se očekávalo. Přesto hlubší recese nemusí skončit dříve než v roce 2024.

Válka na Ukrajině mezitím zůstává stálým bodem nejistoty a udržuje ceny energií a potravin nahoře. Inflace skutečně zůstane ještě nějakou dobu v centru pozornosti a s ní i zvyšování úrokových sazeb.

Zdá se být jisté, že vyšší sazby zde zůstanou, alespoň po nějakou dobu. Uvidíme, jak daleko centrální banky zajdou, aby inflaci omezily.

Na trzích získal pevný výnos zpět velkou část pozic ztracených v roce 2022. Letošní rok byl zatím více než pozitivní.

Poklesy v roce 2024 posloužily k úpravě ocenění mnoha společností a také k „otočení“ dluhopisového trhu. Po letech, kdy o ně nebyl téměř žádný zájem, se opět objevují emise s atraktivními sazbami ve výši 3 % (ve skutečnosti jde o radikální změnu scénáře, která invertovala úrokovou křivku). Jinými slovy, poprvé po dlouhé době se fixní výnosy objevují jako skutečná investiční alternativa.

Nejlepším příkladem toho je nová válka pasiv v bankovnictví s vklady za 3 % a úročenými účty, které se skutečně vyplácejí.

V tomto scénáři se zdá, že hodnotové strategie budou i nadále nabízet dobré výsledky proti růstovým strategiím. Existuje mnoho společností, které korigovaly své ceny a mohou začít být atraktivní.

Mezi velkými trendy budeme i nadále sledovat zájem o vše, co souvisí s udržitelností a životním prostředím. Udržitelnost se v posledních dvou letech stala velmi populárním pojmem spolu se sociálně odpovědným investováním. Společnosti budou i nadále využívat udržitelnost jako marketingový prostředek a stejně tak i investiční fondy, protože v poslední době vzniklo mnoho fondů s tématikou udržitelnosti.

V příštím desetiletí přejdeme od dnešních automobilů k elektromobilům. To samozřejmě zvýší spotřebu elektrické sítě, a protože jaderná energie je poměrně nepopulární, bylo by zajímavé analyzovat, do jaké míry budou obnovitelné zdroje energie schopny v budoucnu udržet zásobování elektrické soustavy.

Tomu napomůže i trend umělé inteligence, který je jednou z hvězdných investic letošního roku.

To jsou trendy, které poznamenaly ekonomickou situaci v roce 2024 a kterým budeme muset věnovat pozornost. Vy však hledáte něco jiného. Chcete vědět, kam investovat v roce 2024.

Než budu pokračovat, chtěla bych objasnit jednu věc. Ani já, ani nikdo jiný nemá křišťálovou kouli, aby věděl, co se stane v budoucnosti. Pokud hledáte vzorec, jak bezpečně vydělat peníze a to bez rizika, měli byste z kola ven. Ten zde ani nikde jinde nenajdete, protože neexistuje. Dobrý výnos však můžete získat tím, že se budete snažit podstupovat nízká rizika.

Nejsme věštci a nebudeme se vás snažit oklamat falešnými ujištěními, to, co u nás najdete, je naše vize toho, kde se trh nachází a kde se nachází jednotlivá aktiva.

Kam investovat v roce 2024?

Projdeme si hlavní aktiva nebo investiční nástroje, které máme k dispozici, a okomentujeme míru jejich rizika a očekávanou výkonnost v roce 2024.

Doporučujeme vám nahlédnout do této části a seznámit se se všemi možnostmi, které máte k dispozici.

Investovat do vkladů

Kam investovat právě teď – do vkladů? Výnosy vkladů jsou stále nižší než inflace, ale s růstem úrokových sazeb začínají nabízet atraktivní RPSN pro krátkodobé peníze a pro konzervativnější investory.

Nejlepší vklady nabízejí výnosy nad 3 %, i když jen málo z nich, pokud vůbec nějaké, jsou ve španělských bankách.

