Warren Buffett | Věštec z Omahy

Warren Buffett je americký investor a podnikatel. Narodil se 30. srpna v roce 1930 v Omaze ve státě Nebraska ve Spojených státech. Warren Buffet je považován za nejlepšího investora 20. století, což ho zároveň činí jedním z nejpopulárnějších investorů vůbec.

Warren Buffett

Warren Buffett je mimo své obdivuhodné investiční úspěchy známý také svými filantropickými aktivitami. Například se zavázal věnovat více než polovinu svého bohatství nadaci Billa a Melindy Gatesových.

současnosti stále zastává funkci CEO ve společnosti Berkshire Hathaway, kde je předsedou a hlavním akcionářem. Časopis Forbes ho označil za jednu z nejbohatších osob na světě.

Pozadí kariéry Warrena Buffeta

Warren Buffett je synem kongresmana a amerického podnikatele Howarda Buffetta. Už od mládí projevoval zájem o podnikání a investice. Silně ho inspirovala kniha „One Thousand Ways to Make $1000″, kterou četl v 7 letech ve veřejné knihovně v Omaze.

Už během svého dětství se Warren snažil různě podnikat, prodával například žvýkačky nebo nápoje. Jeho otec ho v oblasti podnikání nejenom podporoval, ale také sám vzdělával. Když mu bylo 10 let, vzal ho s sebou poprvé na návštěvu newyorské burzy.

Warren Buffett nejprve studoval na Univerzitě Wharton School v Pensylvánii a poté na Univerzitě v Nebrasce. Po úspěšně absolvování této univerzity však, bohužel, neuspěl s přijetím na Harvard. Nakonec tedy navštěvoval univerzitu Columbia Business School, kde se začala formovat jeho investiční filosofie.

Warren Buffet je jedním z hlavních představitelů a zastánců konceptu hodnotového investování.

Jeho kariéru i osobní život významně ovlivnil jeho dlouholetý přítel Benjamin Graham.

Warren Buffett, Charlie Munger, Bill Gates

Investiční filosofie

Jméno Warrena Buffetta bývá často skloňováno také pod přezdívkou “Věštec z Omahy“, jak jsme uvedli hned v samotném nadpisu tohoto článku.

Warren Buffett je investiční génius, který si za svůj život vybudoval neuvěřitelné bohatství. I přesto však vede neuvěřitelně asketický a skromný život. Stále například žije ve stejném domě, který si pořídil v roce 1958. Také ve své vlastní společnosti pobírá mnohem menší plat ve srovnání s většinou manažerů na takové úrovni a funkci. Více se o osobnosti Warrena Buffetta dočtete v poslední části tohoto článku.

Warren Buffett na seznamu Forbes

Co se týče investičního stylu, Warren Buffett je známý svou filosofií hodnotového investování. To spočívá v tom, že jednoduše hledá společnosti, jejichž tržní cena je nižší než jejich vnitřní hodnota.

„MOAT strategie“ a „hodnotové investování“

Buffett dodnes zastává strategii tzv. „MOAT“, pro kterou je charakteristický určitý ekonomický „příkop“ (z anglického „moat“). Jedná se o koncept popisující schopnost firmy udržet si konkurenční výhodu a chránit svou tržní pozici před konkurenty. Tento pojem je inspirován obrazem středověkého hradu, který je chráněn příkopem před útočníky.

Warren Buffett používá tuto strategii k identifikaci firem, které mají silnou a trvalou konkurenční výhodu, což jim umožňuje dosahovat vyšších zisků a růst hodnoty v dlouhodobém horizontu.

Takové firmy jsou pro Buffetta atraktivní investicí, protože jejich „příkop“ (silná značka, patenty, síťové efekty, nízké náklady nebo vysoké překážky vstupu na daný trh) jim poskytuje ochranu před konkurenčními tlaky, což vede k udržitelnému růstu a ziskovosti.

Sám Warren Buffett tvrdí, že investuje pouze do společností, které může jednoduše analyzovat a které jsou snadno pochopitelné.

