Co je index NASDAQ? Proč a jak do něj investovat?

Do indexu NASDAQ můžete investovat jednoduchým způsobem, ať už do trhu jako celku (prostřednictvím indexu), nebo do jednotlivých akcií. Stačí si jen vybrat finanční nástroj, který bude nejlépe vyhovovat Vašim potřebám a otevřít si účet u brokera.

NASDAQ je název finančního trhu, který je obvykle spojován s technologiemi. Proč? Jaké další sektory pokrývá? Jaké největší společnosti zahrnuje? Proč se vyplatí do NASDAQu investovat a jaké existují způsoby? Pokračujte dál a dozvíte se i výhody a nevýhody spjaté s investováním do tohoto indexu.

Newyorská burza

Co je NASDAQ?

NASDAQ je jedna z nejvýznamnějších a nejznámějších burz pro obchodování s cennými papíry, zejména s akciemi technologických a high-tech společností. Název NASDAQ je zkratkou z National Association of Securities Dealers Automated Quotations.

Tato burza byla založena v roce 1971 jako alternativa v Newyorské burze (NYSE), sídlí taktéž v New Yorku. Je známá svou elektronickou obchodní platformou, na které mohou investoři rychle a efektivně nakupovat a prodávat akcie přímo na trhu, bez potřeby zprostředkovatele.

NASDAQ je často považována za symbol inovací a technologického pokroku v oblasti finančních trhů. Indexy NASDAQu (např. NASDAQ Composite nebo NASDAQ-100) jsou důležitými ukazateli vývoje technologického sektoru a amerických akciových trhů obecně.

NASDAQ

NASDAQ je jednou z největších a nejpopulárnějších burz na světě, což z ní činí dynamické a vzrušující obchodní prostředí na akciovém trhu.

Stručná historie burzy NASDAQ

Podívejme se na stručný přehled vývoje NASDAQ od samotného vzniku v polovině 20. století až po současnost:

 • 1960: SEC žádá NASD, aby regulovala OTC trh v USA
 • 1971: NASD automatizuje trh a vzniká NASDAQ jako první elektronická burza na světě
 • 1975: NASDAQ vyvíjí kótovací normy a odděluje akcie silnějších společností od OTC
 • 1980: NASDAQ se stává hlavním centrem obchodování s technologickými akciemi
 • 1990: NASDAQ zažívá významný růst a popularitu během internetového boomu
 • 1991: Akcie NASDAQu jsou uznány jako rovnocenné těm, které se obchodují na AMEX nebo NYSE
 • 1995-2000: Dotcom bublina: období rychlého růstu technologických a internetových firem. Během této doby NASDAQ vzrostl o více než 400 % a v březnu 2000 dosáhl svého vrcholu
 • 2000-2002: Prasknutí Dotcom bubliny: Nasdaq ztratil více než 70 % své hodnoty do října 2002
 • 2020-2022: Covid bublina: nárůst hodnoty technologických firem vlivem větší závislosti na technologiích pro práci na dálku a online vzdělávání. Během této doby vzrostl NASDAQ o více než 65 % a v listopadu 2021 dosáhl opět svého vrcholu
 • 2021-2022?: Konec Covid bubliny: NASDAQ utrpěl významný pokles kvůli napětí z inflace a růstu úrokových sazeb. Od února 2021 do října 2022 ztratil až 35 %
nasdaq co to je

V současnosti NASDAQ provozuje společnost Nasdaq Stock Market a jedná se o trh, na kterém se obchodují především technologické firmy, jako je Microsoft a Intel.

Indexy NASDAQ

Jak jsme zmiňovali o pár řádků výše, investováním do indexu se rozumí investování do trhu jako celku. V tomto případě se investováním do indexu NASDAQ rozumí investování do koše akcií složeného z několika nejreprezentativnějších společností NASDAQu. Což sleduje výkonnost celého trhu.

