Peter Lynch: investiční filozofií

V tomto článku se seznámíme s životopisem Petera Lynche, ale především s investiční filozofií tohoto legendárního amerického investora. Podíváme se také na nejlepší citáty, které P. Lynch řekl, na jeho knihy a investiční portfolio.

Kdo je Peter Lynch?

Peter Lynch je považován za jednoho z nejlepších a nejúspěšnějších investorů a manažerů investičních fondů všech dob. Jeho kariéra na americkém akciovém trhu nebyla pro mnohé příliš vzrušující, ale mimořádně úspěšná. Peter Lynch s nepřehlédnutelnými stříbrnými vlasy, v nichž se odrážejí zkušenosti a uplynulý čas, je pro své obdivovatele jednou z žijících legend (stejně jako mnoho dalších ve Spojených státech) naší doby.

Proslavil se také svou knihou Beating the Street.

Proslavil se také svou knihou Beating the Street.

Magellan Investment Fund společnosti Fidelity Investment

A ne bezdůvodně. Peter Lynch řídil 13 let, od roku 1977 do roku 1990, největší a nejvýznamnější investiční fond ve Spojených státech, Magellan Investment Fund společnosti Fidelity Investment, jedné z nejmocnějších investičních společností na světě. Každý, kdo Lynchovi na začátku jeho působení svěřil 10 000 dolarů, by o 13 let později měl na účtu ne méně než 280 000 dolarů.

Investiční filozofie Petera Lynche

Investiční filozofie Petera Lynche vynesla statisícům investorů a drobných střadatelů, kteří svěřili své dolary společnosti Fidelity, průměrný roční výnos 27 %. A tato strategie je podobná těm, které používají další úspěšní investoři z Wall Street, jako jsou Buffett nebo Templeton, kteří svými investičními metodami udělali a stále dělají mnoho Američanů šťastnými a bohatými.

Střadatelům radí, aby investovali dlouhodobě, protože to je nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak dosáhnout nejlepších a nejbezpečnějších výnosů. Společnosti jsou předurčeny a naprogramovány k růstu. Nejlepší firmy dosahují rok od roku vynikajících a rostoucích zisků, což následně žene ceny akcií vzhůru. Wall Street se na růst zisků dívá velmi pozitivně.

Peter Lynch také doporučuje trpělivost a nenechat se pobláznit výkyvy na trhu a poklesem cen akcií. Stejným investičním receptem se řídí i další guruové, kteří se stali legendami.

Na čem je založen úspěch Petera Lynche? Má křišťálovou kouli, je jasnovidec, finanční génius, matematický génius, geniální stratég a vizionář?

Nic z toho. Možná Peter Lynch investuje s vyladěným zdravým rozumem. A on sám nám dává najevo, že k úspěšnému investování peněz není třeba být kouzelníkem.

Peter Lynch řekl:

Investuji do akcií společností, které by zvládl i idiot. Důležitý je skvělý produkt a dobrá značka.

Aby si ověřil výrobky společností, do kterých investoval, pravidelně navštěvoval supermarkety a specializované obchody. Pozorně hovořil se zákazníky a zaměstnanci a snažil se posoudit, zda jsou s výrobky vybraných firem spokojeni a šťastní. Jednoduchý postup, jak získat reálnou představu o rizicích a šancích investice.

Několik rad Petera Lynche

  • Nakupujte cenné papíry společností, které znáte.
  • Přijměte odpovědnost za investování.
  • Neponechávejte rozhodování na jiných.
  • Buďte neustále informováni.

Peter Lynch v současné době žije v důchodu z vzestupů a pádů Wall Street. Investiční guru má v Bostonu chaotickou kancelář, kde přijímá návštěvy a na jehož stole je změť tabulek, papírů, zpráv a grafů.

Peter Lynch je členem představenstva společnosti Fidelity a věnuje se získávání peněz a příspěvků pro charitativní organizace. Jeho stáří je zajištěné. Ve volném čase se věnuje rodině a koníčkům.

Nejznámější a nejcharakterističtější citáty P. Lynche

Každá legenda v jeho životě pronesla věty, které zůstávají v paměti. A P. Lynch jich nehodlal být méně.

peter lynch burza

Nikdy neinvestujte do myšlenky, kterou nemůžete znázornit tužkou.

Nechoďte v mých stopách, protože i když budete mít při nákupu pravdu, nepoznáte, kdy prodávám.

Při přípravě na korekce nebo při snaze předvídat korekce se ztratilo více peněz než při samotných korekcích.

Krátkodobě můžete přijít o peníze, ale abyste vydělali, potřebujete dlouhodobý horizont.

Prodávat vítězné akcie a držet poražené je jako stříhat květiny a zalévat plevel.

Lidé nemají trpělivost bohatnout pomalu, a tak se rozhodnou rychle zkrachovat.

Klíčem k vydělávání peněz pomocí akcií je nebát se jich.

Nejlepší knihy Petera Lynche

Peter Lynch má i popularizační stránku, díky níž píše knihy. Většina z nich se stala bestsellery v několika jazycích a zemích.

Podíváme se na seznam jeho nejlepších a nejznámějších knih.

  • One Up On Wall Street: Jak využít to, co už víte, k vydělávání peněz na burze
  • Beating the Street: Peter Lynch s pomocí Johna Rothchilda.

Související články

Burzovní kalendář 2024: Dny, kdy burza zavírá
Trhy s cennými papíry nesledují přesně pracovní kalendář zemí, ve kterých působí. Z tohoto důvodu je důležité znát dny, kdy budou trhy s cennými papíry uzavřeny pro obchodní rok 2024. Obecně lze říci, že téměř všechna uzavření burz, včetně svát...