Kromě toho je pro něj zásadní také vedení společnosti. Považuje za klíčové, aby podnik řídili profesionálové.

Přestože Buffett hledá společnosti s atraktivní cenou, je přesvědčen, že je vždy lepší investovat do skutečně kvalitní společnosti, i když se může zdát poněkud drahá. To shrnuje ve své slavné větě:

Je lepší koupit velmi dobrou společnost za průměrnou cenu než průměrnou společnost za skvělou cenu.

Stručně řečeno, investiční styl Warrena Buffetta spočívá v hledání dobrých společností s konkurenčními výhodami ve svém sektoru, které jsou zejména udržitelné. Jde mu o to, aby je mohl držet dlouhodobě a inkasovat dividendy, které mu umožní získat časem více akcií, bez diverzifikace.

Warren Buffett - investice do Coca Coly

Jednou z nejznámějších investic Warrena Buffetta, která odpovídá jeho filosofii, je jeho investice do Coca Coly. Tu považuje za jednu z nejsilnějších společností na trhu, jelikož má Coca Cola vybudovanou silnou značku a věrné zákazníky po celém světe, což je naprosto zásadní. Protože podle Buffetta tito zákazníci nikdy nepřestanou konzumovat Coca Colu, a proto tento business bude udržitelný i do budoucna.

Berkshire Hathaway

V roce 1962 Warren Buffett začal kupovat akcie tehdy textilní společnosti Berkshire Hathaway. V roce 1965 se stal většinovým vlastníkem této společnosti.

Ačkoli Buffett původně udržoval podnikání pouze v rámci textilního průmyslu, od roku 1967 rozšířil společnost do sektorů pojišťovnictví a investic. Nakonec opustil textilní průmysl úplně a výrazně rozšířil činnost do nejrůznějších sektorů, čímž vytvořil holding, prostřednictvím kterého od roku 1965 realizoval své investice.

Warren Buffett si vydobyl svou slávu především díky své roli v Berkshire Hathaway, kde dosáhl ohromujících výsledků. Mezi lety 1965 – 2009 vykázal zisk na akciích své společnosti ve výši 21,4 %, zatímco výnosnost indexu S&P 500 během těchto let byla „pouze“ okolo 9,3 %.

Většinu let se mu tedy dařilo pravidelně překonat trh, navíc s výsledky, kterých nedosáhla většina investorů.

Během tohoto období se hodnota akcií Buffettovy společnosti Berkshire Hathaway zvýšila z účetní hodnoty 9 USD na 84,5 USD.

Berkshire Hathaway

Warren Buffett je tedy zakladatelem a předsedou holdingu Berkshire Hathaway, který řídí a pomocí něhož sám investuje. Jedná se o mateřskou společnost více než 40 dceřiných společností a předních firem v různých odvětvích (pojišťovnictví, obuvnictví, komerční letectví nebo energetika).

Kromě toho vlastní významné podíly (přesahující více než 500 milionů dolarů) ve společnostech Coca Cola, Washington Post, Gilette, West Fargo a American Express.

Hlavní společnosti, ve kterých Buffet participuje prostřednictvím Berkshire Hathaway, jsou:

 • The Coca-Cola Company
 • Moody’s
 • The Washington Post Company
 • Heinz
 • Burlington Northern Santa Fe Corporation

Důležité události v životě Warrena Buffetta

Mezi klíčové události této investiční legendy stojí za zmínku následující:

 • Už v 11 letech nakoupil své první akcie. Byly to akcie společnosti Cities Service Preferred, které sice prodal se ziskem, avšak ještě předtím, než jejich cena skokově vystřelila. To byla jeho první cenná lekce.
 • V roce 1950 se zapsal na univerzitu Columbia Business School, když se dozvěděl, že Benjamin Graham, jeden z jeho největších vzorů, tam vyučuje. Později pro něj v roce 1952 pracoval. Buffet uznává, že právě Graham má obrovský podíl na jeho kariérním úspěchu.
 • V roce 1956 založil svou vlastní společnost (Buffet Associates Ltd.) s vlastním kapitálem a kapitálem svých přátel. Během pouhých 5 let dosáhl výnosnosti 251 %.
 • V roce 1965 také koupil textilní firmu Berkshire Hathaway. Později ji použil ke sjednocení svých podniků a zhodnocení vlastního kapitálu.
 • 80. – 90. letech koupil společnosti Nebraska Furniture Mart a Scott & Feltzer. Kromě toho provedl svou první investici do Coca Coly.
 • Warren Buffett se setkal s Charlie Mungerem, který se následně stal viceprezidentem Berkshire Hathaway.
 • V roce 2009 prostřednictvím Berkshire Hathaway pořizuje železniční společnost Burlington Northern Santa Fe za cenu 44 bilionů dolarů, což byl vůbec největší nákup v jeho životě.
 • V únoru 2013 Berkshire Hathaway dokončuje akvizici společnosti Heinz.

Různé osobnosti Warrena Buffetta

Warren Buffett: Novinový nadšenec

Nenasytný čtenář novin. Ve 13 letech Buffett roznášel noviny Post v ulicích Washingtonu, kde byl jeho otec republikánským kongresmanem. O 30 let později, v roce 1973, koupil akcie Postu a o rok později byl zvolen členem představenstva, předsedou finančního výboru představenstva a obchodním poradcem Catherine Grahamové a syna legendárního vydavatele Donalda E. Grahama.

Jeho povolání ve světě informací ho přivedlo až k tomu, že se stal většinovým akcionářem společnosti Washington Post Company, která vlastní Newsweek, 6 televizních stanic a kabelovou televizi. Je také majitelem deníku Buffalo News, z něhož udělal jedny z předních novin a největší „zpravodajské“ noviny ve Spojených státech.

Warren Buffett je přesvědčen, že lidé podceňují neoddělitelný vztah mezi časem věnovaným čtení zpráv a vygenerovaným ziskem na akciovém trhu.

Warren Buffett
Warren Buffett a Business Wire

Buffett se nedávno postaral o „novinku mezi novinkami“ akvizicí společnosti Business Wire. Jde o světového lídra v oblasti distribuce firemního zpravodajství a multimediálních služeb, kterou v roce 1961 založil novinář Lorry I. Lockey (ten bude i nadále zastávat funkci předsedy představenstva).

Warren Buffett uvedl, že Business Wire je vynikajícím odrazem profilu ziskových společností s významným růstovým potenciálem, které tvoří portfolio Berkshire Hathaway.

„Rychle jsme si uvědomili, že Business Wire je klenotem společnosti. Naším prvořadým kritériem ve všech našich investičních strategiích je hodnocení manažerského týmu společnosti.
Hloubka zkušeností managementu společnosti Business Wire byla pro tuto akvizici klíčová.“

Warren Buffett: Investor

Warren Buffett, který sám sebe považuje za svého nejlepšího poradce a investičního poradce, kdysi řekl: „Wall Street je jediné místo, kde ti, kteří jezdí Rolls Roycem, hledají radu u těch, kteří jezdí metrem“.

Za Buffettovým neuvěřitelným úspěchem se skrývá mimořádně racionální, sebevědomý muž s ohromným množstvím zkušeností, který nám nabízí osobitý výklad finanční vědy a řízení společnosti.

Svůj způsob investování založil na „hodnotovém investování“, kdy se zaměřoval na vytipování podhodnocených společností, které dlouhodobě držel, čímž se mu podařilo exponenciálně zvýšit své bohatství.

Mnohokrát sám Warren Buffett prohlásil: „Investuji pouze do podniků, kterým rozumím.“

Při investování je tedy trpělivý a nikam nespěchá. Drží si část svého kapitálu v hotovosti, mimo trh, dokud se nenaskytne mimořádná příležitost.