Akciové indexy NASDAQ jsou následující:

NASDAQ-100

NASDAQ-100 (NDX) je burzovní index, který zahrnuje 100 největších technologických společností na Nasdaq Stock Market (ve skutečnosti jich je 103, protože 3 společnosti, které jsou součástí, vydávají dvě třídy akcií). Tyto společnosti jsou vybírány na základě tržní kapitalizace, tržeb, ziskovosti a likvidity. Můžeme říci, že tento index měří výkonnost 100 největších společností NASDAQ každý den.

Index NASDAQ-100

NASDAQ Composite

NASDAQ Composite (COMP) je burzovní index odlišný od běžného indexu NASDAQ-100. Tento index měří výkonnost a sleduje vývoj cen všech akcií obchodovaných na burze NASDAQ. Zahrnuje jak akcie společností s velkou kapitalizací, tak i menších společností, které jsou obchodovány na této burze. Počet společností se může samozřejmě měnit, jelikož se tento index neustále upravuje, aby odrážel aktuální seznam všech společností kotovaných na dané burze.

K březnu 2023 NASDAQ Composite zahrnoval více než 3 400 společností, což ho činí jedním z nejširších burzovních indexů na světě. Je považován za ukazatel vývoje technologického a růstového trhu a to z toho důvodu, že mnoho technologicky zaměřených společností má své akcie kotované právě na burze NASDAQ.

Index NASDAQ Composite

NASDAQ Biotechnology

NASDAQ Biotechnology (NBI) je jedním z nejdůležitějších indexů NASDAQu. Zahrnuje přední akcie biotechnologického sektoru s celkovou tržní kapitalizací přes dva biliony dolarů. Tyto společnosti zahrnují jak farmaceutické biotechnologické společnosti, tak potravinářské biotechnologické společnosti.

Investoři používají tento index k měření výkonnosti biotechnologického sektoru. To pomáhá identifikovat trendy, odhalovat investiční příležitosti a lépe porozumět potenciálním rizikům.

Index NASDAQ Biotechnology

NASDAQ Financial

Hned na úvod je třeba říct, že neexistuje žádný konkrétní burzovní index s názvem „Nasdaq Financial“. NASDAQ má však hned několik burzovních indexů, které se zaměřují na specifické společnosti v rámci finančního sektoru.

Například index Nasdaq Financial-100 (NQIXF) je index, který zahrnuje 100 největších finančních společností, které jsou obchodovány na trhu NASDAQ. Tyto společnosti mohou patřit do různých finančních pododvětví, jako jsou banky, pojišťovny, investiční služby, podílové fondy a další.

Také existují indexy Nasdaq Bank Index (NQBKX), který zahrnuje společnosti zabývající se především bankovnictvím, a Nasdaq Insurance Index (NQKIX), který zahrnuje společnosti zaměřené zejména na pojišťovnictví.

Ve zkratce lze tedy říci, že trh NASDAQ nabízí několik burzovních indexů, které se zaměřují na společnosti působící ve finančním sektoru.

Jak investovat do NASDAQ?

Jak už jsme uvedli hned v úvodu, NASDAQ je jedním z nejvýznamnějších světových akciových trhů. Je známý především elektronickým obchodováním s cennými papíry, což zajišťuje větší transparentnost a vyšší likviditu.

Nabízí širokou škálu finančních produktů, včetně akcií, dluhopisů, derivátů, ETF, podílových fondů, opcí a dalších finančních nástrojů. S těmito akciemi se obchoduje online a lze je nakupovat a prodávat v reálném čase.

Nejlepší způsob, jak investovat do NASDAQ, je prostřednictvím ETF, což jsou fondy obchodované na burze, které sledují výkonnost určitého akciového indexu, například indexu NASDAQ Composite. To znamená, že investoři mohou nakupovat a prodávat akcie hlavních burzovních indexů, aniž by museli nakupovat a prodávat jednotlivé akcie.

„Stock picking“ nebo nákup akcií NASDAQ

Prvním krokem při nákupu akcií NASDAQ za hotovost je výběr akcie nebo firemního dluhopisu. Tomuto postupu se říká „stock picking“ neboli „výběr akcií„.