Trend růstu úrokových sazeb může způsobit, že se tyto odměny zvýší. Zde najdete aktualizovaný seznam nejlepších vkladů.

Akcie

Akciový trh není hra. Hlavní kritéria, která je třeba uplatnit, jsou investovat do toho, co dobře znáte, a s penězi, které jste ochotni ztratit. Jinými slovy, vždy si ponechte část peněz jako pohotovostní fond a zbytek investujte.

Letošní rok 2024 byl velmi volatilní a bude takový i nadále. To zaručuje, že se budou objevovat příležitosti.

Koneckonců nikdy neztrácejte ze zřetele, že i když dojde k hospodářskému poklesu, finančně zdravá společnost bude schopna jeho dopady ustát.

Která odvětví k tomu mají nejlepší předpoklady? Zde je několik předpovědí analytických domů a makléřů

 • Energetické společnosti: budou i nadále těžit z energetické krize, ale v menší míře než loni.
 • Finanční sektor: pokud se podaří oddělit zrno od plev. Bankovní krize potrestala tento sektor výraznými korekcemi, což ponechalo společnosti na atraktivních cenách. UBS vidí v bankách potenciál k růstu.
 • Infrastruktura a nemovitosti.
 • Farmaceutický a zdravotnický sektor: jedná se o megatrend, který je mimo jiné podporován demografickým stárnutím.
 • Investice s dopadem: například do obnovitelných zdrojů energie, což je trend, který bude nadále stoupat.
 • Moat stocks, které mají konkurenční výhody.
 • Technologický sektor a zejména společnosti související s umělou inteligencí.

Akcie, které v roce 2022 nejvíce utrpěly, byly růstové a technologické společnosti, jejichž ocenění bylo stratosférické. V roce 2023 se stále očekává, že jako obecná strategie bude platit upřednostnění hodnoty před růstem.

Pokud potřebujete konkrétní nápady na akcie, na tyto sází Admiral Markets a Bankinter v druhé polovině roku 2024:

 • Admirálové
  • ASML Holdings (ASML)
  • LVMH (LVMH)
  • UnitedHealth Group (UNH)
  • Amazon (AMZN)
  • Endesa (ELE)
 • Bankinter
  • Technologie: Apple, Microsoft, Alphabet, Palo Alto, CrowdStrike, Fortinet a Adyen.
  • Polovodiče: ASML, Infineon, TSMC, Nvidia, AMD, On Semiconductors.
  • Přechod na energetiku: Iberdrola, Enel, Acciona Energía, EDP Renovables, RWE a NextEra.
  • Spotřebitelský / luxusní průmysl: Inditex, L’Oreal, LVMH, Richemont, Estee Lauder, Nike, Ferrari, Mercedes a BMW.
  • Infrastruktura: Vinci, Ferrovial, ACS, Sacyr a Cellnex.
  • Zdravotnická technologie: Eli Lilly, Novo Nordisk a Intuitive Surgical.
  • Obrana: Rheinmetall, Thales a Leonardo.

Bez ohledu na to, co tito makléři říkají, je nezbytné, abyste je podrobili vlastní analýze. Přesto vám přinášíme několik článků, které by vás mohly zajímat, abyste mohli začít investovat do akcií:

Měny nebo Forex

Rok 2022 byl na devizovém trhu rokem oživení dolaru vůči euru, které nakonec předstihl. V roce 2023 se trend obrátil a dolar zůstává vůči euru blízko parity.

Nyní jsme svědky de-dolarizace ekonomiky, která může ovlivnit cenu zelené bankovky.

CFD

CFD neboli Contract for Difference je smlouva, na jejímž základě se dvě strany dohodnou na výměně rozdílu mezi vstupní a výstupní cenou podkladového aktiva, na které byl CFD uzavřen.