Buffett vyhledává společnosti, které mají prokazatelný úspěch, schopný manažerský tým, konkurenční výhodu na trhu a skvěle zavedenou image značky. Při akvizici takových společností velmi pečlivě analyzuje jejich finanční výsledky a sleduje jejich cenu ve vztahu k historickým hodnotám. (Zvláštní pozornost věnuje účetní hodnotě na akcii, rentabilitě vlastního kapitálu (ROE) a míře zadlužení společnosti).

Říká nám, že investování vyžaduje disciplínu, trpělivost, znalosti a zejména zdravý rozum.

Warren Buffett: Obyčejný člověk

„Mám svůj život opravdu rád. Dokázal jsem si ho zorganizovat tak, abych dělal to, co chci.“

Jen v rychlosti připomeneme, že se narodil v roce 1930 v Omaze ve státě Nebraska. Vystudoval Nebraskou univerzitu, magisterský titul z ekonomie získal na Kolumbijské univerzitě a bakalářský titul na Whartonově univerzitě.

Navzdory svému nesmírnému bohatství vede Buffett jednoduchý životní styl. Jezdí vlastním autem, stále bydlí ve stejném domě v Omaze, který koupil před 50 lety za 31 500 USD.

Pobírá plat zhruba 100 000 USD ročně. Je tedy nejhůře placeným generálním ředitelem v žebříčku Fortune 500 v Americe. Sám si doteď jako jediný miliardář vyplňuje daňové přiznání.

Warren Buffett

Warren Buffett: Manažer

Ačkoli je Buffett známý především jako investor, nepochybně je také talentovaným manažerem. Věnuje se jednoduchým věcem a snaží se vyhýbat těm složitým. Sice nečetl žádné populární kodexy pro úspěšné řízení společnosti, i přesto má ale Buffett o svém „kodexu dobrého řízení a transparentnosti“ společnosti Berkshire Hathaway zcela jasno.

Požaduje, aby jeho manažeři brali velmi vážně svou odpovědnost za důkladné, jasné a poctivé podávání zpráv akcionářům.

Transparentnost nespočívá v tom, že manažeři kótovaných společností zaplavují akcionáře obrovským množstvím informací na papíře, což se v některých případech jeví čistě jako propagační kampaň, zatímco tytéž společnosti se v zákulisí zdráhají poskytnout akcionářům, analytikům a médiím zároveň relevantní informace, které jim umožní rozpoznat podstatu daného podnikání.

Warren Buffett považuje akcionáře společnosti Berkshire Hataway za vlastníky. Říká jim vše, co by chtěl, aby mu bylo řečeno, kdyby byl na jejich místě.

Dobře najímá a málo řídí. Buffett od svých manažerů očekává, že se budou chovat, jako by společnost vlastnili. Chce, aby měli stále na zřeteli hlavní cíl, kterým je zvyšování hodnoty akcií.

Buffett kupuje společnosti a ponechává si jejich manažerské týmy, což není v dnešním světě úplně obvyklé. Vybírá si lidi, kterým důvěřuje, a umožňuje jim, aby své společnosti nadále řídili přesně tak, jak to dělali předtím, než je odkoupil.

Při hodnocení lidí říká: „Hledám především 3 vlastnosti: integritu, inteligenci a energii. Pokud nemáte první z nich, ostatní dvě Vám nepomohou.“

Jeho teorie a praxe spočívají v tom, že se obklopuje těmi nejlepšími. Jeho manažeři tvoří fascinující skupinu podnikatelů.

Většina velkých společností propouští své manažery (a to i ty nejchytřejší), jakmile dosáhnou věku 65 let. Buffettovi lidé však mohou zůstat na svých místech, jak říká: „až do 100 let, pak mohou odejít do důchodu“.

Dokument "Warren Buffett: Investor. Teacher. Icon."