Pro správný výběr akcií je důležité provést důkladný průzkum společností, které nabízejí akcie na burze NASDAQ. Dalším krokem je otevření účtu u důvěryhodného brokera. Poté stačí vložit finanční prostředky na financování vaší investice (částka se odvíjí od množství akcií, které chcete koupit) a takto už jste připraveni na samotný nákup akcie.

Zde je výběr několika nejlepších brokerů pro nákup akcií na NASDAQ:

BrokerRegulacePoplatky
eToroEvropská (CySEC)Bez poplatků
XTBEvropská (KNF)Bez poplatků
Trading212Britská (FCA)Bez poplatků
Interactive BrokersAmerická (SEC)Akcie a ETFs 0 USD

Některé příklady společností obchodovaných na burze NASDAQ (jsou součástí NASDAQ-100):

 • Software: Microsoft, SAP, Oracle, IBM, Symantec
 • Hardware: Apple, Samsung
 • Internet: Meta, Google
 • Výroba polovodičů: Intel, Qualcomm, Infineon Technologies
 • E-commerce: Amazon, Paypal
 • Biotechnologie: illumina, Gilead Sciences

Na druhou stranu je možné prostřednictvím jednotlivých akcií investovat do NASDAQu a nebýt tolik vystaven technologickému sektoru. Na tomto trhu jsou kótovány i další společnosti, řada z nich je také součástí indexu NASDAQ-100:

 • Potraviny: PepsiCo, Monster Beverage
 • Farmacie: Mylan, Alexion Pharmaceuticals, Celgene
 • Automobilový průmysl: Paccar, O’Reilly Auto Parts
 • Doprava: American Airlines Group

Investice do NASDAQ prostřednictvím ETF

ETF mohou nabídnout lepší diverzifikaci vašeho portfolia. Investováním do NASDAQu prostřednictvím ETF máte možnost získat přístup k široké škále různých finančních aktiv na jednom místě. To znamená, že diverzifikací svého portfolia můžete snížit riziko.

ETF NASDAQTickerISIN 
iShares NASDAQ 100 UCITS ETF USD (Acc)SXRVIE00B53SZB19Koupit na DEGIRO
Invesco EQQQ Nasdaq-100 UCITS ETFEQQQIE0032077012Koupit na XTB
First Trust Nasdaq Cybersecurity UCITS ETF AccCBRSIE00BF16M727
Amundi Nasdaq-100 II UCITS ETF AccNASLLU1829221024 Koupit na Trading212

Investiční fondy

Ať už chcete investovat přímo do NASDAQu prostřednictvím jeho indexu, nebo si sestavit diverzifikované portfolio se zaměřením na technologické akcie kótované na tomto trhu, vhodnou variantou můžou být podílové fondy.

Tyto investiční produkty byly vytvořeny vlastně proto, aby přiblížily svět investic běžným střadatelům. Investování do fondů je jednoduché a automaticky vede k vytvoření komplexního a diverzifikovaného portfolia.

Existují indexové fondy, které se snaží kopírovat výkonnost určitých indexů. Tento typ podílových fondů může být vhodnou volbou, protože portfolio takových fondů nemusí aktivně spravovat tým manažerů (kromě pravidelného vyvažování), což se odráží na nižších poplatcích u tohoto typu fondů.

Takovým způsobem je možné investovat do celého trhu NASDAQ prostřednictvím podílového fondu, který sleduje a kopíruje výkonnost jednoho z jeho indexů.

Investice do NASDAQ prostřednictvím derivátů (futures, opcí)

Tyto finanční produkty nabízejí expozici k cenovým pohybům podkladových aktiv bez nutnosti je přímo kupovat. Investoři mohou profitovat z cenových pohybů jak nahoru, tak dolů. Také můžou těžit z finanční páky, kterou tyto produkty nabízejí, čímž mohou zvýšit vaši expozici k cenovým pohybům, aniž byste museli využít veškerý svůj kapitál.

Investování do NASDAQu prostřednictvím derivátů však s sebou nese i určitá rizika. Vzhledem k tomu, že tyto finanční produkty využívají pákový efekt, mohou investoři ztratit více než svůj počáteční kapitál, pokud se trh začne pohybovat v jejich neprospěch. Kromě toho by si investoři měli být vědomi souvisejících nákladů včetně poplatků za správu a burzovní poplatky.