Tento typ obchodování se stal velmi populárním, protože umožňuje využívat cenových pohybů nejrůznějších aktiv obchodovaných pomocí CFD (akcie, indexy, komodity, kryptoměny atd.), aniž byste je museli nakupovat.

Futures a opce

Futures a opce jsou finanční nástroje, které se vyznačují vysokým pákovým efektem. Jejich důkladné pochopení je nezbytné k rozlišení, zda jsou správnou volbou pro investiční portfolio.

Futures je smlouva o nákupu nebo prodeji aktiva k určitému datu v budoucnosti za určitou cenu.

Opce je charakterizována právem, nikoliv však povinností, koupit nebo prodat aktivum k určitému datu v budoucnosti za stanovenou cenu. Cena a datum jsou dohodnuty při uzavření smlouvy a za získání tohoto práva se platí prémie.

Toto jsou tedy některé z hlavních rozdílů mezi futures a opcemi

FuturesOpce
Máte povinnost v budoucnu nakoupitNákup není povinný, je to možnost.
 Musíte zaplatit prémii, ať už nákupní opci uplatníte, nebo ne.
Denní vypořádáníVypořádání v den uzavření smlouvy
Ztráty mohou být neomezenéZtráty omezené na premii
Derivát dostupnější a jednodušší 

Kryptoměny

Kryptoměny zažily v letech 2021 a 2022 jízdu na horské dráze. Z nebe do pekla, tak by se dal nazvat příběh, který už mnozí nazývají kryptowinter.

Toto aktivum si v posledních letech získalo velkou popularitu, nese však s sebou velké riziko, protože většina investorů technologii blockchain nezná nebo ji nezná, takže je třeba mít se na pozoru před módními výstřelky.

Od fiaska společnosti Terra Luna až po bankroty společností BlockFi, Celsuis, FTX a nyní Genesis se toto odvětví potýká s problémy. Všechny souvisejí s poklesem hodnoty kryptoaktiv.

Co můžete od kryptoměn očekávat v roce 2023? Nejnovější zprávy jsou spíše pozitivní než negativní poté, co Ripple vyhrál v soudním sporu s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) o to, zda jsou kryptoměny cennými papíry, či nikoli. Po odvolání ze strany Fedu sice ještě proběhne druhé kolo, ale odvětví to hodnotí pozitivně.

K tomu se přidává záměr některých největších správců fondů, jako je BlackRock, vytvořit spotový ETF na bitcoin.

Mezitím se objevuje řada projektů memecoins, které jsou živnou půdou pro čisté spekulace.

Kde investovat do investičních fondů

Nákup akcií a přímé investování na trhu není v roce 2024 jedinou možností investování. Na otázku, do čeho investovat, bude odpověď „podílový fond“ velmi dobrá i v tomto roce.

Výhodou fondů je, že za realizaci strategií bude zodpovědný tým profesionálů. Je však důležité být obezřetný při výběru investičního fondu, protože ne všechny fondy odpovídají vašemu rizikovému profilu a preferencím:

Fondy podle třídy aktiv

Existují fondy s pevným výnosem, akciové fondy a fondy se smíšeným výnosem, které v minulosti překonávaly své referenční hodnoty a poskytovaly výnosy, které mohou uspokojit všechny typy investorů v závislosti na jejich toleranci k riziku.

V roce 2023 rostly fondy s pevným výnosem a budou v tom pokračovat, dokud se budou zvyšovat sazby. Mezitím akciové fondy, které jsou tematické nebo zaměřené na určitá odvětví, jako je energetika, technologie a megatrendy, patří k těm s největším potenciálem.

Tematické fondy

Investoři, kteří mají určité sympatie nebo zájem o určité zeměpisné oblasti, odvětví nebo společnosti, které do svého firemního kodexu zahrnují specifické etické postupy, mají přístup k tematickým fondům, které vyhovují jejich vkusu a zároveň nabízejí dobré výnosy.

Chceme-li například investovat do Asie, velkých společností a biotechnologického sektoru, máme na výběr z široké škály možností.