Investiční principy Warrena Buffetta

Toto jsou jednoduché otázky, které si Warren Buffett pravidelně pokládá před investicí svého vlastního kapitálu. Můžete se inspirovat jeho principy:

 • Podnikatelské principy
  • Je podnikání dané společnosti jednoduché a srozumitelné?
  • Má tato společnost konzistentní a stabilní provozní historii?
  • Má příznivé dlouhodobé vyhlídky do budoucna?
 • Principy řízení
  • Chová se management společnosti racionálně?
  • Je vedení společnosti upřímné vůči svým akcionářům?
  • Vyhovuje a odolává tato společnost nejrůznějším požadavkům institucí?
 • Finanční principy
  • Jaká je návratnost vlastního kapitálu společnosti?
  • Jaké jsou zisky majitelů dané společnosti?
  • Jaké jsou ziskové marže?
  • Vytvořila tato společnost alespoň 1 dolar tržní hodnoty za každý dolar, který drží?
 • Principy oceňování
  • Jaká je hodnota této společnosti?
  • Lze ji získat se značnou slevou ve vztahu k její hodnotě?

Warren Buffett: Závěr

Warren Buffett není jen legendární investor, ale i učitel, od kterého se můžeme o konzistentním úspěchu na akciovém trhu leccos naučit.

Jeho schopnost identifikovat skutečnou hodnotu konkrétních společností a jeho hluboké porozumění ekonomickým principům ho staví do role mentora, ze kterého můžeme čerpat inspiraci a moudrost.

Jeho důraz na pochopení podstaty jednotlivých podnikůhledání udržitelných konkurenčních výhod a trpělivost při výběru investičních příležitostí nám může pomoci dosáhnout dlouhodobého finančního úspěchu.

Ať už jste začínající investor, nebo zkušený profesionál, věříme, že byl tento článek pro vás užitečný a že vám pomohl lépe porozumět investičním strategiím Warrena Buffetta. Každý se může kapacitou znalostí tohoto velikána při nejmenším inspirovat.

Často kladené otázky (FAQs)

Co je složené úročení a proč je důležité při investování?

Složené úročení je proces, při kterém se výnosy z investic reinvestují, což umožňuje generování výnosů nejen z původního kapitálu, ale také z již získaných výnosů. Tento efekt výrazně zvyšuje celkový výnos investice v průběhu času. Warren Buffett často zdůrazňuje důležitost složeného úročení, protože dlouhodobé investování a opětovné investování zisků mohou vést k exponenciálnímu růstu portfolia. Více se o složeném úročení můžete dočíst v knize od Warrena Buffetta „The Snowball“ nebo v našem článku.

Jak poznám podhodnocenou akcii?

Podhodnocenou akcii poznáte tak, že její tržní cena je nižší než její odhadovaná vnitřní hodnota. To lze zjistit pomocí různých metod fundamentální analýzy, jako je výpočet poměru P/E (price-to-earnings), analýza cash flow, ziskovost společnosti, hodnocení jejího dluhu a dalších finančních ukazatelů. Důležité je také pochopit obchodní model společnosti, její konkurenční výhody a celkový tržní potenciál. Warren Buffett například hledá akcie společností, které jsou stabilní, mají silný management a konkurenční výhodu, a které jsou na trhu dostupné za přiměřenou cenu.

Jaký význam má diverzifikace portfolia při investování?

Diverzifikace portfolia je klíčovou strategií, která snižuje riziko investic rozložením kapitálu mezi různá aktiva nebo sektory. Tím se minimalizuje dopad negativního výkonu jednotlivé investice na celkové portfolio. Warren Buffett často říká, že diverzifikace je ochrana proti nevědomosti, a doporučuje ji zejména investorům, kteří nemají hluboké znalosti o konkrétních společnostech či odvětvích. Diverzifikace může zahrnovat investice do různých druhů akcií, dluhopisů, nemovitostí a dalších finančních nástrojů, čímž se snižuje celkové riziko portfolia.

Související články

Co je IPO (Initial Public Offering) a jak funguje?
První veřejná nabídka akcií (IPO) je proces, při kterém soukromá společnost poprvé nabídne své akcie veřejnosti. Umožní tak investorům jejich nákup na volném trhu. Jedná se o důležitou událost v životě společnosti, protože zahrnuje její přechod od...