Investovat do NASDAQu prostřednictvím derivátů můžete například těmito způsoby:

BrokerDerivátyRegulacePoplatek
IGVšechny typy derivátůSpolková republika Německo (Deutsche Bundesbank a Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht, IHK a CNMV)Od 0,6
ActivTradesDerivátyKomise pro dohled nad finančním sektorem (CSSF) v Lucembursku a CNMVOd 0,23

Top 10 největších společností na NASDAQ

Zde si můžete prohlédnout seznam 10 největších společností na burze NASDAQ v současné době:

 • Apple (AAPL)
 • Microsoft (MSFT)
 • Amazon (AMZN)
 • Meta (FB)
 • Alphabet (GOOG)
 • Tesla (TSLA)
 • Nvidia (NVDA)
 • PayPal (PYPL)
 • Comcast (CMCSA)
 • Adobe (ADBE)

*Tento seznam se může v průběhu času samozřejmě měnit

Proč investovat do NASDAQ?

Potenciál růstu

Na obrázku níže můžeme vidět srovnání vývoje NASDAQu za posledních několik letech s indexem S&P 500 v černé barvě. Jak je vidět, výkonnost NASDAQu je zvláště v posledních letech výrazně lepší.

NASDAQ je jedním z předních světových akciových trhů a nabízí širokou škálu investičních příležitostí. Od špičkových firem v oblasti technologií až po biotechnologie, což umožňuje investorům co nejvíce diverzifikovat své portfolio.

NASDAQ vs S&P 500

Nasdaq totiž zahrnuje všechny typy technologických společností. A jak víme, budoucnost produktivity ve vyspělých zemích spočívá zejména v technologiích (kybernetická bezpečnost, i-clouding, umělá inteligence atd.) To jsou bezpochyby sektory, jejichž společnosti jsou v tomto indexu zastoupeny.

Ve skutečnosti mají technologie reálné uplatnění v jakémkoliv aspektu našeho každodenního života. Uveďme si jen několik příkladů:

 • Doprava (vozidla stále lépe vybavená pro pohodlí a bezpečnost)
 • Telekomunikace (sociální sítě, nové formy zábavy a trávení volného času, B2C, B2B, 5G atd.)
 • Péče o zdraví (robotika, biotechnologie atd.)
 • Finanční služby (elektronické bankovnictví, Fintech, robo-poradci, Blockchain, kryptoměny atd.)
 • Informatika (domácí automatizace, cloud computing, umělá inteligence, big data atd.)

Navíc je to jeden z největších akciových trhů na světě s tržní kapitalizací přesahující 11 bilionů dolarů. To znamená, že je zde k dispozici velké množství kapitálu k investování a tedy velká příležitost dosáhnout značných výnosů.

Přestože někteří analytici a investoři hovoří o možnosti vzniku bubliny v důsledku růstu tohoto sektoru v posledních letech, pravdou je, že zisky, které technologické společnosti vykazují, a pokrok, kterého mohou dosáhnout, přirozeně způsobují to, že hodnota tohoto typu společností rovněž roste.

Sektorová diverzifikace

Sektorová diverzifikace NASDAQu je určitě jednou z nejdůležitějších výhod tohoto technologického indexu. Díky tomu, že zahrnuje různá technologické pododvětví, jako jsou umělá inteligence, kybernetická bezpečnost, bankovnictví a pojišťovnictví, nabízí NASDAQ úplný pohled na výkonnost technologického sektoru a souvisejících odvětví průmyslu.

Jednou z hlavních výhod tohoto sektorového rozdělení je, že investorům nabízí širší škálu investičních možností. I přesto, že se Index zaměřuje primárně na technologie, každé pododvětví má svou vlastní dynamiku, což znamená, že si investoři mohou vybrat, kam chtějí investovat podle svých vlastních potřeb a cílů.