Pokud nás zajímá také udržitelnost, která se stala velmi frekventovaným tématem, lze na trhu najít širokou škálu souvisejících fondů. Sociální investice jsou vlastně trendem pro rok 2024 a následující roky, který zkoumá stále více fondů zaměřených na udržitelnost.

Různí obchodníci umožňují klientům přístup k této široké škále fondů. V závislosti na našich zájmech je vhodné porovnat možnosti, které nám umožní uzavřít smlouvu na investiční fond odpovídající našemu vkusu.

Pokud vás zajímá, kterým fondům se v roce 2022 dařilo a kterým se může dařit i nadále, můžete navštívit seznam nejlepších investičních fondů.

Nezapomeňte, že fond není nic jiného než subjekt, který investuje do koše aktiv a akcií, takže vše, co jste dosud viděli o různých třídách aktiv, bude platit i pro trh fondů.

Kde investovat do indexových fondů

Debata o pasivní versus aktivní správě neskončí v roce 2023 ani v následujících letech. Propady v roce 2023 však posloužily k tomu, aby se do popředí dostala rizika indexování, která si mnozí pasivní investoři neuvědomovali nebo je nezažili: můžete také přijít o peníze.

V letošním roce si volatilita vybrala a může i nadále vybírat svou daň na mnoha indexovaných portfoliích, i když nyní na vzestupu.

Tyto neúspěchy však neznamenají, že by se mělo upustit od pasivní správy, protože tato strategie se dlouhodobě vyplácí: pro pasivního investora jsou poklesy dobou, kdy může levně nakupovat. Proto si po rally na začátku roku dávejte pozor na korekce.

Indexové fondy jsou řešením pro každého, i pro aktivního manažera. Proto může být užitečné alokovat část portfolia do indexových fondů, abyste dosáhli výnosu v souladu s trhem a pokusili se jej překonat aktivní správou.

Investovavi do penzijních plánů

Investování pouze do penzijních plánů může být klíčovým krokem k budoucí finanční stabilitě. Při rozhodování, kam investovat, je důležité zvážit několik faktorů, které mohou ovlivnit výnosy a rizika vaší investice.

Dlouhodobé cíle: Zamyslete se nad tím, čeho chcete svými investicemi v dlouhodobém horizontu dosáhnout. Pokud jde o penzijní plány, můžete se rozhodnout mezi cílem dosáhnout stabilního příjmu v důchodu nebo akumulovat kapitál, který byste v budoucnu investovali do jiných aktiv.

Riziko a odolnost: Každý investor má jinou toleranci k riziku. Zvažte svou ochotu akceptovat případné ztráty hodnoty svých investic a svou schopnost tyto ztráty absorbovat, aniž by to mělo negativní dopad na vaši finanční situaci.

Pro snížení rizika je důležité rozložit investice do různých tříd aktiv. Místo toho, abyste všechny své peníze vložili do jednoho koně, rozprostřením svých investic do různých aktiv, jako je peněžní trh, akcie, dluhopisy a nemovitosti, můžete snížit svou celkovou expozici vůči trhu.

Makroekonomické faktory: Všímejte si makroekonomických trendů a vývoje, které mohou ovlivnit výkonnost vašich investic. Úrokové sazby, inflace a geopolitické události jsou jen některé z faktorů, které mohou ovlivnit výkonnost trhu.

Specifické produkty: Existuje řada penzijních produktů, které můžete zvážit, například penzijní fondy, individuální penze atd. Každý produkt má své výhody a nevýhody. Každý produkt má své výhody a nevýhody a je důležité pečlivě zvážit, který z nich nejlépe vyhovuje vašim potřebám a cílům.