Podívejme se na váhu jednotlivých sektorů v rámci indexu NASDAQ:

 • Technologie: 52 %
 • Spotřební zboží: 18 %
 • Zdravotnictví: 9 %
 • Průmysl: 5,49 %
 • Finanční sektor: 4,13 %
 • Telekomunikace: 3,62 %
 • Základní spotřební zboží: 3,33 %
 • Ostatní: méně než 5 %
nasdaq 100 index

Bezpečnost

NASDAQ nabízí investorům jistotu, jelikož je regulován Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). To znamená, že veškeré aktivity na trhu jsou pod dohledem tohoto regulačního orgánu.

Regulace SEC ve skutečnosti stanovuje pro společnosti kótované na NASDAQ vysoké standardy transparentnosti a zveřejňování informací. Z čehož vyplývá, že společnosti jsou povinny včas předkládat přesné a úplné finanční zprávy a řádně dodržovat pravidla pro zveřejňování informací.

Likvidita

Jedná se o jeden z nejlikvidnějších trhů na světě, který investorům usnadňuje nákup a prodej akcií bez dlouhého čekání.

Pro představu, v běžný den, jak popisují webové stránky samotného NASDAQu, se zde může obchodovat s více než 5 000 miliony akcií a 200 000 miliony dolarů. Takže můžeme říci, že pokud chceme investovat do jakékoliv společnosti nebo ETF na této burze, nejspíš rychle a snadno najdeme protistranu.

Dostupnost

Investoři mohou rychle a snadno nakupovat a prodávat akcie NASDAQu prakticky u jakéhokoliv brokera. Navíc za velmi výhodné ceny, aniž by se museli zabývat složitějšími postupy.

V podstatě je již běžné, že existují brokeři, kteří umožňují nákup amerických akcií bez poplatků. To znamená, že si v mnoha případech účtují poplatky za investování na evropských, asijských nebo dokonce místních trzích, ale ne na americkém trhu. Takže snadný přístup k investování na NASDAQu je také jednou z jeho hlavních výhod.

Státní svátky na burze NASDAQ

Pro přehled uvádíme burzovní kalendář NASDAQu pro rok 2024. Jinými slovy dny, kdy je burza NASDAQ zavřena:

 • 1. ledna – Nový rok
 • 15. ledna – Den Martina Luthera Kinga ml.
 • 19. února – Den prezidentů
 • 29. března – Velký pátek
 • 27. května – Den obětí války
 • 19. června – Den konce otroctví v USA
 • 4. července – Den nezávislosti
 • 2. září – Svátek práce
 • 28. listopadu – Den Díkůvzdání
 • 25. prosince – Svátek Vánoční
 • 31. prosince – Novoroční dovolená

Tabulka výhod a nevýho investování na NASDAQu

V závěru článku se můžeme podívat na výhody a nevýhody související s investováním na trhu NASDAQ:

Výhody investování na NASDAQNevýhody investování na NASDAQ
✅ Bohatá nabídka investičních nástrojů (akcie, ETF, dluhopisy…)❌ Vysoká volatilita
✅ Mimořádná transparentnost❌ Vyšší riziko
✅ Možnost rizikového kapitálu❌ Ztráta hodnoty v případě poklesu trhu
✅ Obchodování v reálném čase❌ Možná přílišná koncentrace v určitém odvětví (technologie)
✅ Dostupnost a likvidita 

Alternativy k investování do NASDAQ

A nakonec, pokud se vám investování do NASDAQu zdá příliš volatilní, s raketovými vzestupy a pády jako na horské dráze, a hledáte něco klidnějšího, představujeme vám několik alternativ burzovních indexů, které by vás mohly zajímat:

👉 Jak investovat do S&P 500?

Zkrátka, investice do NASDAQ, neznamená jen investovat do největších světových technologických společností, ale také investovat do indexu, který se vyznačuje svou transparentností, dostupností a potenciálem růstu.

Investování s sebou nese riziko ztráty peněz

Související články

Kam investovat v roce? Nejlepší investice
Mnoho investorů se ptá, kam investovat v roce 2024. Nastal čas pro umělou inteligenci a je společensky odpovědné investování stále rostoucím trendem? Pravdou je, že investování vašich peněz je složitý úkol, který vyžaduje pečlivé zváže...