Tradiční investice

Snížení úrokových sazeb centrálními bankami včetně České národní banky může mít pro investory do dlouhodobých dluhopisů několik výhod. Jednou z těchto výhod je, že investoři, kteří nakupují dluhopisy s pevným kupónem při současné úrovni úrokových sazeb, by mohli ze snížení úrokových sazeb profitovat. To znamená, že pokud investoři nakoupí dluhopisy za současné kupónové sazby a tyto sazby budou později sníženy, budou mít investoři vyšší výnosy než noví investoři, kteří nakoupí dluhopisy po snížení sazeb.

Kromě toho mohou investoři také očekávat zvýšení nominální hodnoty dluhopisu. To znamená, že i v případě snížení úrokových sazeb budou mít stávající dluhopisy vyšší tržní hodnotu, protože budou nabízet vyšší výnos ve srovnání s novými dluhopisy vydanými za nižší sazby.

Obecně tedy může být snížení úrokových sazeb pro investory do dluhopisů výhodné, zejména pokud si nákupem dluhopisů s pevným kuponem zajistí dlouhodobou fixaci úrokových sazeb.

Komodity

Investování do komodit nebo obchodování s komoditami je směna přirozeně se vyskytujících materiálů nebo zdrojů, které se používají v různých ekonomických činnostech, např. ropa, zlato, pšenice, kukuřice nebo káva.

Hlavní rozdíl mezi komoditami a ostatním zbožím spočívá v tom, že komodity jsou standardizované. To znamená, že nezáleží na tom, kdo nebo kde komoditu vyrobil: jednotky výrobku budou mít víceméně stejnou kvalitu a cenu. Proto bude mít 500 gramů cukru stejnou hodnotu, ať už bude vyroben v Indii, Brazílii nebo Thajsku.

Jaké druhy surovin se používají při obchodování? Obecně řečeno, komodity, které se těží, pěstují nebo vyrábějí. To znamená drahé kovy, jako je zlato nebo stříbro, které nikdy nevyjdou z módy, ropa, palladium nebo nyní lithium.

Investování do bydlení

Bydlení je jedním z aktiv, která vzbuzují největší zájem a budou ho vzbuzovat i v roce 2024. Úrokové sazby budou do značné míry určovat vývoj tohoto sektoru z hlediska přístupu k financování. Očekává se, že náklady na hypoteční úvěry budou nadále růst, přičemž se zvýší počet úvěrů se smíšenou úrokovou sazbou.

Pokud jde o ceny nemovitostí, odborníci předpokládají ochlazení trhu v důsledku poklesu poptávky. Přesto bude tento pokles velmi nerovnoměrný v závislosti na městě a dokonce i čtvrti, na kterou se vztahuje.

V každém případě je investice do bydlení stále dobrým způsobem, jak generovat příjem a chránit se před inflací, protože cena bydlení má tendenci poměrně dobře odrážet růst cen (ne na této úrovni) a nájemné, které si účtujete, tak bude činit také (ne v roce 2024).

Investování v České republice

Přímé zahraniční investice (PZI) hrají klíčovou roli v hospodářském rozvoji České republiky. Tyto investice, které pocházejí z jiných zemí, směřují do České republiky dlouhodobě, což může zahrnovat výstavbu nových továren, investice do infrastruktury nebo akvizice místních společností. Česká národní banka aktivně sleduje a shromažďuje statistické údaje o přímých zahraničních investicích, které jsou klíčové pro vyhodnocování zahraničního vlivu na českou ekonomiku a formulování hospodářské politiky.

Zahraniční investoři považují Českou republiku za atraktivní investiční prostředí z několika důvodů. Za prvé, země má relativně levnou a kvalifikovanou pracovní sílu, což je jeden z faktorů, který investory láká. Za druhé, investoři hledají výrobní technologie, které slibují rychlou návratnost vložených prostředků.

V roce 2023 se deficit investiční pozice České republiky vůči zahraničním investorům snížil, což naznačuje, že zahraniční investoři stále vidí v české ekonomice potenciál. Tento trend je důležitým signálem pro hospodářský rozvoj země. Hospodářská komora předpokládá růst hrubého domácího produktu a zlepšení ekonomiky, které může být podpořeno i vývojem zahraničního obchodu. Tyto faktory naznačují, že Česká republika zůstává atraktivní pro zahraniční investice a má potenciál pro další hospodářský růst.

Ostatní typy investic

Alternativní investice jsou možností pro investory, kteří chtějí diverzifikovat svá portfolia jinými aktivy, než jsou nejoblíbenější finanční aktiva, jako jsou akcie a dluhopisy.

Alternativní investice jsou širokou kategorií, která zahrnuje různé strategie a poněkud exotičtější nebo alespoň přehlížené trhy. Tyto alternativní investiční možnosti totiž často vykazují nižší korelaci s trhem ve srovnání s tradičními investicemi.

Mezi hlavní typy alternativních investic patří např:

 • Špičkové fotbalové týmy
 • Známky a filatelie
 • Alkohol, jako je víno nebo whisky
 • Sběratelské předměty (hodinky, komiksy…)

Přehled o tom, kam investovat v roce 2024

Snížení úrokových sazeb centrálních bank může zvýhodnit investice do dluhopisů. Ti, kdo nakupují dluhopisy s kuponovým výnosem na současné úrovni, budou mít při snížení úrokových sazeb výhodu. Kromě solidního kupónového výnosu, který v některých případech může snadno přesáhnout aktuální míru inflace, se mohou těšit také z nárůstu nominální hodnoty daného dluhopisu. Akciové trhy se již vrátily na svá loňská maxima. Ti, kteří nakupovali během jejich poklesu v první polovině roku, mají nyní jistě černou skvrnu ve svém investičním portfoliu. Svědčí o tom odpovědi některých zkušených investorů v průzkumu.

Na druhou stranu to znamená, že v letošním roce nelze očekávat žádný zázračný růst akciových trhů. Nicméně ještě není pozdě na to, aby se investoři vrhli do investování, a například akcie technologických gigantů mají podle oslovených odborníků v portfoliích investorů stále své místo. Důležitý však bude i geopolitický vývoj.

Kromě toho představuje velkou hrozbu těžko předvídatelný vývoj kolem Ruskem vyvolaného konfliktu na Ukrajině a souvisejících ekonomických sankcí vůči Kremlu, stejně jako pokračující válka Izraele proti Hamásu a především dlouhodobá nestabilita mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem, největším světovým výrobcem čipů. Jakákoli eskalace by mohla mít významné důsledky pro globální trhy.

Na rozdíl od loňského roku by se letos mohlo výrazněji dařit kryptoměnám, zejména té hlavní: bitcoinu. Po takzvané kryptoměně, kterou bitcoin loni prošel s minimem blížícím se 400 000 korun, analytici letos očekávají opětovný růst jeho hodnoty. Důvodem je nejen možné schválení prvního bitcoinového ETF (burzovně obchodovaného fondu) na americkém trhu, ale především plánovaný dubnový halving.

Bez ohledu na předpovědi však stále platí přísloví, že minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Každý investor by proto měl zodpovědně řídit své portfolio tak, aby co nejvíce minimalizoval riziko výkyvů na trhu. Své prostředky by proto měl alokovat nejen mezi jednotlivé investiční nástroje (dluhopisy, akcie, kryptoměny, nemovitosti atd.), ale ideálně i lokálně (americké, evropské, čínské akcie atd.). Ti, kteří si netroufají nebo nemají čas takto aktivně spravovat své portfolio, mohou investovat do několika fondů, které tato rizika podstupují.

Související články

Jak investovat do akciových indexů
Jak můžete investovat do akciových, dluhopisových a komoditních indexů? Často slýcháme výrazy jako: "Dow Jones dnes uzavřel o 5 % níže", "S&P 500 se tento týden dostal na dno" a mnoho dalších. Nejedná se o nic víc a nic méně než o burzovní ind...